Zívr, Pala, Procházková, Kamelský. Květnová výročí regionálních osobností

S jičínským regionem je spojena spousta jmen významných osobností. Každý měsíc pro vás vybíráme několik z nich, abychom si připomněli výročí jejich narození či úmrtí. Po řadu let tak systematicky budujeme databázi regionálních osobností. Ta už dnes čítá stovky jmen lidí, kteří se zapsali do historie našeho regionu. Podívejte se, koho si připomínáme v květnu.

Zívr, Ladislav – sochař

Narozen 23. 5. 1909 v Nové Pace, zemřel 4. 9. 1980 ve Ždírci.

Malíř, sochař a keramik. Jeho sochařská tvorba tvoří významnou kapitolu českého moderního umění. Za jeho tvorbu mu byl r. 1969 udělen titul zasloužilý umělec. Účast na výstavách v Topičově salonu, v Jičíně a na všech krajinských výstavách v Nové Pace.

Pala, Dušan – spisovatel

Narozen 25. 5. 1924 v Libošovicích u Sobotky, zemřel 14. 11. 1945 v Praze.

PhC., básník a prozaik. Citlivý lyrik, na kterého doléhala válečná deprese a atmosféra smrti.

Z díla: Krev a popel, Stromy a kamení

Procházková, Jarmila – pedagožka

Narozena 26. 5. 1909 v Lázních Bělohrad, zemřela 11. 1. 2003 v Hořicích.

Pedagožka v oboru hudby a matematiky. Sestra libereckého muzikologa a pedagoga Pavla Krejčího. Celý život se věnovala výuce hudby, pracovala v dětském sboru. Po smrti svého bratra Pavla Krejčího zpracovala jeho sesbírané materiály (vyšlo pod názvem Písně, tance a lidé v Podkrkonoší).

Kamelský, Václav – učitel

Narozen 30. 5. 1914 v Praze, zemřel 30. 7. 1972 tamtéž.

Pedagogický spisovatel. Autor učebnic z oboru literatury a estetiky. Spoluorganizátor Šrámkových Sobotek.