Přečetli jsme a doporučujeme

| mapa stránek | hlavní strana |

Kořeny ženské spirituality – Terezie Dubinová

Tuto knihu jsem si přečetla proto, že její autorkou je paní Terezie Dubinová, Ph.D., kterou znám jako naši čtenářku, žije s rodinou v Jičíně. Navíc jsem slyšela několik jejích přednášek, které mě velice zaujaly. Vím o ní, že vzhledem ke svému vzdělání kulturoložky a hebraistky vychází při své práci jak z akademických pramenů a ze znalosti původních textů Bible a starověkých mýtů, tak má i své vlastní terapeutické zkušenosti.
Kniha historickým a mytologickým pohledem zachycuje období před nástupem židokřesťanské patriarchální společnosti a odkrývá málo známé skutečnosti o době, kdy byla uctívána ženská polarita v podobě Bohyně. Období starověku představuje jako duchovně inspirativní období, o kterém toho v obecném povědomí není příliš známo, ale jehož mnohé znalosti a dovednosti se s velikou silou vracejí do našeho vědomí. Kniha zároveň vysvětluje, jak došlo ke znesvěcení ženské božské energie, k ponížení žen a k šíření mocenských dezinformací o duchovní podstatě naší reality. Velice oceňuji, že je text knihy doplněn odkazy na další zdroje informací – knihy, filmy apod., a je možné se daným tématem případně zabývat hlouběji.

přečetla: Věra Trybenekrová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Hana – Alena Mornštajnová

Do čtení jsme se pustila proto, že jde o českou autorku, od které jsem již četla Slepou mapu, a také proto, že mi knihu doporučila kolegyně. Román Hana má rychlý spád, je dramatický, ale rozhodně není pro spravení nálady. Popisuje situaci malé dívky, které na tyfus zemřou rodiče i sourozenci, a příběh její tety, která prošla Terezínem a Osvětimí. Přiznám se, líčení některých jejích zážitků jsem přeskočila, neměla jsem odvahu je číst. I tak na mě kniha působila velmi silně. Neotřelým způsobem mě přiměla přemýšlet o lidské krutosti a také o vině a odpovědnosti.

přečetla: Jana Benešová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Zachránila mě slza – Angele Lieby, Hervé De Chalendar

Příběh podle skutečné události. Žena se probere z umělého spánku, ale nemůže se hýbat ani komunikovat s okolím. Ona sama všechno slyší a vnímá, ale ostatní si myslí, že je v kómatu. Lékaři s její rodinou probírají před ní možnost odpojit ji od přístrojů. Ona se bojí, že to udělají nebo že jí vezmou orgány, k čemuž se před časem zavázala. Tento stav trvá asi dva týdny a lékaři už jejím příbuzným nedávají žádnou naději. Potom si dcera, která sedí u matčiny postele a mluví na ni, všimne, že Angele stéká po tváři slza a tím se žena zachrání. Vysoce emocionální příběh, jehož přečtení jistě stojí za to.

přečetla: Ivana Tauchmanová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Buddhovy pohádky na dobrou noc – Dharmachari Nagaraja

Dharmachari Nagaraja při své práci v rozhlase přišel na myšlenku převyprávět příběhy, které vypravoval sám Buddha. Těchto 20 moderně převyprávěných starověkých buddhistických příběhů dává rodičům možnost zábavným a nenáročným způsobem rozšiřovat moudrost a morální orientaci, aniž by se jednalo o kázání. Každý příběh vyzdvihuje morální či etické dilema, které se podobá těm, kterým děti čelí ve svých vlastních životech. Poskytuje vhled a ponaučení, která lze čerpat k uklidnění situace. Na závěr každého příběhu, jsou popsány příslušné buddhistické principy. Díky přitažlivým postavám, fascinujícím dobrodružstvím a modernímu jazyku, kterým mluví dnešní děti, mohou tyto krásně ilustrované příběhy pomoci dětem zmírnit stres, dosáhnout větší učenosti a sociálního úspěchu, a vychutnat si pozitivnější pohled na život.
Důraz je kladen i na celkové uvolnění pro udržení soustředěné a zároveň klidné mysli a vnímavému naslouchání. Aby se dětem lépe usínalo, jsou v knížce popsána krátká relaxační cvičení, která si můžete udělat spolu s dětmi, než začnete číst. Také je v úvodu srozumitelně popsán příběh samotného Buddhy, buddhismu, šesti ctností a významu toho všeho pro dnešní dobu.
V závěru je rejstřík hodnot a problémů, které jsou v jednotlivých příbězích zpracovány. Tématy jsou např.: velkorysost, pomíjivost, harmonie, etické chování, důvěra, vlídnost, pokušení, agrese, lhostejnost, bezmocnost, obavy…
Krásné čtení, které inspiruje a potěší.

přečetla: Kateřina Pyriová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Ten den jsem se rozhodl zemřít – Jonathan Destin

Životní příběh dvacetiletého Jonathana Destina, který byl od svých deseti let šikanován a nenacházeje jiného řešení než je smrt.
Obezita, dyslexie, porucha koncentrace ale i jeho příjmení (Destin ve francouzštině znamená osud) udělal s Jonathana terč posměšků, výhružek ale i bití. To ale útočníkům nestačilo. Začínají Jonathana vydírat a vyhrožují mu, že pokud jim nezaplatí, ublíží někomu z jeho rodiny. Jonathan se stydí a bojí se to někomu říct, požádat o pomoc. To trvá až do dne, kdy mu jeden z útočníků přiloží pistoli k hlavě. "To byl den, kdy jsem se rozhodl zemřít." Smrt pro něj znamenala klid a volnost. Jonathan se polil lihem a zapálil se.
Několik měsíců byl Jonathan v kómatu, má za sebou sedmnáct operací a nyní bojuje o návrat k "normálnímu" životu.
Jsou zde zaznamenány reakce, výpovědi jak samotného Jonathana, tak jeho matky, otce a sester, kteří o tom, v jaké se nachází situaci, neměli vůbec tušení. Do poslední chvíle nevěděli, proč to udělal. Dokud nepromluvil.
"Tato kniha podává svědectví o jednom z případu z mnoha - cílem je prolomit mlčení, otevřít oči dospělým a povzbudit šikanované děti, aby se odvážily promluvit."

přečetla: Andrea Scháňková
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Panáček – Tomáš Němčík

Autobiografická výpověď autora o jeho celoživotním boji se závislostí na alkoholu. Zábava, parta, srazy - hodně alkoholu - a tak to začíná. Vše se neustále opakuje: každý týden zábavy, chození do parku s partou a být v jednom kuse ožralý. Najednou se z pití alkoholu stává životní styl a postupně přebírá řízení jeho vlastního života. Stává se pouhou loutkou, která již nemůže nic jiného než pít. Ztrácí chuť do života, jeho okolí se ho bojí a se svým zdravím hraje vabank. Několikrát se pokouší vrátit do běžného života, ale není to tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát…
„Touto knihou chci varovat všechny, kteří mají problém se závislostí, ale i ty, kteří pijí a neuvědomují si, jak moc jim alkohol může ublížit.“ (Tomáš Němčík)

přečetla: Andrea Scháňková
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Němci – Jakuba Katalpa (Cena Josefa Škvoreckého 2013)

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a její odhalení leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít.
V románu nás autorka zavádí do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny. Po přečtení se dozvíte, zda je opravdu možné po tolika letech nalézt pravdu?
Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu.

přečetla: Dana Michlová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude – Arto Paasilinna

Kniha začíná jednoho všedního odpoledne v Helsinkách. Mladého novináře přejede auto. Zemře, ale vzápětí se probudí jako duch. S živými lidmi už rozmlouvat nemůže, zato dokáže číst jejich myšlenky. Také se může zamilovat. Roztáčí se typický paasilinnovský kolotoč groteskních příhod, dobrodružství a dalekých i blízkých cest. Tentokrát však nejsou na pomezí skutečnosti, nýbrž za její hranicí. Žádní duchové přece neexistují! Nebo ano? Možná jich je mezi námi víc, než si myslíme. Kniha čtenářům představí mnoho zajímavých duchů z několika různých staletí, a dozvědí se z ní i to, proč někteří duchové žijí déle než jiní.
Knihu bych zařadila do kategorie "čtení na prázdniny": humorná, čte se lehce, není třeba přílišného soustředění. To ale neznamená, že je text slaboduchý. Jen je třeba po myšlence více pátrat, abychom ji ve směsi vtipu a fantazií nepřehlédli. Pokud hledáte knihu, u které si odpočinete, je to ta pravá.

přečetla: Dana Michlová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Divočina. Skutečný příběh o nezlomnosti a hledání sebe sama – Cheryl Strayedová

Divočina je napínavé vyprávění okořeněné humorem, které živě zachycuje strach i radost mladé ženy Cheryl, která se ve svých dvaceti šesti letech ocitá na pomyslené životní křižovatce. Zemřela ji matka, opustil otec, podlehla drogám a nevěrami si zničila manželství. Rozhodne se vyřešit svůj vlastní život tím, že zdolá americkou pacifickou hřebenovku Pacific Crest Trail: od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Úplně sama, celých 1770 kilometrů. Chce projít divočinou, aby si pročistila hlavu a oprostila se od minulosti. Netuší však, jak těžká zkouška ji čeká.
Úžasná kniha, neuvěřitelně silný příběh, který mě zcela pohltil.

přečetla: Dana Michlová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Vila na Sadové – Richard Sklář

Příběh o tom, že každý dům mívá své tajemství. Děj se odehrává ve dvou rovinách. Jedna v době válečné, v roce 1942 – jedna už v současnosti. Začínáme v současnosti, kdy realitní makléřka Bo chce prodat starý dům, jehož majitel žije v zahraničí. Zájem má několik kupců. Realitní makléřka je bývalá elitní agentka a má podezření, že kupec, který se má zájem o koupi vily, nějak souvisí s její minulostí. Druhá dějová linie nás zavede do roku 1942, kdy nenápadný muž Johann Proske začíná psát ve vile svůj deník. Muž na prahu šedesátky, přední úředník kanceláře starosty Moravské Ostravy. Na první pohled ustrašený byrokrat ale hraje dvojí hru. Ve vile totiž ukrývá původního majitele vily s celou rodinou a jeho cennou sbírku uměleckých předmětů. Celý příběh spojuje právě vila na Sadové, kterou kdysi obýval Johann a kterou má ve správě Bo a snaží se jí prodat. Jenže jak se zdá, ne každý kupec má zájem přímo o vilu, někdy ho zajímá více realitní makléřka. A tak se rozběhne boj o přežití. Knížka je napsaná velice čtivě. Je to dobře napsaný příběh plný napětí, historických událostí á literární fikce.

