Putování za nekonečnou pánví s romadúrem v kapse. Výletníci vyrazili po stopách Váchala

knihovnice na výletě
Putování za nekonečnou pánví s romadúrem v kapse. Poněkud záhadně pojmenovaná hledačka (questing) zavedla účastníky pěšího literárního výletu 18. května 2017 po stopách malíře Josefa Váchala do Studeňan.

Výletníci postupovali podle mapy, kterou vytvořilo šest jičínských občanů společně s členy Váchalova spolku studeňanského a ve spolupráci s poradkyní Blaženou Huškovou. Putování provázelo několik zastavení: v Jičíně u Rumcajsovy ševcovny, na lavičce u Valdické brány, kde se malíř setkával s jičínským věžníkem Alešem Panochou, a u jičínského zámku. Lipovou alejí cesta pokračovala k Valdštejnské lodžii, kde čekala účastníky prohlídka s výkladem kastelána Jiřího Vydry. Ve Studeňanech následovala návštěva míst, kde Váchal žil a trávil čas, a prohlídka expozice v obecním domku se starostkou obce Zdeňkou Brixovou.

Cílem cesty se stala knihovna v Radimi, která sídlí v nedávno opravené Valešově chalupě. Místní knihovnice Jarmila Adolfová společně se starostkou zde připravily pohoštění, při kterém představily výletníkům život knihovny a obce.

Průběh výletu přibližuje fotogalerie.

← zpět