Archiv aktualit do roku 2014

V tomto příspěvku najdete soustředěny všechny starší aktuality do konce roku 2014, jak byly zaznamenány na bývalém webu.

VYHODNOCENÍ VÝTVARNÉ SOUTĚŽE 2014

Pro děti místních knihoven byla letos v březnu vyhlášena výtvarná soutěž „Léto v knížce“. Soutěže se zúčastnilo 5 knihoven, které nám do soutěže poslaly 37 nápaditých obrázků míst, které by chtěly děti v létě navštívit. Naši vítězové jsou
Michaela Dorňáková knihovna Dobrá Voda,
Jakub Klusák knihovna Železnice,
Valérie Mikasová knihovna Milovice.
Výherci obdrželi diplom a pěknou knihu. Vyhodnoceným výtvarníkům ještě jednou blahopřejeme.

KNIHOVNÍK – KNIHOVNICE ROKU 2014

Knihovnicí roku pro letošní rok se stala paní Libuše Strouhalová, knihovnice z MÍSTNÍ LIDOVÉ KNIHOVNY SKUŘINA – POBOČKA. Cenu si převzala ve středu 15. 10. 2014 na slavnostním předávání v konferenčním sále Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové v doprovodu místostarostky Ing. Romany Tomášů – knihovnice z MÍSTNÍ KNIHOVNY MARKVARTICE jejíž pobočkou je knihovna ve Skuřině. Za jičínskou knihovnu blahopřejeme a přejeme hodně zdraví a spokojenosti.
Fotogalerie

Tematický zájezd pro knihovníky jičínského regionu do Parlamentní knihovny České republiky a Parlamentu České republiky se konal ve čtvrtek 16. října 2014. Na fotky ze zájezdu se můžete podívat ve fotogalerii.
POZVÁNKA.

Pololetní hodnocení činnosti úseku regionálních funkcí – rok 2014.


Tematický zájezd po knihovnách regionu
– Peckovsko se konal 12.6.2014. Navštívili jsme hrad Pecka, Knihovnu Kryštofa Haranta v Pecce, Místní knihovnu Vidonice, Místní knihovnu Vidochov a Pohádkovou výstavu v Pecce. Na fotky ze zájezdu se můžete podívat ve
fotogalerii.
POZVÁNKA

Literární výlet – Po Máchových stopách se konal 22.5.2014. Babča Alča – knihovnice Alena Vedralová nás provedla budovou zámečku v Lomnici nad Popelkou kde sídlí i knihovna. Vlakem jsme dojeli do Syřenova a následoval výstup na hrad Kumburk. Po krátkém kulturním programu o putování K. H. Máchy po hradech v blízkém i dalekém okolí, které připravila naše kolegyně Dana Rejmanová, jsem se pěšky vydali do vesnice Brdo a někteří až do Nové Paky na autobus. Na fotky z výletu se můžete podívat ve
fotogalerii.
POZVÁNKA

Připravujeme v roce 2014

Místní knihovna ve Vidonicích se slavnostně otevírá 5.3.2013 v 17.00 hod. po celkové rekonstrukci
Místní knihovna Vidonice

NOVINKA:
Podívejte se na naši novou fotogalerii, kterou jsme pro vás založili. Odkaz na ní je v menu po levé straně. Najdete zde fotografie z našich akcí a z akcí našich místních knihoven. Pokud máte zájem o vystavení fotografií, můžete je přinést nahrané na flashce nebo zaslat na e-mail:
vejvarova@knihovna.jicin.cz. Neváhejte a pochlubte se i vy svými zajímavými akcemi.

Vyhlášení výtvarné soutěže
Úsek regionálních funkcí Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně vyhlašuje pro děti místních knihoven výtvarnou soutěž „Léto v knížce“.
Vyhodnocení proběhne v prosinci 2014. Více informací o soutěži najdete
ZDE.


VYHODNOCENÍ VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

Pro děti místních knihoven byla letos v březnu vyhlášena výtvarná soutěž „NAMALUJ SVOJI BABIČKU“. Soutěže se zúčastnilo 7 knihoven, které nám do soutěže poslaly 95 obrázků babiček i několik dědečků se našlo. Ceny si v sobotu 30. 11. 2013 na zahájení Předvánočního prodeje knih pro děti a mládež – Rosteme s knihou aneb Svět knihy dětem přijeli převzít Karolína Karásková – 7. třída – knihovna Choteč, Jiří Pittner – 3. třída – knihovna Radim a Viktorie Včelišová – 3. třída – knihovna Milovice. Výherci obdrželi diplom a pěknou knihu. Vyhodnoceným výtvarníkům ještě jednou blahopřejeme. Obrázky účastníků soutěže jsou k vidění na výstavě na chodbě knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně v půjčovní době knihovny do 31. ledna 2014.
Na fotky z předávání cen se můžete podívat ve fotogalerii.