přečetla: Iva Rodrová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Ratajský les – Aleš Palán

Knížka popisuje události, ke kterým došlo nedaleko hranic Vysočiny, v rolnické vsi Mirošovice u Rataj nad Sázavou. V roce 1952 došlo ve vesnici k vraždě komunistické funkcionářky (v románu Anna Felbabová). Jeden z místních už měl její šikany dost a domluvil si se známými, že ji postraší únosem do lesa a ostříháním. Akce se ale zvrtla a jeden z pachatelů nakonec ženu zastřelil. Viníci zůstávali kupodivu až do roku 1958 nedopadeni, až tehdy byli po udání zatčeni a v příslušně rozsáhlém a propagandisticky využitém procesu odsouzeni k smrti; další, víceméně nevinní účastníci procesu dostali těžké žaláře. Tolik skutečná historie. Na tomto základě postavil autor svůj napínavý příběh. V knížce se pravidelně střídají tři období. Prostřednictvím jednoho z pachatelů sledujeme samotný čin. Rok 1952 je vystřídán rokem 1958, kdy prostřednictvím udavače sledujeme, jak došlo k dopadení pachatelů. Vraždu funkcionářky využila komunistická moc k rychlejšímu a tvrdšímu kolektivizování místních sedláků. Udání způsobilo tragédii dalších nevinných lidí. Nakonec se třetí dějová linie vrací do současnosti. Vypráví jej mladá mstitelka, která chce potrestat udavače. Knížka je velmi napínavá, teprve až úplně na konci příběhu zjistíme, jak vlastně současná mstitelka bezpráví souvisí s příběhem vraždy z padesátých let.

přečetla: Iva Rodrová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Velké problémy v Malém Vietnamu – František Kotleta

Máte-li rádi akční detektivní příběhy prodchnuté dávkou magie a erotiky, jsou Velké problémy v Malém Vietnamu tou pravou volbou. Případně máte-li zvláštní zálibu v literatuře pánů Kulhánka či Kopřivy, je Kotleta tou pravou volbou. František Kotleta potěšil svou fanouškovskou základnu, opět vypustil do světa knihu, která Vás nutí hltat další a další stránky dokud Vám nebude líto, že už žádné nezbývají.
Já přelouskala tento 270 stránkový paperback během jednoho večera a jedné noci. Pro čtenáře akční fantasy je toto velmi příjemné odpočinkové čtení.
Tomáš Kosek, zaměstnanec speciální detektivní kanceláře zaměřené na magické případy, řeší poněkud nevšední problém. Pátrá po unesené dceři českého premiéra. Jenže případ se čím dál tím víc komplikuje. Stopy vedou do Sapy, největší vietnamské tržnice v Praze, kde si všechno žije tak nějak svým vlastním životem.
K tomu všemu se s ním rozešla jeho holka a vrátila se zpět k prostituci, potkal bisexuální agentku Litevské tajné služby a pro vyvolání silného kouzla musel svést svou přímou nadřízenou. Prahou se začnou potulovat vietnamští démoni a čínští zabijáci. Všudypřítomné proroctví o konci světa se začíná naplňovat…

přečetla: Michaela Sehnalová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Asfalt – Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva se stal uznávaným autorem fantasy literatury. Patří mezi mladší generaci autorů, kteří se již etablovali mezi klasiky české fantastiky. Ne nadarmo je jeho styl srovnáván s Kulhánkovou poetikou.
Asfalt je opravdu jízda. Černý humor cáká z každé stránky plnými kýbly, cynické poznámky hlavních postav Vám vykouzlí úsměv na tváři, bryskní akce je všudypřítomná. Hlavní postavy si zamilujete, ačkoliv se v žádném případě nejedná o žádné krasavce, seladony či rytíře na bílých koních. Jsou to spíš nájemní vojáci, v již postarších letech, s temnou minulostí a s ještě temnější budoucností.
Hned v úvodu se dozvídáme, že hlavní postavy umřely během nepovedené vojenské operace, v níž měly vysvobodit malou holčičku z rukou okultisty. Střih. Kopřiva vrací čtenáře v čase, aby vysvětlil, jak k oné smrti došlo. Dozvídáme se, že bývalý velitel elitního žoldnéřského komanda Kuffenbach a jeho přítel Adam, mají dost mizerný život. Bídačí jako ochranka v supermarketu, odkud je ale pro „nepřiměřené použití síly“ vyhodí. Přemýšlí, jak přežijí následujících pár dní, když je osloví neznámý muž v drahém saku a nabízí jim kšeft za milion. Stačí jen dát dohromady rozpadlé komando a vydat se do akce. A tak se také stane.
Po tom, co Kuffenbach a jeho parťáci umřou, začíná to pravé dobrodružství. V duchu hesla smrtí nic nekončí. Všichni se totiž dostanou do Pekla. A vezte, že Dantovo peklo je oproti tomu Kopřivovu jen slabý ponožkový odvar.
V Pekle si jsou lidské duše schopny podržet svůj tvar pouhých čtyřicet osm hodin, poté se začnou roztékat. Principy Pekla jsou vcelku jednoduché. Aby vše fungovalo, je potřebné přidávat materiál, tzv. asfalt. Asfalt se získává z lidí. Démoni používají bývalé lidské bytosti k výrobě čehokoliv. Nejdříve jsou lidé drceni, šrotováni, polymerováni, nafukováni, … při tom všem samozřejmě cítí veškerou bolest danou výrobním procesem. Ba co víc nemohou zemřít a neustále se regenerují. Z lidí démoni vyrábí úplně všechno – budovy, auta, trávu, ploty, židle, ledničky, vzducholodě, …
Filozoficky vzato tu Peklo není od toho, aby v něm byli zlí lidé týráni, Peklu jsou zlí lidé vcelku ukradení, Peklu jde jen o asfalt. Nikdo se nemůže divit, že Peklo zažilo největší hospodářský rozkvět v posledních letech druhé světové války, přísun asfaltu mnohonásobně převyšoval normy.

přečetla: Michaela Sehnalová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Grandhotel – Jaroslav Rudiš

Grandhotel Jaroslava Rudiše nás zavádí do deštivého Liberce, „nočníku Evropy“, kde autor sám strávil několik let studiem na univerzitě. Svůj příběh vypráví Fleischman, třicátník pracující v Gradnhotelu Ještěd. Odtud i název románu. Fleischmanovým koníčkem je sledování počasí, hlavně mraků.
Fleischman je nadšený meteorolog amatér. Žije v Liberci, v městě, které není schopen opustit. „Mám rád mraky, protože mraky se hýbou. Mám rád věci v pohybu. Možná proto, že sám se pohnout neumím.“ Tento psychický blok se snaží rozbít doktorka, k níž hrdina pravidelně dochází na terapii. V dětství byl šikanovaný, rodiče svou úlohu příliš nezvládli a nakonec vyrůstal u vzdáleného příbuzného Jégra, bývalého agenta StB.
Fleischman nežije nijak zvlášť zajímavý život. Jeho životem je počasí, které si dennodenně zapisuje do svého grafu, jak ho sám nazývá, do své čáry života. Pracuje na Ještědu jako děvečka pro všechno. Touží najít si holku a masturbuje pod peřinou. „Doktorka říká, že každý člověk má nějaký sen. Nemyslí sen, co za člověkem přijde v noci a on si strčí rukou pod peřinu a vytáhne ji, až když je celá mokrá. Myslí sen s velkým S.“ A co je nejhlavnější, pokouší se opustit město, ve kterém je uvězněný svými vlastními běsy. Setkává se se starým sudetským Němcem Franzem, jenž se do Liberce vrací, aby zde umřel. V práci se setkává se servírkou Iljou. Jejich vztah se v průběhu času vyvíjí.
Jaroslav Rudiš ústy outsidera mezi řádky vypráví příběh o smutné historii. Výběr místa děje není náhodným. Je to „město sevřené horami, minulostí, časem a strachem, protože minulost není nic jiného než strach.“ Fleischman až s dětsky naivním pohledem podává zprostředkovaně výpověď o událostech, jež se v Sudetech odehrávaly během světové války. Přátelí se s Franzem, který v mládí hailoval u zrcadla, po válce byl vystěhován a nyní se vrací domů. Dle jeho slov by měl totiž každý skončit tam, kde se narodil. Franc se vrací do svého rodného domu, kde je nyní nonstop herna. Nový majitel ho s nadávkami nacistům vyhodí na ulici. Rudiš se dotýká velmi citlivého tématu českých dějin, které jsou s těmi německými v těsném kontaktu. Rudiš, jakožto autor, který má na Německo velmi úzké vazby, se zde snaží vylíčit tyto události v lehce smířlivém tónu. Možná právě proto nesou hlavní postavy německá jména, a možná právě proto u všech popisných jmen Fleischman vyjmenovává i historické názvy až k dobám monarchie. Vše tedy odkazuje k historické propojenosti národa českého a německého. Rudiš se ale nevyhýbá ani tématu nedávných dějin. Fleischmanův pěstoun Jégr, působil jako agent StB. Za zvláštních okolností se stal majitelem Grandhotelu a jezdili za ním „podivní páni v šusťákovkách, ze kterých nemíval radost“. Vše Fleischman vypráví opět s dětskou naivitou. Nic není explicitně vyjádřeno.
Souběžně s románem vznikl i stejnojmenný film Davida Ondříčka, v němž se naplno ukazuje estetičnost podmračeného Ještědu. Jaroslav Rudiš pracoval na scénáři, je tedy nasnadě věnovat se oběma formám. Propojení tištěného a filmového média symbolizuje dnešní dobu stejně tak, jako román Grandhotel symbolizuje dnešní snahu o vyrovnání se s minulostí a naleznutí osobního štěstí.

přečetla: Michaela Sehnalová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Případ Pegasus – Gregg Loomis

Povedený konspirační thriller ve stylu Šifry mistra Leonarda. Obyčejný muž se dostane do soukolí intrik mocné organizace. Gregg Loomis naštěstí nepatří k autorům, kteří své postavy nechávají odhalovat záhady historie pomocí internetu. V jeho režii si musí pěkně ušpinit ruce a namáhat hlavu, aby se dostaly k tomu, co potřebují.
S Langem Reillym se vydáváme po stopách tajemství. Reilly není profesor ani agent tajné služby, ovšem určité zkušenosti s řešením záhad má. Nechce se smířit se zprávou o smrti své sestry při výbuchu v Paříži a začne pátrat po příčině. Záhy zjistí, že se rozhodně nejednalo o žádnou nehodu. Kdo za útokem stojí a z jakého důvodu? Jakou roli hraje záhadný obraz, který sestra krátce před svou smrtí koupila? To jsou jen dvě z řady otázek, které na hlavního hrdinu čekají.
Autor navíc vše zpestřuje krátkými výlety do minulosti, v nichž se věnuje deníkovým zápiskům jistého mladíka, jenž se stal členem templářského řádu. A jeho očima sledujeme i zánik tohoto řádu.

