Čtenářské konto na internetu

přihlásit se do čtenářského konta

Pohodlně na dálku si můžete sami rezervovat knihy a další dokumenty k vypůjčení, prodloužit výpůjčku nebo si třeba jen zkontrolovat, co všechno máte vypůjčené, abyste něco nezapomněli přibalit do tašky, až půjdete do knihovny. Potřebujete k tomu čtenářské konto. Pokud už čtenářské konto máte založené a umíte ho používat, můžete se hned přihlásit. Pokud potřebujete poradit, čtěte dál. (o;

Jak založit a začít používat čtenářské konto?

Abyste mohli čtenářské konto používat, musíte být především naším registrovaným čtenářem. Jak to udělat? Přijďte do knihovny a nechte si vystavit čtenářskou průkazku. Zaplatíte registrační poplatek (maximálně 160 Kč na rok, více o poplatcích zde) a získáte tak zároveň číslo průkazky, které potřebujete k založení čtenářského konta na internetu. Knihovnici také sdělte svou e-mailovou adresu.

Teď už máte číslo průkazky, stačí si sednout doma k internetu a zaregistrovat si čtenářské konto na stránce s katalogem. (Více o katalogu se dočtete zde.) Vyplníte číslo průkazky a své příjmení, v dalším kroku si pak vymyslíte nějaké uživatelské jméno a heslo, které budete později používat k přihlášení do čtenářského konta. Tím máte nejsložitější část za sebou. (o;

Mám uživatelské jméno a heslo. Jak se přihlásím do čtenářského konta?

Na stránce s katalogem klikněte vpravo nahoře na tlačítko Přihlásit se. Vyplňte uživatelské jméno a heslo (získali jste je při registraci podle předchozího odstavce) a klikněte na tlačítko hned pod formulářem.

Zapomněl jsem heslo nebo uživatelské jméno. Co mám dělat?

Klikněte na odkaz Zapomenuté heslo pod přihlašovacím formulářem. Zadejte svoji e-mailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci v knihovně, a potvrďte tlačítkem. Záhy vám na adresu přijde e-mail s vaším uživatelským jménem a odkazem na nastavení nového hesla. Odkaz bude platný po dobu 20 minut. Pokud do té doby heslo nestihnete změnit, zůstává v platnosti staré heslo. Pokud potřebujete nové, celý postup kdykoli zopakujte, automat vám zašle nový odkaz na nastavení hesla.

Nejde nastavit heslo, web hlásí, že e-mail používá více čtenářů

Pokud vám při pokusu o zaslání zapomenutého hesla systém nahlásí, že tento e-mail používá více čtenářů, je to tím, že máte shodnou e-mailovou adresu zaregistrovanou v knihovně jak u sebe, tak například u svých dětí nebo jiných příbuzných. V takovém případě musíme adresy ručně změnit nebo někde vymazat. Napište nám: pomůže vám Andrea Scháňková (schankova@knihovna.jicin.cz) nebo Martin Žantovský (zantovsky@knihovna.jicin.cz), případně můžete požádat o řešení problému knihovnici u pultu při své návštěvě přímo v knihovně. Rádi vám poradíme i s jinými problémy nebo nejasnostmi, pokud na ně narazíte při využívání čtenářského konta a katalogu.

Přihlášení do konta ani katalog na mém počítači nefungují

Pokud máte počítač s operačním systémem Windows XP, můžete se při používání katalogu setkat s problémy, jestliže k přístupu na internet používáte prohlížeč Internet Explorer. Oba programy jsou totiž hodně zastaralé. Zkuste proto k práci s katalogem použít prohlížeč Chrome, ten by měl podle našich zkušeností běžet korektně.

Nějaký problém? Napište mi

Uvedené informace jsou aktuální k datu 5. 8. 2020

← zpět