Tematický zájezd do Muzea klasického knihařství a knihařské dílny v Rožďalovicích se konal dne 14. listopadu 2013. Nejprve jsme navštívili Galerii Melantrich, ve které nás přivítala zdejší pracovnice paní Krumpholcová. Expozicí Muzea nás provázel vnuk zakladatele dílny, pan inženýr Hančar. Další zastávkou návštěvy Rožďalovic byla místní knihovna, Památník Jiřího Melantricha z Aventina a pamětní síň připomínající slavné rožďalovické rodáky, sídlící ve stejné budově. Naše další cesta vedla do moderní bezbariérové knihovny za naší milou kolegyní Romanou Komárkovou, která se nachází v Kulturně a vzdělávacím centru v Kopidlně. Zúčastnilo se 37 knihovníků a knihovnic z místních i profesionálních knihoven. Děkujeme všem našim průvodcům a knihovnicím za velmi milé přijetí.

Na fotky ze zájezdu se můžete podívat ve fotogalerii.

KNIHOVNÍK ROKU 2013 a Cena českých knihovníků 2013

Dva ocenění knihovníci z okresu Jičín. Cena českých knihovníků 2013 byla udělena paní Aleně Pospíšilové, knihovnici z Knihovny Antonína Bocha v Libošovicích a Knihovníkem roku pro letošní rok se stal pan Petr Pavel, knihovník z MÍSTNÍ KNIHOVNY BĚLÁ U PECKY. Ceny si převzali ve středu 30.10.2013 na slavnostním předávání v konferenčním sále Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Za jičínskou knihovnu oběma blahopřejeme a přejeme hodně zdraví a spokojenosti.

Fotogalerie.

Tematický zájezd do nové Knihovny města Hradce Králové se konal dne 16. května 2013, kterého se zúčastnilo 38 knihovníků a knihovnic z místních i profesionálních knihoven. Knihovnou nás provázela Bc. Kateřina Hubertová. Děkujeme celému kolektivu knihovny za velmi milé přijetí a přejeme jim mnoho spokojených a milých čtenářů.

Fotografie ze zájezdu zde

VYHODNOCENÍ ČTENÁŘE ROKU
V roce 2012 jsme opět uspořádali soutěž Čtenář roku. Oslovili jsme všechny knihovny v našem regionu a požádali je o vytipování nejlepšího dětského a dospělého čtenáře za svoji knihovnu. Došlé odpovědi jsme zpracovali a v rámci poznávacího zájezdu jsme oznámili výsledek celé soutěže: Výhercem v kategorii dospělých se stala čtenářka z Místní knihovny v Mlázovicích a v kategorii mládež dvě čtenářky taktéž z Mlázovic. Knihovnice si vyzvedla ceny v KVČ v Jičíně a na naše doporučení je předá svým čtenářům na slavnostním udílení cen ve své knihovně.

Máme nejpilnější čtenáře na okrese – článek z Mlázovic

 

Ve čtvrtek 22.11.2012 se uskutečnil již 3. tematický zájezd po knihovnách regionu. Tentokrát jsme zavítali na Sobotecko a měli jsme možnost prohlédnout si Místní knihovny Mladějov, Libošovice, Markvartice, Městkou knihovnu F. Šrámka v Sobotce a Muzeum Fráni Šrámka. Ve všech knihovnách jsme byli mile přivítáni a mohli jsme se inspirovat nejen pěkným prostředím knihoven, ale i organizací knižních fondů, zajímavými aktivitami a spoustou nápadů. V Mladějově a Libošovicích nás také vřele přivítali starostové obcí – Petr Hornig a Vít Svoboda a v Markvarticích místostarostka Ing. Romana Tomášů, kteří rádi zodpověděli dotazy ohledně spolupráce úřadů a knihovny. Děkujeme všem knihovnicím pořadatelkám za jejich čas, práci a vstřícnost i za milé pohoštění a v neposlední řadě i všem 21 účastníkům, za to že si našli v dnešní uspěchané době čas, přijeli se inspirovat a získat nové náměty pro svou knihovnickou práci.

Na fotky ze zájezdu se můžete podívat ve fotogalerii.

KNIHOVNÍK ROKU 2012
Ocenění knihovníka roku pro letošní rok získává pan Zdeněk Prchal, bývalý knihovník v Lukavci. Cenu si převzal ve středu 31. 10. 2012 na slavnostním předávání v konferenčním sále Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Za jičínskou knihovnu panu Prchalovi blahopřejeme a přejeme mu hodně zdraví a spokojenosti.