přečetla: Helena Vejvarová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Pekařova dcera – Sarah McCoyová

Tato kniha mne chytla hned na začátku a nepustila, dokud jsem nepřečetla poslední písmenko. Současnost a minulost ve čtivě napsaném příběhu. Druhá světová válka z pohledu obyčejných německých lidí, propletená s příběhem ze začátku 21. století.
Nejzajímavější byly pasáže, ve kterých se vracíme do mládí Elsie v nacistickém Německu. Její nápadník, nacistický důstojník, je spojen s osudem její sestry, zapojené v programu Lebensborn.
Části ze současnosti jsou zastoupené novinářkou Rebou a jejím osobním životem, která má napsat jen jednoduchý článek o vánočních zvycích cizinců. První reportáž se rozhodne udělat v německém pekařství, kde se setká s Elsií a její dcerou. Místo jednoduchého rychlého rozhovoru sama dostává rady do života a moudrost staré Němky ji nutí stále se vracet.
V závěru knihy najdeme soubor dopisů, některé historické, některé současné. Především jeden jsem očekávala mnohem dříve a jeho sdělení hezky doplnilo mozaiku příběhu.

přečetla: Helena Vejvarová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Arkádie: Procitnutí – Kai Meyer

Od první věty až po poslední jsem se od knihy nemohla odtrhnout, děj byl napínavý, a když jsem si myslela, že mě už nic nemůže překvapit, tak nabral obrátky. Rosa Alcantarová se vrací na Sicílii za svou sestrou a tetou, která je bossem mafiánského klanu Alcantarů, aby se tam zotavila z těžké životní rány. Rosa a její sestra Zoe jsou jedinými potomky pravého 'capa' klanu a nesou příjmení Alcantarů, což jim zajišťuje nejen bohatou budoucnost, ale i neustálé problémy s policií. V letadle se seznámí s velmi příjemným spolucestujícím Alessandrem Carnevarem. Brzy po přistání se dozví, že Alcantarové a Carnevarové – dva mafiánské klany jsou jako Kapuletové a Montekové z Romea a Julie. Nesmiřitelnost rodin nutí Rosu a Alessandra schůzky tajit. Ze začátku se zdá, že spolu kromě společného citu nemají nic společného, ale postupem času se Rose odhaluje tajemství. Tajemství o dávné dynastii Arkádie a o prokletí Arkáďanů.
Děj nás zavede do mnoha podivuhodných zákoutí Sicílie. Díky talentu autora popisovat všechny věci do posledních detailů jsem měla pocit, že ta místa důvěrně znám.
Zajímavá kniha s originálním nápadem propojení mafie a nadpřirozených podivných proměn. Doporučuji i další dva díly.

přečetla: Helena Vejvarová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Skleněné děti – Kristina Ohlsson

Švédská autorka detektivních románů Kristina Ohlsson se touto útlou knížkou obrací také na mládež a její zálibu v tajemnu. Děj se točí kolem dívky Billie, která se s maminkou po smrti otce nastěhuje do nového domu v novém městě, kde se okamžitě začnou dít tajuplné a děsivé věci, které dívku právem znepokojují. Jelikož maminka odmítá dceřiny opakované prosby o opuštění domu a jejím stížnostem nevěnuje přílišnou pozornost, přičemž vše svaluje jen na dceřinu touhu vrátit se do původního domova, začíná napínavé dětské pátrání po záhadné historii domu a jeho minulých obyvatelích – skleněných dětech. Je znát, že autorka je odbornicí na detektivní žánr, protože i v této útlé knížce umí vytvořit napětí obohacené navíc o duchařskou zápletku. Ač dospělá čtenářka, i já jsem měla místy mrazení při čtení této severské novely, a proto doporučuji k přečtení mladším i starším čtenářům, kteří se rádi nechají unášet tajuplným příběhem.

přečetla: Petra Lustigová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Sarajevská princezna – Edo Jaganjac

Málokterá knížka si vyslouží v recenzích stoprocentní hodnocení. Sarajevská princezna Eda Jaganjace je výjimkou. Kulturní rubrika iDnes ji loni vyhlásila knihou roku. A není divu. Už i pro naši generaci, kterou minula i invaze vojsk Varšavské smlouvy, je příběh z válkou sužovaného Sarajeva v roce 1993 bezprostředně přítomný a provázaný s vlastními vzpomínkami. Vždyť některé tváře jeho hrdinů si z té doby můžeme pamatovat z televizních obrazovek. Byl mezi nimi i mladý chirurg Edo Jaganjac a jeho pětiletá pacientka Irma, kterou stanice BBC pojmenovala Sarajevská princezna.
Irma byla těžce zraněna při bombardování Sarajeva. V nemocnici se dostala do rukou pozdějšího autora knihy. Bylo mu jasné, že bez elektřiny a řádného vybavení ve válečných podmínkách nedokáže děvčeti pomoci tak, jak by mohla kterákoli normálně fungující nemocnice v civilizovaném světě. V obklíčeném Sarajevu byl ale transport pacientky do jiné nemocnice opravdu velkým problémem. Edo Jaganjac se proto pustil do velkého byrokratického boje a poznal neochotu a zlomyslnost úředníků i mezinárodních mírových organizací.
Válku vedou lidé, kteří nemají lepší nápad. To není citace z knihy, ale moje poselství těm, kteří Sarajevskou princeznu ještě nečetli. Udělejte to. Zvýší se tím šance, že dostanete lepší nápad než rozpoutat válku.

přečetl: Martin Žantovský
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Čertova kuchyně – Pavel Hájek (ed.)

Na jaře roku 2015 vydalo vydavatelství Host v Brně knihu Čertova kuchyně, receptář pověstí a vyprávění z města Jičína a okolí ze 17. až 20. století. Jejím editorem je Pavel Hájek, člověk, který toho o Jičínsku, kde jako chalupář prožil spoustu času, ví opravdu hodně a na jeho knize je to znát. K známým pověstem Jak vznikl Zebín, Trosky, Mariánský sloup a jiným si můžeme v knize dohledat spoustu jejích dalších podob. Autorovou snahou bylo nalézt varianty jedné pověsti v co nejširším spektru pramenů v co největším časovém úseku. Líbí se mi, že respektoval obsah a formu svých předloh a v druhé části knihy k nim připojil komentáře a odkazy na prameny. O knize mluví její editor jako o plastické literární mapě města Jičína a jeho okolí, o mozaice krajiny poskládané ze známých i neznámých příběhů. Právě těmi neznámými příběhy mě kniha překvapila, obsahuje velké množství nových pověstí, literárních pověstí, básní, romantických povídek a úryvků z cestovních průvodců. Je to tím, že autor mohl čerpat také ze zdrojů německých a latinských a dnes je možné dohledat potřebné materiály i v zahraničí.

přečetla: Věra Trybenekrová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Život za sklem – Wendy Lawson

V knize autorka přibližuje svůj dosavadní život. Popisuje tu, jak lidé s poruchou autistického spektra mohou vnímat „náš svět“, který se pro ně často stává nepochopitelný a plný zmatků. Uvádí jednotlivá životní období od dětství až po dospělost. Nabízí nám pohled na běžné situace a problémy očima člověka s Aspergerovým syndromem. Je neuvěřitelné, jak hodně se musela naučit pracovat na rozvoji své osobnosti, svých vlastností, aby co nejvíce přizpůsobila své chování „normálním lidem“. Snaží se, aby lidé, kteří s autisty přicházejí do styku pochopili, jak se dá předejít problémovým situacím v soužití s člověkem, který má Aspergerův syndrom, jak s ním správně jednat a jak se vcítit do jeho pocitů.

přečetla: Ivana Tauchmanová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Jsou světla, která nevidíme – Anthony Doerr

Holčička Marie-Laura oslepne a navíc musí s otcem uprchnout z Paříže před Němci, kteří město obsazují. Otec s sebou pravděpodobně nese nebezpečné tajemství. Druhým hrdinou je německý nadprůměrně inteligentní sirotek Werner, který se zajímá o techniku, vstoupí do vojenské akademie a stane se z něho specialista na odhalování nelegálních aktivit. Oba hrdinové se za velmi pohnuté situace setkají. Kniha přináší pohled na odvahu slepé dívky, člověčenství jejích příbuzných a na druhé straně na zvěrstva nacistů. Pro mě byla hodně depresivní, ale četla jsem ji „jedním dechem“. Získala Pulitzerovu cenu za rok 2015.

přečetla: Jana Benešová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Červený obojek – Jean-Christophe Rufin

Zpočátku prosté vyprávění plné poezie života se stává velkým příběhem o oddanosti a přátelství, které v bojích pojilo člověka a jeho čtyřnohého přítele.
Je pár měsíců po velké válce. Do provinčního města přijíždí vojenský soudce, aby vyšetřil protiválečnou provokaci válečného veterána, který získal v boji vyznamenání Čestné legie a stal se tak hrdinou. Klíčem případu je vojenský pes Vilém, který prožil všechny strasti první světové války. Stal se tak symbolem nesmyslnosti lidského chování, jež vede k zabíjení. Kniha vyznívá až filozoficky, což dokládám úryvkem:
„To on byl hrdina (pes Vilém). … Měl všechny vlastnosti, jaké se očekávají u vojáka. Byl oddaný až za hrob, odvážný, nelítostný vůči nepřátelům. V jeho očích byli lidé buď dobří, nebo zlí. Zkrátka a dobře, chyběla mu lidskost. Samozřejmě, je to pes… Jenže stejná věc se žádala i od nás, od lidí. Hodnosti, medaile, vyznamenání, povýšení, to všechno jsou odměny za zvířecí činy. … Naopak jediný projev lidskosti, jakým by bylo sbratření mezi nepřáteli, zastavení války, donucení vlád k uzavření míru, takový čin byl z vojenského pohledu nanejvýš odsouzeníhodný, a kdyby na to přišli, stálo by nás to život.“

přečetla: Lenka Dědečková
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Klárka a 11 babiček – Olga Černá

