Jak se orientovat v půjčovně

Čtipísek

Knížek máme v dětském oddělení tolik, že byste mezi nimi mohli zabloudit. Ale žádný strach, připravil jsem pro vás pár dobrých rad, díky nim budete mezi knížkami jako doma.

Pro snadnější orientaci jsou knihy (beletrie) rozděleny a barevně označeny podle věku čtenářů. Naučné knihy jsou rozděleny zvlášť podle tématu a na hřbetu knihy označeny čísly podle tzv. MDT (mezinárodního desetinného třídění). Čtenářům také nabízíme pestrý výběr časopisů. Číst je můžete přímo v knihovně nebo si je můžete půjčit domů.

Koutek pro nejmenší čtenáře

Do knihovny je dobré začít docházet s rodiči již v předškolním věku. Děti se učí v tomto prostředí pohybovat, slušně se chovat nejen k vypůjčeným knížkám, ale na veřejnosti vůbec. Platí zde stará moudrost o tom, že co se v mládí naučíš, v stáří jako když najdeš…

Pro začínající čtenáře i nečtenáře máme především knihy označené žlutým proužkem. Ve svém koutku najdou i leporela, plyšová zvířátka a kostičky na stavění. Společně s dospělými si mohou vyzkoušet i práci na počítači. K dispozici jsou i CD-ROMy pro děti.

Mladší čtenáři

Mladším čtenářům z 1. stupně základní školy doporučujeme knihy označené zeleným proužkem. Knihy jsou řazeny podle abecedy, především podle příjmení autora. Některé podle názvu knihy. Svoji četbu zde najdou úplní začátečníci, ale i mírně pokročilí čtenáři.

Starší čtenáři

Starším čtenářům nabízíme v dětském oddělení knihy s červeným označením. Tyto knihy mají menší písmenka, většinou i méně obrázků. Do samostatného koutku jsou pak vyčleněny dívčí romány, které jsou seřazeny podle abecedy.

Tak co, vyznat se v dětském oddělení bude už teď hračka, ne? Pokud potřebujete poradit, zeptejte se knihovnic, rády vám s výběrem pomůžou. 🙂👍

Uvedené informace jsou aktuální k datu 26. 5. 2019

← zpět