Nejpůjčovanější knihy za rok 2012 v našich knihovnách

Fotografická soutěž je novinkou letošního roku. Byla vyhlášena v březnu. Knihovníci nám během roku mohli zasílat fotografie ze svých akcí. I v této soutěži byly uspořádány dvě kategorie: 1) Profesionální knihovny a 2) Neprofesionální knihovny. Vyhodnocení první kategorie proběhlo dne 26.11.2012 v KVČ v Jičíně. Cenu si převzali hned dva účastníci: paní Alena Kuželová z Lázních Bělohrad za 1. místo a mimořádné ocenění získal pan Petr Pavel z Pecky. Výherci obdrželi diplom a pěknou knihu.
Vyhodnocení kategorie neprofesionálních knihoven dopadlo takto: Komise se rozhodla udělit tři čestná uznání a to těmto knihovnicím: Jarmile Adolfové z Místní knihovny Radim za fotografii z akce MŠ v knihovně, RNDr. Věře Černé za fotografii ze Dne dětí v knihovně a Zdeňce Bittnerové za fotografii dětí s balonky z návštěvy MŠ.

Všem přihlášeným děkujeme za účast a všem výhercům gratulujeme.

 

Úspěch knihovny Vrbice:

Místní knihovna ve Vrbici byla v letošním roce ohodnocena cenou Hejtmana Královehradeckého kraje za vzorné vedení knihovny. Gratulujeme. Diplom.

Nejpůjčovanější knihy za rok 2011 v našich knihovnách

Statistika za rok 2011

Fotografická soutěž!

Vyhlášení nové soutěže:
Úsek regionálních funkcí Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně vyhlašuje 2. ročník soutěže ČTENÁŘ ROKU
Dle statistických údajů za rok 2011 vytipujte nejlepšího dospělého a dětského čtenáře Vaší knihovny a zašlete jejich údaje mailem na tyto adresy:
michlova@knihovna.jicin.cz nebo knapova@knihovna.jicin.cz. Vyhodnocení proběhne opět na Aktivu knihovníků – v prosinci 2012.

Stahujte si nový deník na rok 2012, který najdete v sekci: Ke stažení.

12. 12. 2011 byla uskutečněna prezentace Mgr. Zlaty Houškové: Rovný přístup v knihovnách. Akce se zúčastnili knihovníci profesionálních knihoven našeho regionu. Podívejte se na fotografie z této akce. Zde

Setkání knihovníků regionu Jičín proběhlo dne 8. prosince 2011 v přátelské atmosféře. Úsek regionálních funkcí KVČ v Jičíně připravil bohatý program. Jedním z bodů programu bylo i vyhlášení „Čtenáře roku 2010“. Návrhy zasílaly malé obecní knihovny. V kategorii dospělých byla oceněna čtenářka z MLK Úbislavice-Stav, která přečetla 147 knih a z dětských čtenářů s počtem 92 svazky byl oceněn dvanáctiletý čtenář z MLK Slatiny.

Fotografie ze setkání

Jak to vidí obsluhované knihovny – prezentace ze setkání knihovníků jičínského regionu

Fotografie z tématického zájezdu po Miletínsku, který se uskutečnil 3.11.2011!

Fotografie z tématického zájezdu do Strahovské knihovny

NOC S ANDERSENEM V TUŘI
Každoročně 2. dubna na celém světě slavíme Mezinárodní den dětské knihy a den narození známého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Na počest tohoto pohádkáře vznikla v roce 2000 akce pro děti nazvaná noc s Andersenem. Na děti v knihovnách čeká noční dobrodružství, čtení pohádek, soutěže, hry a překvapení.
Tato akce se rozšířila i za hranice našeho státu. V současné době spí děti v knihovnách i na Slovensku a v Polsku.
Knihovna v obci Tuř pod vedení knihovnice paní Ing. Martiny Řehákové se jako první z malých knihoven zapojila do této celonárodní akce.
Fotogalerie

Od 21.7.2010 začínají vycházet články v Jičínském deníku o našich knihovnách. Každý týden ve středu se představí jedna nebo dvě z našich místních knihoven. Odkazy na všechny články budou vždy vystaveny na Facebooku – ZDE

NABÍDKA ŠKOLENÍ
Nabízíme nové školení s názvem: „Práce s digitální fotografií pro tvorbu webových stránek“.
Školení je určeno všem knihovnám regionu Jičín, které mají vlastní webové stránky a chtějí se naučit do nich vkládat fotografie. Školení probíhá v KVČ v Jičíně kdykoliv po dohodě. Doba trvání je přibližně 60 minut.
Případní zájemci se mohou hlásit telefonicky na čísle: 493532833 nebo mailem na adrese: knapova@knihovna.jicin.cz

Pozvánka do hudebního oddělení KVČ v Jičíně
Přihláška do zvukové knihovny pro nevidomé a těžce zrakově postižené (přihlášku je nutné potvrdit u očního lékaře!) – ke stažení zde

NOVINKA:
Vážení knihovníci, nyní máte možnost ovlivnit skladbu výměnného fondu. Máte-li tip na nějakou zajímavou knihu, která není v našem fondu, a myslíte si, že by měla být, napište nám. Použijte, prosím, náš nový vzkazovník, který najdete na konci stránky.
Vaše návrhy posoudíme a dle možností knihy dokoupíme.