O Klárku se stará její dědeček, který se živí jako kominík. Jednoho dne však spadne ze střechy, čeká ho dlouhá rekonvalescence a o malou holčičku se nemá kdo starat. Dědeček Tomáš tedy vymyslí, že by se v péči o ni mohly střídat jeho bývalé kamarádky, přítelkyně a lásky. A tak začne Klárčino strastiplné, ale i legrační putování po domácnostech různých osamělých dam. Chvíli pobývá u hospodské, kde si hraje ve společnosti štamgastů na klavír, pak u babičky aktivistky, neúnavné učitelky tělocviku, u dvou přítelkyň, které spolu žijí a hospodaří na venkově, a dokonce pozná i bezdomovce. Každá z „babiček“ má trochu jinou představu o výchově, každá si vede svou domácnost originálním způsobem. Autorka vypráví příběh formou dopisů, které si Klárka s dědečkem píšou. Se sympatickou lehkostí a nadhledem popisuje autorka v tomto prvním epistolárním románu pro děti rozmanitosti lidských povah a úskalí života v jeho mnoha podobách. Útlá knížka je psána úsporně s citem pro dětského čtenáře a jemným smyslem pro humor. Věřím však, že zaujme i čtenáře dospělého, mně samotné se kniha velice líbila.

přečetla: Věra Trybenekrová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Cestování: nejlepší životní investice – Lukáš Kerhart

Autor Lukáš Kerhart navštívil více než 30 zemí světa a strávil 5 let v zahraničí. Pracoval pro jednu z nejprestižnějších jazykových škol ve Vancouveru a řídil volnočasové aktivity a marketing pro více než 450 lidí z celého světa. Nyní předává své životní zkušenosti studentům středních a vysokých škol prostřednictvím přednášek a textů. Své zážitky a zkušenosti shrnul do této knihy.
Je plná inspirativních příběhů mladých úspěšných lidí, které povzbudí a dodají energii. Autor líčí své úsilí, které věnoval cestování. Optimistickým způsobem popisuje i některé začátky, které nebyly tak jednoduché. Obsahuje příběhy slavných osobností, které měly nelehkou cestu, ale nevzdaly se. Srovnává české a dánské školství, které na vlastní kůži zažil.
Kniha Cestování: nejlepší životní investice je čtivá, vtipná a plná výzev.
Knihu doplňují krátké shrnující rady a citáty slavných úspěšných lidí. Také fotky, literatura, ze které autor čerpal, a desítky užitečných webových odkazů, ve kterých najdete tipy na levné letenky a ubytování, jak získat peníze na cestování, kde se vzdělávat, kontakty na agentury a mezinárodní organizace pro dobrovolnictví, pracovní stáže a studium v zahraničí, oblíbené a zajímavé blogy o cestování a zajímavých lidech, aplikace a spousta tipů, které se mohou při cestování hodit.

přečetla: Kateřina Piryová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Pískový vrch – Joanna Batorová

Rodinná sága tří generací polských žen, úzce spojená s dějinami dvacátého století od války přes éru budování socialismu až ke kapitalistickému Polsku nedávných let.
Babička Zofia celý život skrývá tajemství. Matka Jaďa, nemilovaná dcera, žijící v západní části Polska, manželka syna přesídlenců z východu Polska. A dcera Dominika, která se nikomu nepodobá.
Příběh mi připomínal naše události v sudetském pohraničí. Hranice Polska se posunuly na západ, z celého daného území byli stejně podobně jako u nás odsunuti Němci. A z východní části Polska, které připadly tehdejšímu Sovětskému svazu, byli vystěhováni Poláci na západ Polska. Život novousedlíků, kteří byli vykořeněni z rodného kraje, bez vztahu k nové mu domovu. Věřím, že tato část polského území se s tímto problémem podobně jako u nás stále potýká.
A jaké je tajemství babičky Zofii a jak je propojeno s její dcerou a vnučkou? Stačí si přečíst tento příběh. Autorka představuje společenský román s feministickými rysy. Jedná se o historické svědectví, které je nám v lecčems povědomé. Román získal cenu Magnesia litera 2016 za překladovou knihu.

přečetla: Lenka Dědečková
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Když Nietzsche plakal – Irvin D. Yalom

Americký psychoterapeut Irvin D. Yalom ve své knize Když Nietzsche plakal přibližuje psychoterapeutickou praxi na životním osudu významného německého filosofa Friedricha Nietzscheho. Čtenář se seznamuje s tímto filosofem v době, kdy se utápěl v hluboké depresi a trpěl silnými migrénami, které ho zcela ochrnovaly a bránily mu v běžném žití. V tomto období vyhledá asketický Nietzsche pomoc u známého rakouského doktora Josefa Breuera, který ho začne léčit neotřelým způsobem, při kterým mimo jiné díky svému mladičkému žákovi Sigmundu Freudovi, se kterým případ konzultuje, objeví účinnost psychoanalýzy. Čtenář je vtažen do svérázného světa tohoto filosofa a nenuceným způsobem proniká do tajů psychoterapeutovy práce, což bylo pro mě osobně velmi zajímavé i napínavé počtení.

přečetla: Petra Lustigová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Guláš pro Masaryka – Milena Štráfeldová

Guláš pro Masaryka Mileny Štráfeldové je zářným příkladem knihy, která fakticky podloženým studiem vyvrací řadu našich národních mýtů a nenásilným způsobem shazuje naše „národní modly“ z piedestalu, který jim vystavěly věky dávno minulé a takto zůstává jejich obraz v našich myslích až do současnosti. Autorka uvádí vedle sebe nám všem dobře známé historické skutečnosti i pomíjené a hlavním proudem ignorované životní osudy potomků významných literárních osobností. Příběh venkovské dívky nás provádí významnými okamžiky našich dějin (prusko-rakouská válka 1866, hilsneriáda, stavba Národního divadla, první a druhá světová válka…). Ačkoliv je kniha plná faktů, je psána velmi čtivě a poutavě právě tím, že přibližuje dobu skrze hlavní hrdinku knihy, jejímž proslaveným gulášem nepohrdl ani Tomáš G. Masaryk na jedné ze svých cest.

přečetla: Petra Lustigová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Prostě na mě zapomněli – Jiří Holub

Jiří Holub je znám spíše jako autor dětských knížek. Koncem minulého roku však v nakladatelství JaS vyšla jeho nová kniha, která, ač o dítěti, pro děti rozhodně není.
Hlavní hrdinka, osmiletá Klárka, společně s rodiči přichází v létě roku 1945 do opuštěné sudetské vesničky Svatý Wolfgang. Otec získal místo ředitele v nedaleké kaolínce, maminka se stará o čerstvě narozeného Jakuba a snaží se zabydlet dům. Klárka má celé léto na to, aby prozkoumala okolí. Na svých toulkách ale potká někoho, koho nečekala.
Téma, které Holub zvolil je závažné, a doba, o které vypráví, je nešťastná a plná křivd. Trendem současné české prózy reflektující období druhé světové války je obracení se spíše k období těsně po válce a k období tzv. odsunu Němců. Na rozdíl od předchozí generace autorů, kteří válku prožili, literárně zpracovávali témata holokaustu či bojů a dodržovali schematicky černobílý obraz: dobří Češi, zlí Němci, se nynější autoři soustřeďují na jednotlivce a jejich příběhy, na vztahy a soužití Čechů a Němců v Sudetech.
Holub na nepříliš rozsáhlém prostoru rozehrává emotivní příběh, který na čtenáře velmi silně zapůsobí. Autor je věrný své poetice a i takto vážné téma obohacuje vtipem a až dětskou bezstarostností. Ich-formový vypravěč v podobě malé Klárky čtenáře téměř vsaje do děje. Bezelstné vidění světa dětskýma očima, které bez předsudků dokáže rozeznat dobro a zlo mnohem lépe než dospělí hrdinové, je inspirující i v dnešním světě.

přečetla: Michaela Sehnalová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Už je tady zas – Timur Vermes

Spisovatel Timur Vermes vystudoval historii a politologii. Ač je po matce Němec a po otci Maďar, jeho humor je blízký tomu našemu – „haškovskému“.
V absurdním satirickém příběhu se v Berlíně v létě 2011 probudí Adolf Hitler. Nejprve rozčarovaný současným světem, ohromen počítači, internetem, chytrými mobily, ale i zklamaný – problémy s přistěhovalci, stavem ve zdravotnictví, výchovou mládeže a dalšími. Rychle se ale přizpůsobí. Lidé ho zprvu považují za komika. Dostane se do televize a jeho názory sbírají ohlasy. Má vlastní televizní pořad a vstupuje do povědomí stále širší veřejnosti, nakonec i do politiky. Začne uvažovat o založení vlastní strany…
Autor si střílí z přihlouplých televizních pořadů, z bulváru, z umělců i z politiků, včetně Angely Merkelové, dokonce z celé Evropské unie. Ve vyprávění používá německé archaismy a historická fakta. Chytrý a vtipný příběh nutí k zamyšlení. Opravdu se některé věci z historie opakují?

přečetla: Kateřina Piryová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Vězněná – Pavel Renčín

Pro milovníky hororů

Pavel Renčín předkládá ve dvou dějových liniích příběh Máji, jedenáctileté dívky, jejíž rodiče se v polovině minulého století rozhodli za pomoci horského převaděče opustit republiku, a do současnosti zasazený příběh učitele Drásta, kterého sžírá jakási schizofrenní psychická porucha a výpadky paměti. Osudy těchto postav se na konci knihy protínají.
Jazyk je velmi čtivý, vyprávění má spád. Renčínovy výrazové prostředky čtenáře doslova vcucnou do děje. Ten se odehrává převážně v šumavském pohraničí, atmosféra je temná, tíživá, podobná šumavskému močálu. Jedná se o napínavý horor/thriller, který čtenář přečte jedním dechem. Hlavní záporný hrdina Šváp je ztělesněním zla v jeho nejčistší podobě, autor, jakožto přední autor fantasy žánru, si neodpustil vykreslit Švápovu postavu až nadpřirozeným způsobem, jako bytost, která po staletí žije mezi lidmi, postupně je vraždí a sytí se jejich strachem a krví.
Právě tato bytost drasticky změní osud malé Máji, kterou unese a několik let vězní v temné kobce, kde ji pravidelně týrá a znásilňuje. Když už se zdá, že Mája svému trýzniteli uteče, dochází ke zvratu a Mája se opět dostává do kolotoče brutálních příhod.
Potetovaný obličej dívky na přebalu knihy rovněž souvisí s druhem Švápova mučení. Celé Májino tělo totiž poznamenal tetovací jehlou do podoby skeletona – v obličeji vytetoval lebeční kosti, na rty jednotlivé zuby, ruce i nohy potetoval dlouhými kostmi, v trupu žebra a páteř, mezi kostmi zobrazil prolézající červy a další ornamenty. I kdyby se Máje podařilo utéct, byla by až příliš nápadná a Šváp, který má kontakty i na těch nejvyšších místech, by ji našel a přivedl zpátky k sobě.
Příběh učitele Martina Drásta se odehrává v současnosti, je středoškolským učitelem českého jazyka a dějepisu. Práce ho baví, ale poslední dobou trpívá nočními můrami, ztrátami paměti a nekontrolovatelnými výbuchy agrese. Když v afektu napadne žáka a je okamžitě propuštěn, rozhodne se proti svým běsům bojovat. Ve sklepě paneláku nachází svůj deník, tuší, že aby se plně rozpomenul na události, které se mu staly, musí odjet na Šumavu. Třeba zjistí, kdo je ta dívka, o které se mu každou noc zdá a kterou by měl podle všeho znát. Zabil ji? Musí zjistit pravdu, a proto se musí vydat po svých stopách. Rozpomenout se mu možná pomůže tajemná stařena s potetovaným tělem…

přečetla: Michaela Sehnalová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Já jsem hlad – Petra Dvořáková

