Vejražka, Hošek, Hejnová. Koho si na Jičínsku připomínáme v květnu

S jičínským regionem je spojena spousta jmen významných osobností. Každý měsíc pro vás vybíráme několik z nich, abychom si připomněli výročí jejich narození či úmrtí. Po řadu let tak systematicky budujeme databázi regionálních osobností. Ta už dnes čítá stovky jmen lidí, kteří se zapsali do historie našeho regionu. Podívejte se, koho si připomínáme v květnu.

Vejražka, Vítězslav – herec

Narozen 9. 5. 1915 v Dolním Bousově na Sobotecku, zemřel 8. 6. 1973 v Praze

Herec, profesor AMU. Člen Národního divadla, v letech 1965–1969 byl šéfem činohry. Národní umělec. Člen KSČ, od r. 1970 poslanec Federálního shromáždění.

Hošek, Rudolf – architekt

Narodil se 19. 5. 1930 v Jičíně, zemřel 31. 10. 2017

Ing. arch., vedoucí odboru výstavby na ONV, hlavní architekt okresu Jičín. Soudní znalec v oboru stavebnictví. Člen KSČ.

Hejnová, Marie – profesorka

Narozena 26. 5. 1905 v Rychnově nad Kněžnou, zemřela 15. 9. 1987 v Sobotce

Učitelka češtiny a francouzštiny, spoluzakladatelka literární soutěže Šrámkova Sobotka, správkyně Šrámkova archivu v Sobotce. Významná kulturní pracovnice. Čestná občanka Sobotky.

Z díla: Kniha o Milce