Vlast (Fernando Aramburu). Když vládne ideologický fanatismus a zaslepenost

Vlast. Obálka knihyBaskický román o povaze terorismu, o vině a odpuštění, o pokusu zacelit rány v názorově rozdělené společnosti. Na devíti obyčejných lidech ve dvou rodinách autor ukázal obraz společnosti terorizované zastrašováním i násilím. Dokud děti byly dětmi, obě rodiny spolu přátelily. Děti dospěly, jejich rozdílná cesta rodiny znepřátelila. Hlavními postavami jsou obě matky, první manželka zavražděného podnikatele, druhá později zfanatizovaná matka teroristy. Manželka mrtvého hledá jeho vraha, syn z druhé rodiny střelce zná, sedí ve vězení. Až po letech mu dochází, že byl zmanipulovanou loutkou, díky kterým mohla celá ideologická mašinérie vzniknout a tak dlouho fungovat.

Teroristická skupina ETA bojovala přes půl století o nezávislost Baskicka. V roce 2011 vyhlásila trvalé příměří a v roce 2018 oficiálně neexistuje. V roce 2007 jsme projížděli Baskickem, v San Sebastiánu jsme se na jednu noc ubytovali, všude byli vojáci, báli jsme se. Tento příběh mi mnohé vysvětlil.

Tento příběh se může odehrávat všude tam, kde vládne ideologický fanatismus a zaslepenost. Strach a neschopnost se dorozumět narušují běžné mezilidské vztahy. Autorovi se podařilo tuto zkušenost moc dobře vystihnout.

Vydalo nakladatelství Akropolis v roce 2019.

Knihu doporučuje Lenka Dědečková

Vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu

← zpět