Autobiografické vyprávění o zápase s mentální anorexií. Rozbíjí zjednodušený obraz této nemoci coby hubnutí pro krásu, které se vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Vnímá její provázání s osobními problémy, rodinnými i partnerskými vztahy a traumaty. Ve svém příběhu vypráví o problému, který vznikl na základě vztahu matky a dcery a pramení z neustálé snahy zakotvit v pravém ženství a to se promění v touhu po vyhublosti. Jde o neurotický syndrom, který se stane jedinou možností, jak kontrolovat a ovládnout svůj život.
Vyprávění nekončí happy endem, ale hrdinka je blízko pochopení, jak nalézt uzdravení, selhávají-li terapie. Knihu mohu k přečtení doporučit všem, aby poznali včas, kdyby se něco podobného začalo dít jejich blízkým.

přečetla: Ivana Tauchmanová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Tichý dech – Jan Trachta

V těchto dnech se všeobecně hodně mluví o uprchlících z různých zemí, kde lidé nějakým způsobem strádají. Mluví se hodně o vůli, schopnosti a možnostech pomoci.
V knize „Tichý dech“ je popisována situace v oblastech Konga a Haiti. Země, kde museli obyvatelé čelit velkému utrpení. V africkém Kongu je to z důvodu ozbrojených konfliktů, stát Haiti postihlo v roce 2010 ničivé zemětřesení.
Vypravěčem je dětský chirurg Jan Trachta. Popisuje zde velmi autenticky své zkušenosti v organizaci Lékařů bez hranic. Některé příběhy pacientů či kolegů jsou velmi silné. Přesto si Jan Trachta nelibuje v podrobných popisech hrůz a není sentimentální. Nicméně lze vyčíst mezi řádky, které okamžiky se jeho osobně dotkly méně a které více. Poskytuje lidský pohled na události, které prožil, s příjemnou dávkou empatie.
Zkušenosti mladého chirurga dávají možnost se vžít do situace trpících obyvatel a těch, kteří se jim snaží pomáhat. Zároveň nabízí spoustu podnětů k zamyšlení v těchto souvislostech.
Již jen pro to srovnání doporučuji toto zajímavé svědectví k přečtení.

přečetla: Kateřina Piryová
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Východoevropská literatura ↓

Není pochyb o tom, jak málo známe východoevropský region a literaturu k němu se vztahující.

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem – Timothy Snyder

Jedná se o historickou práci amerického historika a politologa, zobrazující období 30. až 50. let dvacátého století, období před 2. světovou válkou, za jejího trvání a po válce. Krvavé země – pás území mezi předválečným Německem a Ruskem, který zahrnuje prakticky Polsko, pobaltské země, Ukrajinu a Bělorusko. Kniha vystihuje hrůzu zkoumaného tématu: holokaust, německý a sovětský teror, hladový plán, deportace, gulagy, koncentrační tábory, vyhlazování. Teror byl zaměřen na obyvatele židovského původu, Poláky, Ukrajince, Bělorusy a obyvatele Pobaltí. Historik si všiml, že během pouhých dvanácti let (mezi lety 1933 a 1945) zabilo Německo a Sovětský svaz čtrnáct milionů civilistů na území středovýchodní Evropy. Proto těmto krajům říká krvavé země. V těchto zemích se během dvanácti let střídal německý a sovětský teror a právě zde se koncentrovala rozhodující část masových vražd. Do počtů mrtvých zahrnuje p. Snyder ve své studii jen oběti masového vraždění, nikoli osoby, které zemřely následkem podvýživy, nemocí či vyčerpání v koncentračních táborech nebo při deportacích, ani oběti bombardování či jiné civilní oběti válečných akcí; v jeho číslech nejsou započteni ani vojáci padlí v boji. Počítá pouze oběti zabité Německem a Sovětským svazem, ne jinými státy. Při vraždění po statisících se často nevedla přesná evidence, některá čísla jsou nejistá, i přesto jsou hrůzná.

přečetla: Lenka Dědečková
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →

Tato práce mi vysvětlila řadu věcí. Říct, kdo byl horší, je velmi těžké. Stalin se na těchto hrůzách podílel víc než 20 let, Hitler to stihl za deset let. Uvědomila jsem si, jak málo známe naše sousedy, Poláky. Proto uvádím další knihu.20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła

Antologie polských reportáží napsaných po roce 1989. Některé z nich mně připomínaly i naši českou společnost, jiné jsou typické pro Polsko. Některé reportáže byly velmi zajímavé, jiné byly i kruté. Autor, novinář Mariusz Szczygieł, vybral podle svých slov „nejzajímavější, nejkontroverznější a nejznámější polské reportáže napsané po pádu komunismu“. Například: Internetové seznamky, privatizace, záplava zboží, telenovely a podnikatelské baroko. Seznamy agentů, historické křivdy a zklamaná očekávání. Všechno zakázané a nedostatkové leželo na dosah ruky. Najednou se mohlo svobodně mluvit a psát o minulosti i okolní realitě. Pro Polsko, stejně jako pro nás, Českou republiku, ale i Slovensko, představoval rok 1989 nejen politickou, ale i kulturní a společenskou revoluci. Dohromady skládají neuvěřitelně různorodý, někdy směšný a jindy mrazivý obraz minulých dvaceti let v jedné zemi ve středu Evropy. Velmi zajímavá kniha.

přečetla: Lenka Dědečková
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →Vzkříšení – Lev Nikolajevič Tolstoj

Román Vzkříšení vznikl na základě skutečné události. Popisuje společenskou situaci v Rusku 19. století. Autor tu popisuje proces, v němž byla nespravedlivě obviněna žena a odsouzena na nucené práce na Sibiř. Na jedné straně sleduje postavení mužiků, jejich žen a na druhé straně život vyvolených, kterým mužici slouží. Popisovaná nespravedlnost v procesu je do očí bijící. V jakém společenském stavu se kdo nachází, tak se s ním zachází. Děj se rozvíjí kolem tragédie vesnické dívky, kterou šlechtický syn uvedl na cestu morální zkázy a po letech se jí snaží jako soudce ze všech sil pomoci, aby odčinil svou vinu. L. N. Tolstoj velmi otevřeně kritizuje carské státní zřízení, soudnictví a vězeňství.
Po čtení tolika hrůz jsem ráda sáhla po ruské klasické literatuře, netušíc, že se opět setkám s hrůzami. Východní Evropa je toho plna. K tomuto tématu jsem už četla dost, abych pochopila, proč Poláci, Ukrajinci, obyvatelé Pobaltí tolik nenávidí Rusy.

přečetla: Lenka Dědečková
vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →
Bez soudu - Pavel Sekyrka

Mám ráda české autory, proto jsem si vybrala tuto knižní novinku.

Románová prvotina Pavla Sekyrky /1977/ vás zavede na jih Čech do městečka Dub, kde začíná dramatický příběh, který monitoruje dobu v rozpětí let 1927 - 1950 v Čechách, Itálii, Německu a Švýcarsku. Hlavní postavou tohoto smutného příběhu je mladý vesnický farář Tomáš Šťastný, který se musí postupně vyrovnat s následky osudového setkání s okouzlující ženou. Osobní utrpení jej nakonec donutí k vystoupení z kněžského stavu. Pokusí se o nový život v poválečném Švýcarsku. Píše se rok 1949. Během krátké návštěvy v Čechách se střetne s nepřítelem, jehož útok přichází nečekaně a s nevídanou silou.
Při čtení knihy mne až mrazilo. Myslím si, že tento silný příběh stojí za přečtení.

přečetla: Dana Michlová
odkaz na katalog
Císařův prezident. Tajemství rodiny Tomáše Garrigua Masaryka – David Glockner

Otázkou, zda byl náš první prezident nemanželským synem císaře Františka Josefa I., se zabývají historici již více než sto let. Autor této knihy David Glockner pracoval dlouhá léta jako novinář v Lidových novinách, jako spisovatele ho zajímají historická témata, přitom je to vystudovaný chemik a několik let pracoval jako výzkumný pracovník. V této knize všechny své profesní zkušenosti využil. Přestože ve své literární laboratoři pracuje s velkým množstvím archívního materiálu, podařilo se mu srozumitelným novinářským jazykem podat velice čtivé svědectví. A jako správný výzkumný pracovník vyvozuje v jednotlivých kapitolách nečekané závěry. Třebaže se na první pohled jeví téma knihy jako nesmysl, donutí autor čtenáře pod tíhou důkazů a argumentů této kauze třeba ne hned věřit, ale alespoň se nad ní zamyslet.

přečetla: Věra Trybenekrová
odkaz na katalog
Ten den. Román jedné noci - Angelika Overath

Malá, útlá knížečka, kterou přečte za jeden večer.