!!!Důležité upozornění: Prosíme všechny knihovny, které jsou napojené do projektu REKS, aby z technických důvodů (údržba serveru) každý čtvrtek dopoledne neotvíraly program KPWIN-SQL a nepracovaly v něm. V případě, že v tuto dobu potřebují pracovat v programu, aby nám to nejprve nahlásily (tel. 493532833). Děkujeme za pochopení.

Máme novou místní knihovnu v obci Brada-Rybníček.
Podívejte se na její webovou prezentaci: http://www.knihovnabrada.webk.cz

Podívejte se na nejzajímavější údaje našich MLK za rok 2010

11.3.2011 – vystaveny informace ze statistických údajů za rok 2010 –
10 nejlepších knihoven – statistika

Ve středu 27.10.2010 byla otevřena bezbariérová KNIHOVNA V MILETÍNĚ, která získala nové prostory ve víceúčelovém domě ve středu města.
Podívejte se na fotogalerii nové knihovny.
Článek o nové knihovně v Jičínském deníku – zde.

Fotky ze setkání knihovníků, které se uskutečnilo 2. 12. 2010 ZDE

Vyhlášení nové soutěže: Čtenář roku 2011!!!

8.12.: Pozvánka na setkání knihovníků jičínského regionu

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně navrhla na cenu Jivínského Štefana za rok 2010 tyto osobnosti. Vše o této ceně se dozvíte na stránkách: jivinskystefan.webnode.cz

Vyhlášení výsledků výtvarné soutěže
Ve čtvrtek 14. 10. 2010 se v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně konalo slavnostní vyhlášení již 2. ročníku výtvarné soutěže tentokrát s názvem:
„Namaluj komiks“. Soutěže se zúčastnilo přes 40 mladých výtvarníků z celého jičínského regionu. Z celkového počtu 19 soutěžních prací vybírala komise složená z odborníků na výtvarné umění 3 nejlepší: Na třetím místě se umístila Veronika Nguyen Hai Vy z Jičína, druhé místo vyhrály Karolína Bucková a Kateřina Sudková, také z Jičína a jako nejlepší práce byl vyhodnocen komiks čtenářů Místní knihovny v Tuři: Martina Řeháka, Báry Capratové, Nikoly Řehákové, Nikoly Kotlářové a Adama Žilky. Kromě knížek a drobných dárečků si děti z Tuře odnesly také hlavní výhru – pohádkový dort.

Foto z akce

Informace o nových technologiích : ČTEČKYcelý článek zde

Jak v Tuři malovali komiks

Dne 18.5.2010 proběhlo v MLK Chomutice „Pasování na čtenáře“ za spolupráce KVČ v Jičíně, OU Chomutice a ZŠ Chomutice. Na této slavnostní události bylo pasováno 25 prvňáčků na čtenáře za přítomnosti svých rodičů, příbuzných a ostatní veřejnosti. Všichni pasovaní prňáčci dostali kromě drobných dárků také průkazky do knihovny ZDARMA. Obecní Úřad zakoupil třídě jednu dětskou knihu, kterou starosta obce, Jaroslav Vondráček, předal p. učitelce Mgr. Evě Ďoubalové.

Článek a fotografie v Jičínském deníku ze slavnostního otevření nově zrekonstruované knihovny v Peccezde.

Zájezd po knihovnách regionu : článek v Jičínském deníku – zde

Knihovna V. Čtvrtka v Jičíně za podpory SKIPu – region východní Čechy uspořádala dne 11. března 2010 setkání bývalých knihovnic z Jičínska. Rozeslaly jsme 19 pozvánek a přijelo 17 knihovnic z různých koutů naší republiky. „Nejmladší“ oslaví letos 82 let. Některé z nich se viděly naposledy před 40 lety. Po oficiálním programu následovalo příjemné povídání, vzpomínání a prohlížení fotografií. Přítomné si již naplánovaly termín příštího setkání. My knihovnice jičínské knihovny děkujeme bývalým kolegyním za zajímavá vyprávění o knihovnách regionu v letech minulých.

← zpět