Vyhledání knihy, CD s hudbou, audioknihy…

Chcete zjistit, jestli má knihovna ve fondu určitou knihu, časopis, hudební CD, audionahrávku s mluveným slovem apod.? Využijte vyhledávání v katalogu na webu. Hned tak zjistíte, jestli požadovaný dokument máme a jestli je zrovna volný k vypůjčení. Pokud máte v katalogu zároveň založené čtenářské konto, můžete si vybraný dokument také na dálku hned zamluvit, aby vás někdo nepředběhl.

Jak v katalogu vyhledávat?

Do vyhledávacího pole v katalogu napište například název díla nebo alespoň jeho část, pokud ho neznáte přesně. Pokud napíšete jméno autora, můžete vyhledat všechna jeho díla. Když pod vyhledávacím polem rozkliknete Rozšířené vyhledávání, můžete sestavovat složitější vyhledávací dotazy podle různých hledisek.

V seznamu vyhledaných dokumentů pak klikněte na ten, který vás zajímá. Zjistíte tak podrobnosti, například jestli je dokument volný k vypůjčení. Pozor, katalog slouží nejen knihovně v Jičíně, ale i desítkám malých knihoven v celém regionu Jičínska, proto se dobře podívejte, jestli je dokument dostupný právě ve vaší knihovně. Pokud jste registrovanými čtenáři Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně, budou vás zajímat svazky v záložce Jičín – hlavní budova (nebo Jičín – pobočka, pokud chodíte na pobočku na Novém Městě).

Ve sloupci Lokace pak vidíte, kde se dokument právě nachází:

Hlavní budova: oddělení pro dospělé čtenáře v přízemí
Mládež: dětské oddělení v prvním patře
Hudební oddělení: hudební oddělení v přízemí
Pobočka 1: pobočka knihovny na Nové Městě v Jičíně
Výměnný fond: sklad knih určených pro malé knihovny v obcích Jičínska
Cirkulace: dlouhodobé výpůjčky v malých knihovnách na Jičínsku

Podle sloupce Kategorie poznáte, jestli si dokument můžete půjčit absenčně (běžná výpůjčka na 30 dnů s možností prodloužení, nerezervoval-li si knihu další zájemce), nebo jen prezenčně (je možné studovat jen v prostorách knihovny).

Ve sloupci Dostupnost vidíte, jestli je dokument právě volný (dostupný, čtenáři k dispozici), nebo do kdy je vypůjčen, případně že je zarezervován jiným čtenářem.

Jste-li přihlášeni do čtenářského konta, můžete si tlačítkem vedle obrázku obálky knihu zarezervovat nebo objednat, případně rovnou i vypůjčit jako e-knihu do čtečky, pokud je daný titul dostupný elektronicky.

Zkoušel jsem všechno, ale požadovanou knihu jsem nenašel

Možná hledáte knihu, kterou naše knihovna nemá. Její zapůjčení vám můžeme obstarat prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby za předpokladu, že ji má ve svém fondu některá jiná knihovna v ČR. To zjistíte například vyhledáním v souborném katalogu ČR nebo přes portál Knihovny.cz.

Katalog na mém počítači nefunguje

Pokud máte počítač s operačním systémem Windows XP, můžete se při používání katalogu setkat s problémy, jestliže k přístupu na internet používáte prohlížeč Internet Explorer. Oba programy jsou totiž hodně zastaralé. Zkuste proto k práci s katalogem použít prohlížeč Chrome, ten by měl podle našich zkušeností běžet korektně.

Nějaký problém? Napište mi

Uvedené informace jsou aktuální k datu 19. 6. 2019

← zpět