Příběh má své kořeny na českém území a dotýká se společné česko-německé historie. Němka Johanna hluboce prožívá smrt své matky, která jako sudetská Němka po druhé světové válce prožila odsun z Československa. Přišla o svůj milovaný domov a žádný jiný už nepřijala. S touto bolestivou ztrátou se za celý svůj život nedokázala vyrovnat, snažila se ji však úporně kompenzovat a realizovat se v rodině.
Román odráží stopu velké historie v osobním životě lidí, kteří bezprostředně s odsunem nemají osobní zkušenost, jsou jí však trvale poznamenáni.

přečetla: Dana Michlová
odkaz na katalog
Rychle a bezbolestně - Markéta Dočekalová

V Praze na pěší zóně se objeví nový obchod, který nabízí splnění přání v souladu s názvem knihy rychle a bezbolestně. V okamžiku se splní něco, co by jinak trvalo dlouho a stálo spoustu úsilí. V příběhu se najde pár lidí, kteří této lákavé nabídce neodolají. Vysloví přání, jejichž splnění je potěší nebo pomůže jim samým, anebo myslí na své blízké a přejí si něco pro ně. Ale nic není zadarmo, a tak každý za využití služeb později zaplatí. I když, nic není jisté… Nevšední příběh plný magie, napětí a bolestných lidských osudů. Moc se mi líbil nápad i způsob vyprávění. Jen konec příliš pohádkový. Přesto doporučuji a zkusím druhou autorčinu knihu.

přečetla: Jana Benešová
odkaz na katalog
Pán vzduchu - Ondřejn Neff

Jako většina z nás, milovníků knih, mám různá období čtenářského zájmu. Jedno z nich bylo období verneovek. Nepřečetla jsem zdaleka všechny, ale to jsem zjistila až mnohem později.
Proto mě velmi potěšilo, když se při jedné z besed pořádané v naší knihovně pan Ondřej Neff rozpovídal o díle Julese Verna. Rozhodl se uskutečnit dávný záměr Julese Verna napsat román, kde by se setkaly všechny jeho známé postavy.
Okamžitě jsem začala pátrat po internetu a objevila jsem webové stránky O. Neffa, kde mimo jiné zveřejňoval ukázky z připravované knihy. Pak už jsem jen sledovala, kdy kniha vyjde. V květnu jsem se konečně dočkala. Knihu jsem doslova zhltla za dva večery.
S napětím jsem čekala, na kterého hrdinu nebo padoucha z Vernova světa narazím. Nedoufala jsem, že to bude vzducholoď podle návrhů mého oblíbence Robura. I když umístění děje do Evropy, přesněji do Transylvánie, leckomu připomene odlišnou literární postavu, ale o upírech Verne nepsal.
Hlavním hrdinou i vypravěčem je agent Maukler, který spolupracuje s detektivem Hubertem Fixem ze Scotland Yardu. Společně zjišťují, jaké plány skrývá nejbohatší muž světa Virgil Adrian. V Evropě navštíví tajemnou hrobku s ukrytým záhadným strojem. V Americe v Romfordu hledají s pomocí místního chlapce Marka ďáblovu dílnu, která při jejich návštěvě vybuchne, dříve, než stihnou prohlédnout dokumenty nalezené v laboratoři. Rozloučí se s námi na palubě vzducholodi Leviathanu na cestě do Afriky v doprovodu Marka Davenporta, kterému pomáhají nalézt rodiče.
Nemohu se dočkat dalšího dílu Pán země, který nás provede po Africe a závěr se odehraje ve svazku Pán moří v oblasti Asie a Austrálie.

přečetla: Helena Vejvarová
odkaz na katalog
Rekviem za Nanking - Cha Ťin (Ha Jin)

Příběh je sepsán na základě deníků ženy, která přežila nejkrvavější boje předcházející druhé světové válce, doma v Americe se s nimi ale vypořádat nedokázala. Masakr v tehdejším čínském hlavním městě měl na svědomí čtvrt milionu lidí, přesto se o této černé skvrně v dějinách nikde nedozvíte.
Kniha si na nic nehraje, prostě popisuje. Leckdy letargicky přihlížíte, tak jak nás učí a navykají dokumentární filmy, jindy prosvítá osobní rovina, která dává vzpomenout na známou větu, že smrt jedince je tragédie, zatímco smrt masy pouhá statistika.
Pokud máte mezery v dějinách a chcete se přiblížit tak vzdálenému tématu, jakým je čínsko-japonská válka, pokud máte předsudky a nedokážete si představit, že německý nacista působí v Číně jako humanitární pracovník, běžně spolupracující s Američany, pokud si myslíte, že křesťanství je doménou západu, Cha Ťin Vám otevře oči.

přečetl: Pavel Jonák
odkaz na katalog
Cesta z mlčení - Viktorie Bartoníčková, Alžběta Dvořáková

Příběh bývalé letušky, kterou postihne po návratu z letní dovolené v Londýně cévní mozková příhoda, jejímž následkem je ztráta schopnosti dorozumívat se řečí. Zůstává uzavřená ve vlastním duševním světě, bez možnosti komunikovat s okolím, před riskantní těžkou operací.
Ta dopadne výborně, ale její boj se ztrátou řeči teprve začíná. Za pomoci svého muže, dcer a přátel, jejich bezmezné trpělivosti a se svojí silnou vůlí se pomalu blíží k úplnému uzdravení.
Knihu doporučuji všem, aby nad svým osudem nežehrali, netrápili se maličkostmi a inspirovali se právě příběhem z této knihy.

přečetla: Ivana Tauchmanová
odkaz na katalog
Sašenka - Simon Montefiore

Děj této knihy se odehrává převážně v Rusku. Je to příběh několika generací žen jedné rodiny. Kniha je rozdělena do tří částí, první část začíná v revolučním roce 1916 za vlády ruského cara. Ve světě probíhá první světová válka a v Rusku se začíná rozrůstat bolševismus. Hlavní hrdinka, Sašenka (Alexandra) Zeitlinová, je dívka z bohaté židovské rodiny, která se v šestnácti letech stane hrdou a oddanou bolševičkou a pracuje v utajení jako soudružka "Polární liška".
Druhá část se odehrává za vlády Stalina v roce 1939. Probíhají čistky, kdy se strana snaží zbavit veškerých protivníků, špionů, kolaborantů a zrádců. Statisíce lidí mizí jak pára nad hrncem, buď v táborech na Sibiři, nebo jsou nemilosrdně zastřeleni. Ale většina procesů je smyšlených a obvinění jsou nuceni zažívat nesnesitelná muka bití, a když jsou zlomeni, přiznávají vše, i to co není pravda. V Rusku vládne strach. V této stísněné atmosféře žije již dospělá Sašenka, která i přesto stále věří ve stranu a v ideály bolševismu.
Ve třetí části se ocitáme v roce 1994, komunismus v Rusku padl, některé stranické archivy se otevřely veřejnosti a spousta lidí pátrá potom, co se stalo s jejich příbuznými, kteří neznámo kam zmizeli v dobách stalinského teroru. Tak je tomu i v případě mladé historičky Katynky Vinské, která je najata bohatou starší dámou z Anglie, Rozou Gutmanovou, aby v archivech vypátrala, kdo byli její skuteční rodiče. Jako malá holčička byla totiž adoptována a z dětství před adopcí si pamatuje jen malé útržky.
Tato kniha je velmi poutavá, zároveň i dojemná a čte se jedním dechem.

přečetla: Zuzana Andrenková
odkaz na katalog
Každý své břímě - František Křelina

Horké červnové noci 1942, na svátek Markéty vdovy, bývalý soudce hannoverského zemského soudu, odvelený do zvláštní přísně tajné mise vybrané elitní likvidační čety z Halle an der Saale žádá duchovního o svátost smíření a o druhé hodině po půlnoci 10. t.m. objasňuje rozsah celé brutální operace - jež se má na úsvitě v kolem dokola hermeticky obklíčené obci vykonat - ve formě zpovědi. Uchýlil se k tomu pouze z nouze, z nutnosti, aby se ten starý muž nebál mluvit pravdu? Chce na třiasedmdesátiletém bělovlasém starci, vázaném zpovědním tajemstvím, vynutit přiznání k ukrytým zbraním ve vesnici, aby pro vnější svět získal alibi k plnění rozkazu hromadných demolic a poprav? Či jde mu o klid vlastního svědomí? O spásu duše?
Regionální autor František Křelina, rodák z Podhradí u Jičína, ve své mnohotvárné básnické skladbě o sedmi větách s intermezzy, prologem a epilogem mapuje poslední hodiny apokalyptické noci vyvraždění a vypálení nevelké vesničky pod Řípem a rozehranými živými dialogy střídanými psychologickými monology pohnutek a myšlenek jednotlivých postav, biblickými odkazy a ztvárněným poetickým nádechem rozehrává dramatický děj stylisticky tak dokonale, že čtenář do poslední chvíle věří v možnost zázraku a záchrany …
Především však spisovatel zobrazuje morální profil P. Josefa Štemberky, který lidické muže neopustil, ale v okamžicích nejtěžších je doprovázel a následně doprovodil na druhý břeh - doslova. Do věčnosti přešel s nimi. - - - …
Literární dílo znamenající vyvrcholení autorovy tvorby bylo krátce po svém vzniku právem oceněno v literární soutěži za nový umělecky nejvýše účinný pohled na lidickou tragédii, v němž se autor přihlásil k nejlepším humanistickým tradicím české literatury.
K četbě mne inspiroval kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, který na vzpomínkovém večeru k výročí narození lidického faráře Josefa Štemberky v Zrcadlové kapli pražského Klementina, organizovaném Českým svaze bojovníků za svobodu, titul zmínil. Doporučení doplnil i příběhem muže, tehdejší hlídky na přiděleném stanovišti vypálené vsi, který zahlédl utíkající manželský pár … Svědek se dnes přihlásil s dosvědčujícími otisky několikaletých okovů na rukou i na nohou … Program vyplnil projev historika Miloše Donutila, osobní účast přeživšího lidického dítěte a v neposlední řadě i projekce filmu o P. Štemberkovi, zachycující mj. nedaleké peckovské reálie.
Pozoruhodnou publikaci doporučuji k přečtení i vám. Nejen pro připomenutí letošního 70. výročí ukončení 2. světové války - tedy poznání historie, bez jejíhož povědomí nebudeme nikdy schopni kráčet do budoucnosti bez znovu a znovu opakujících se mylných kroků, nejen z důvodu započatého beatifikačního procesu P. Josefa Štemberky, ale zejména z oněch vyšších principů mravních … Nastavuje každému z nás zrcadlo. Jak bychom obstáli ve stejné situaci? Zda-li bychom byli vnitřně silní, čestní, připraveni nasadit život a ochotni jej položit? Intenzivně se mezi řádky táže, jak si morálně stojíme vůbec - zda jsme v době rostoucích egoistických potřeb ještě schopni lásky, tzn. sebezapření, sebedarování, oběti. - Život je láska a láska je oběť.
"Spravedliví jsou soudové tvoji …" se četlo 10. června ve všech chrámech po celém světě v mešní liturgii. " … Vyjdou andělé a oddělí zlé od spravedlivých …", četlo se tehdy, čte se i dnes. Biblické texty pro každého z nás velmi aktuální.
Obsah knihy "Každý své břímě" je nadčasový.

přečetla: Dana Rejmanová
odkaz na katalog
Moje ruská babička a její americký vysavač - Me'ir Šalev

