Zahrada poznání

Zahrada knihovny, označovaná jako Zahrada poznání, je venkovní prostor v oploceném areálu knihovny v Denisově ulici na východní straně od budovy. Má podobu malého amfiteátru s dřevěným pódiem a upravenými terénními stupni k sezení. V období příznivých klimatických podmínek slouží k venkovním programům pro děti i dospělé, k setkáním klubu seniorů apod.

Zahrada poznání je součástí uzavřeného areálu knihovny, není tedy celodenně přístupná veřejnosti. V době konání akcí může být přístupná několika cestami, nejčastěji bránou přímo z ulice Fügnerova na západní straně knihovny (zde je také bezbariérový vstup do knihovny) nebo přes zadní vchod budovy knihovny, v některých případech i přes terasu dveřmi přímo z oddělení pro dospělé čtenáře.

Do zahrady jsme schopni zajistit elektrickou přípojku a ozvučení pomocí přenosného aktivního reproboxu (k dispozici bezdrátový mikrofon do ruky nebo náhlavní souprava, možnost připojení notebooku, přehrávače apod.).

V případě nepříznivého počasí se programy ze Zahrady poznání obvykle přesouvají do sálu knihovny.

Trocha historie

Zahrada poznání byla do současné podoby upravena v roce 2010 podle studie architekta Petra Kováře jako součást přeshraničního projektu Brána do pohádky, který realizovalo město Jičín ve spolupráci s polským partnerským regionem Świdnica. Na financování se z větší části podílel Evropský fond regionálního rozvoje. Cílem revitalizace bylo zahradě vtisknout pestřejší tvář a přizpůsobit ji jak dětským hrám, tak i pořádání drobnějších kulturních akcí.

Součástí zahrady jsou stylizované mohutné plastiky tváří pěti osobností, které jsou nějak spojeny s Jičínem. V nadživotní velikosti tak na dění v zahradě shlíží architekt Čeněk Musil, spisovatel Václav Čtvrtek, výtvarník Radek Pilař, vévoda Albrecht z Valdštejna a spisovatelka Irma Geisslová. Autorem kamenných portrétů je sochař Ondřej Sklenář z Lužan u Jičína.

Zahrada poznání

Zahrada poznání

Zahrada poznání

Uvedené informace jsou aktuální k datu 9. 8. 2020

← zpět