Když se mi dostala do ruky knížka izraelského spisovatele Meira Šaleva, nevěděla jsem v podstatě, co mě čeká. Na záložce jsem se dočetla, že se jedná o humorný příběh. Izrael není zrovna typické prostředí, o kterém se český čtenář něco dočte.
Autor nás zavede do doby prvních osadníků, kteří zde zakládali první zemědělské osady, tzv. mošavy. Osadníci přicházeli většinou ve 30. letech 20. století z Ruska a Ukrajiny. Seznámíme se se spisovatelovou babičkou a její rodinou. Základní příběh je velice prostý. Hlavní hrdinka , babička Toňa, je žena, která se vyznačuje chorobou posedlostí čistotou a pořádkem. Omotává kliky hadrem, aby se neohmataly, nedovoluje používat koupelnu, aby se neušpinila. Po přestěhování do Izraele se rozhodne bojovat se všudypřítomným prachem a špínou. Prachovka se stává její nedílnou součástí. Vysavač, obrovský americký sweeper od firmy General Electric, pošle babičce do mošavu jeden vzdálený příbuzný. Babička je nejprve přístrojem nadšená, ale nakonec ho odsoudí a zamkne v jedné z nepřístupných komor v domě. To učiní poté, co zjistí, že prach a špína se neztrácejí, jak si myslela, ale zůstávají uvnitř stroje - a tedy v domě. Na tento velmi prostý děj nabaluje autor další vzpomínkově laděné příhody ze svého dětství a mládí. Zachycuje i vyprávění svých rodičů a dalších osadníků.
Celý román je psán s nadsázkou a laskavým porozuměním, takže nad některými scénami se skutečně pobavíte. Za přečtení určitě stojí.

přečetla: Iva Rodrová
odkaz na katalog
Osvětimská knihovnice - Antonio G. Iturbe

Kniha Osvětimská knihovnice je založena na pravdivých událostech. Předlohou hlavní hrdinky Edity Adlerové, byla skutečná osvětimská knihovnice Dita Krausová.
Dita Adlerová je deportována jako malé děvče do Terezína. Odtamtud je spolu s maminkou převezena do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Obě dvě se dostanou do tábora BIIb. Lidé z Ditina transportu neprošli selekcí, ale byli umístěni do toho tábora, kterému se říkalo "rodinný tábor". Tento tábor byl výjimečný, jelikož tam zůstali všichni pohromadě, děti, mladí i staří lidé. Nikdo nebyl poslán do plynových komor. Na bloku 31 fungovala tajná škola. Vedení bloku pověřilo Ditu funkcí knihovnice. Měla na starosti 8 starých, téměř rozpadlých, ale v táboře velmi vzácných knížek. Držení knih v koncentračním táboře se trestalo smrtí, proto byla její úloha velmi nebezpečná. Ale Dita knihy milovala a střežila je jako oko v hlavě. Každý den je půjčovala několika učitelům, kteří je používali při výuce. Na konci vyučování je opět sesbírala a ukryla do tajného krytu. Pro děti byly knih vším, díky nim alespoň na chvíli zapomínaly na všechnu hrůzu, která se kolem nich děla. Dita válku nakonec přežila, ale prožila nesmírné utrpení a ztratila všechny své blízké.
Tuto knihu doporučuji všem, je to jedna z nejlepších knih s touto tématikou, které jsem kdy četla.

přečetla: Zuzana Andrenková
odkaz na katalog
Držkou na rohožce - Ivona Březinová

Příběh chlapce Tonyho, který v den svých 18tých narozenin opouští dětský domov s iluzí, jak odteď bude život báječný bez sedmi vnucených sourozenců, tří tet a strýce, kteří ho stále k něčemu nutí. Následuje rychlé procitnutí a pokles až na samé dno. Setkává se s lidmi falešnými, s kriminálníky, podvodníky a neumí jim čelit. Nedokáže se bránit násilí a podvodům. Ocitá se bez peněz, bez kamarádů a známých a bez dovedností, které člověk získává v rodině. Z dětského domova není připraven na realitu všedního dne, a proto tento příběh nekončí žádným happyendem.
Doporučuji tuto knihu k zamyšlení nad tím, jak tyto děti nejsou bohužel připraveny do života. Také snaha společnosti o pomoc takto oslabeným vyznívá naprázdno a nakonec vede do slepé uličky.

přečetla: Ivana Tauchmanová
odkaz na katalogPole - Kevin Maher

Představte si sami sebe v orwellovském roce 1984. Ať už je z vás malý kluk, dospívající slečna, máma v domácnosti nebo upracovaný táta. Ať už máte snobské rodiče, nebo se stydíte za jejich hrubost. Román Pole od Kevina Mahera je navenek o katolickém Irsku osmdesátých let. Neexistence rozvodů a přerušení těhotenství. Trestání homosexuality. O nerovném a příliš hrdém vztahu Dublin vs. Londýn.
Hlavní hrdina, Jim Finnegan, je obyčejný třináctiletý kluk. A i tak působí jeho vyprávění. Přesto nás tenhle kluk naučí díky svém vlastnímu osudu, jak brát nejkrutější okolnosti našeho života s nadhledem.
Uvnitř knihy je však pro mě nejcennějším sdělením, co všechno může za to, že dospíváme. A jak moc musíme být silní, abychom zůstali těmi skvělými dětmi - alespoň z co největší části. K tomu všemu knihou proplouvají jako leitmotiv pole. Ať už bitevní pole v irských písních, pole diskrétní zóny nebo aura jednotlivých lidí.
Pole jsou knihou o pevné vůli, o rodině a o snaze se vymanit ze všech vztahových krizí. Dává naději i jasný vzkaz, že i když projdeme v životě nepředstavitelným bahnem, je jen na nás, jestli sebereme odvahu se z něj očistit.

přečetl: Pavel Jonák
odkaz na katalogNárodní třída - Jaroslav Rudiš

Při čtení Rudišovy novely se mi vybavilo sídliště v Chomutově, kde jsem jako dítě bydlela, dokonce i stejnojmennou "zaplivanou" hospodu jsme tam měli.
Novela je psaná drsným jazykem, přesto citlivá, jak k lidem, tak k přírodě. Hlavní hrdina, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Knížka je přečtená během podvečera, ale na dlouho nutí k přemýšlení. Doporučuji k přečtení a ještě více k návštěvě autorského čtení. Měla jsem možnost poslechnout si úryvek z autorových úst, vyznělo to zajímavě i jímavě. Těším se na návštěvu Jaroslava Rudiše u nás v knihovně v roce 2015.
přečetla: Jana Benešová
odkaz na katalogBedřich Smetana - Hudební škola na CD, edice: Nebojte se klasiky

Protože mou pracovní náplní je zajišťování chodu hudebního oddělení a klubu pro mládež Free Time, ráda bych se s Vámi podělila o novinku z fondu hudebního - CD určeného pro posluchače 8 -12 let staré i pro jejich učitele a rodiče, o Bedřichu Smetanovi. Tvůrci se inspirovali v zahraničí i vlastními zkušenostmi z výchovných koncertů, které v nich neprobouzeli vztah k hudbě a poutavým způsobem posluchače seznamují s životem i dílem hudebního skladatele.
Vanda Hybnerová a Saša Rašilov zde vypráví o životě malého Bedřicha, stručně seznámí s celým dílem, doplní nejznámějšími výstižnými úryvky z jeho tvorby. Nezapomenou na různé zajímavosti z jeho života. Potom se zaměří na nejvýznamnější díla a ve čtyřech kapitolách seznamují jemným a nenáročným způsobem s jeho tvorbou. Na začátku naladí posluchače úvodním motivem, potom ukázkou kde se přidávají jednotlivé nástroje a doprovod a nakonec jak vypadá skladba v celku, nebo jak vypadá hlavní motiv v jiných tóninách. Svými komentáři podporují fantasii ("…notičky připomínají dešťové kapičky, melodie připomíná nemotorného medvěda, nebo těžkopádného tanečníka…Vltava teče kolem hradů a zámků, je noc, kolem tančí víly a hudba zní tajemně, slyšíte v ní flétny a stříbřité housle...").
V části o Vltavě jsou jednotlivé pasáže skladby rozloženy a pro doklad jejich podobnosti s přírodními zvuky doplněny zvuky skutečné řeky. Od klidné, narážející na kameny k řece burácející v peřejích.
Velkou výhodou tohoto hudebního dokumentu je srozumitelnost přizpůsobená dětské části posluchačů. Pojmy pro dnešní děti těžko pochopitelné, dokreslují vypravěči popisem přibližujícím situaci i vtipnými připomínkami. Je to vlastně taková zkrácená verze Smetanovy tvorby, která odpovídá dnešní uspěchané době, ale je velmi srozumitelná a logická i opravdovému laikovi. Navíc na CD najdete odkazy na www stránky, kde jsou další informace o edici a zajímavé pracovní listy, ve kterých je možné vyplňovat testy, hrát twister, dirigovat, kreslit, lepit, stříhat, aj. V kolekci Nebojte se klasiky dále vychází: Dvořák, Janáček, Martinů, Bach, Mozart, Beethoven a Čajkovskij.

poslechla: Kateřina Piryová
odkaz na katalogDárce - Lois Lowryová

Sci fi literatura si u čtenářů dospělých i mladších našla vždy své příznivce. Tato kniha, skrze science fiction vyprávění, nastiňuje srovnání jednoduché podoby ideálního světa se skutečným, složitým světem kolem nás. Je určena náročnějším čtenářům ve věku 10 - 14 let, ale na své si přijdou i dospělí, příznivci George Orwela, či Aldouse Huxleyho. Hlavní postavou je dvanáctiletý chlapec Jonas. Žije ve zdánlivě bezpečném a harmonickém světě, uměle upraveném pro bezvadné pohodlí. Lidé zde neznají války, strach, bolest, trápení, násilí, předsudky, barvy, kopce, zvířata. Vše je předem určeno. Komise vybere každému povolání, životního partnera, přidělí dítě…. jídlo se podává 5 x denně. Chybí zde ale možnost volby, přirozené potřeby jako je přátelství, láska, city, touha, emoce, radost. Život Jonase se změní poté, co je vybrán k tomu, aby mu byla předána paměť lidstva od již stárnoucího nositele - dárce. Jonas skrze předané vzpomínky odhaluje uměle zracionalizovaný přístup k životu a smrti a omezený systém hodnot.
Autorka otevírá v příběhu mnohá tabu a složitá témata a získala za knihu ocenění amerických knihoven. Kniha se v mnoha školách stala doporučenou četbou. Ona sama o ní říká: "Muž, kterého jsem nazvala dárcem, předal chlapci v knize znalosti, historii, vzpomínky, barvy, bolest, smích, lásku a pravdu. Pokaždé když dáváte dítěti do ruky knihu, děláte přesně totéž. Je to nesmírně riskantní."
Příběh z již jednadvacet let staré knihy, (u nás je poprvé vydána v roce 2013), byl nedávno uveden do našich kin ve filmové podobě. Ačkoli recenze k filmu ho hodnotily jako křečovitý kýč, neodolala jsem, film shlédla a recenzím dala za pravdu. Myslím, že kniha, na rozdíl od tvůrců filmu, neusiluje o velkolepou show, ale rozvíjí hlavně kritické myšlení. Snad v míře takové, která mladým čtenářům poslouží nejen k ohodnocení filmové verze, ale i k posuzování životních hodnot a světa kolem nás.

přečetla: Kateřina Piryová
odkaz na katalogJako bychom dnes zemřít měli - Miloš Doležal

Více než doporučuji čtenářské pozornosti různými literárními anketami oceňovanou knihu redaktora Českého rozhlasu, básníka a publicisty Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli. Knihu objemnou, bohatě výpravnou fotografickým materiálem i jedinečným, nesmírně cenným faktografickým a historickým poznámkovým aparátem. Dílo důsledně zobrazuje bibliografický profil nadšeného kněze, jeho nelehkou a obdivuhodnou 12letou životní cestu ke splnění svého životního snu i dramatické události, které předcházely jeho mučednické smrti komunistickými vyšetřovateli ve věci lživé proticírkevní kampaně zvané "čihošťský zázrak". Detailně mapuje tehdejší život kritických padesátých let malebné Vysočiny, čilý tikot tamního duchovního dění a především morální kredit hlavního hrdiny. Autorovi se svým mnohaletým úsilím podařil zcela unikátní počin, proniknout nejen do jádra kauzy samotné, ale proniknout i do Toufarovy duše.
Mít odpovědnost za farnost, obstát před svým svědomím a před Boží tváří, pravdivě vykonávat křesťanskou službu ve státě, který hlásá neexistenci Boha a přitom odolávat všem enormním a soustavným mocenským politickým tlakům stalinského režimu ke zlomení klerikální reakce, muselo P. Toufara stát mnoho sil. Bolestí kříže však prožil a prožívá moudrost kříže - - - potupený, ponížený, bezmocný se nakonec stává mocným a vítězným ...
Za P. Toufarem jsem dosud pravidelně zajížděla na ďáblický hřbitov, jeho statečnost se mne silně dotýkala ve valdické věznici … Obsah knihy mne navíc inspiroval i k setkání s autorem, k osobní pouti do útulného číhošťského kostelíka a k návštěvě Polné, kde P. Toufarovi byla dne 6. září 2014 na budově hospodářské školy kardinálem Dominikem Dukou, arcibiskupem pražským, slavnostně odhalena pamětní deska. S velkým poděkováním a niternou radostí za vřazení P. Toufara mezi ikonografické postavy a naše národní patrony tak nyní osobně prožívám kroky započatého beatifikačního procesu opravdového kněžského služebníka, obhájce božích věcí a ochránce utlačovaných, jehož příkladný život s primičním mottem "Za Tvým hlasem jsem, Pane, šel, dej sílu duši mé" byl dle výstižných slov kardinála Tomáška "jako když oliva dává dobrý olej pod tlakem lisu" . .
Nepochybuji o tom, že mimořádná kniha "Jako bychom dnes zemřít měli" změní život i vám ...

přečetla: Dana Rejmanová
odkaz na katalogSlečny - Barbora Baronová

Nedávno se mi dostala do rukou knížka nazvaná Slečny. Knížka ve starorůžové barvě, dokonce i listy byly růžové. Prý osudy neprovdaných žen - a v Čechách? Nakonec to bylo zajímavé čtení.
Námětem byly opravdu osudy žen v Česku a Československu v průběhu 20. a 21. století, které se nevdaly. Vlastně to byly krátké životopisy převyprávěné formou příběhu. Osm osudů, osm jmen. Každý z nich by vydal na samostatný román - Anna, Markéta, Eliška, Mirka, Marcela, Lída, Lidie, Renata. Nejstarší byla Eliška, která se narodila v roce 1924 a nejmladší Renata, která se narodila v roce 1974. Každá žila v jiné době a každá měla jiný důvod k tomu, že zůstala neprovdaná. Poznáte, že postavit se proti zažitým konvencím není nikdy snadné. Každá z nich se musela obrnit proti tlaku společnosti, tlaku vlastní rodiny. V očích ostatních totiž nese oslovení slečna hromadu negativních předsudků jako např. stará panna, kariéristka, asociální, politováníhodná a podobně. Příběhy vypovídají o tom, jak se s rolí neprovdané a bezdětné ženy vyrovnávaly ony samy a jak jejich okolí. Každý příběh je na konci uzavřený zamyšlením žen nad otázkou, proč se neprovdaly. Po přečtení těchto výpovědí o životech jednotlivých žen si uvědomíte, že i když zůstaly bez dětí a bez rodiny, jejich život není prázdný, nenaplněný nebo snad politováníhodný. Zjistíte, že "slečny" už dávno nejsou jenom "staré panny". Takže - pokud máte chuť zjistit, jaký byl a je život neprovdané ženy v Čechách, určitě si knihu přečtěte.

přečetla: Iva Rodrová
odkaz na katalogDruhý život Marýny G. - Vladimíra Klimecká

"Vítězný román 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu".
Svět žen je vždy jiný než svět mužů. Autorka líčí život čtyř žen tří generací jedné rodiny. Od života na vesnici před světovou válkou až po život ve městě v době mobilních telefonů. Popisuje jak tvrdý život to byl. Děti, chalupa, pole, práce, navařit, uklidit… Muži mohli pracovat tvrdě, ale na své ženy neměli. První část věnovaná Marýně vás provede celým jejím životem, od dětství až po zralé stáří. Příběh Růži je nejdelší a nejdojemnější. Třetí část vás zavede do dětství a dospívání Josefky, na kterou postupně přechází povinnosti starších sester. Fany je již současná městská žena a její děti jsou dospělé a v nevděčném věku. Manžel zaneprázdněný podnikatel…
Doporučuji přečíst a myslím si, že by to byl i dobrý dárek.přečetla: Dana Michlová
odkaz na katalogZtracená manželka - Alyson Richmanová

"Sofiina volba jedné generace…" John Lescroart
Píše se rok 1939, nad Evropou visí černý mrak nacismu. Hlavními hrdiny jsou dva mladí lidé, Lenka - studentka umělecké školy a Josef - student medicíny. Oba vyrůstají v židovských rodinách. Napětí v Československu vzrůstá a život v předválečné Praze se mění v noční můru ghett a koncentráků. Josefova rodina se rozhodla pro odchod z vlasti do Ameriky. Než se Lenčina rodina vzpamatuje, hranice se neprodyšně uzavřou, není úniku. Lenka je s celou rodinou v roce 1942 deportována do Terezína a potom do Osvětimi. Svede osud dávnou dvojici opět dohromady?
Je to kniha o těžkých životních osudech, o holokaustu, o životech poznamenaných utrpením, vzpomínkami, ztrátami, o bolesti, o odvaze, o celoživotním smutku usídleném hluboko v duši.přečetla: Dana Michlová
odkaz na katalogZákopy. Příběh vojáka z první světové války 1914-1918 - Jim Eldridge

V letošním roce si připomínáme sté výročí od zahájení 1. světové války. K této historické události, která se dotkla i mnoha našich pradědečků a celých našich rodin, není pro dětské čtenáře mnoho příběhů, které by jim tuto těžkou dobu přiblížily. Jedním z toho mála je kniha Zákopy.
Příběh vojáka z první světové války 1914-1918, kterou vydalo nakladatelství Egmont ČR v edici Můj příběh. Autor Jim Eldridge popisuje příběh Billyho Stevense, kterého zastihla válka jako třináctiletého kluka. To však ani jeho ani spoustu kamarádů neodradilo od vidiny stát se hrdinou a bránit svou zemi. Křik matky: „Opovaž se jenom pomyslet na to, že vstoupíš do armády, nikam nepojedeš a hotovo, to už bych tě nikdy neviděla!“ ani jeho nízký věk, přestože do války oficiálně mohli chlapci až od devatenácti let, ho od jeho odhodlání neodradily. Ve své naivitě toužil po dobrodružství. Teprve na frontě si začal uvědomovat, že ve válce může jít opravdu o život, prožil si hrůzu ze smrti kamarádů, údiv nad tím, jak si na smrt začíná zvykat, zoufalství ze ztráty svého nejlepšího kamaráda Roba, který byl zastřelen vlastními vojáky jako zbabělec a dezertér pro výstrahu ostatním kvůli neuposlechnutí nesmyslného rozkazu. Přitom to byl nejstatečnější kluk ze všech, ale válečný šok byl jinak řešen u obyčejných vojáků a jinak u důstojníků, kteří bývali v takovém případě posíláni domů na zotavenou. V jedné kapitole je popsán den, kdy na frontě nastal klid. Mnozí doufali, že možná skončila válka, ale pak si uvědomili, že je Štědrý den. Po počáteční nedůvěře spolu obě strany fronty začaly komunikovat, dokonce si vojáci přehodili navzájem pár drobných dárků. Hned však byli ostře napomenuti svým nadřízeným: „Bratříčkování s nepřítelem je provinění, které si zaslouží vojenský soud. Nezapomínejte, že je od zítřka zase budete zabíjet. A oni budou zabíjet vás!“ Domů se Billy vrátil jako válečný invalida s pochroumanou nohou a rukou. Bál se setkání s matkou a jejích výčitek: „Já jsem ti to říkala…“ Ta se mu však jen vrhla kolem krku a začala plakat …

přečetla: Věra Trybenekrová
odkaz na katalogSto roků samoty - Gagriel Garcia Márquez

Když v dubnu letošního roku zemřel latinskoamerický spisovatel Gabriel Garcia Márquez, uvědomila jsem si, jak jeho dílo málo znám. G. G. Márquez je držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Vybrala jsem si tedy jeho Sto roků samoty.
Kniha vypráví o několika generacích rozvětvené rodiny Buendíů a osudech jihoamerické vesničky Macondo v průběhu století. Popisuje vývoj jihoamerického kontinentu od doby osvobození a počátku občanských válek po nástup severoamerického imperialismu. Mně samotné román znázornil historický vývoj Latinské Ameriky. Významné události byly proloženy děním každodenního života. Rodina Buendiů zpočátku představovala velkou řadu postav a jmen, tím jak jména byla složitá a hodně podobná, velmi špatně se pamatovala. Což zřejmě bylo autorovým záměrem. Jinak by příběh ztratil své kouzlo. Všechny postavy byly něčím zvláštní. Přišlo mně, že román je rozdělen na tři části, každá z nich popisovala jednu, druhou a třetí až pátou generaci rodiny Buendiů. Za osudy hrdinů románu se skrývá rodové prokletí. Rodina Buendiů nakonec vymřela.
Román Sto roků samoty je příběh o lidské samotě, o lásce, o válce, o stárnutí a o smrti. Latinskoamerická literatura je pro nás Evropany zvláštní, špatně se chápe, přesto tento román stojí za to si ho přečíst. V překladu ze španělštiny Vladimíra Medka. 5.vydání z roku 2003.

přečetla: Lenka Dědečková
odkaz na katalogZ Nového Zélandu přes Havaj do Austrálie - Leoš Šimánek

Leoš Šimánek - cestovatel, fotograf, spisovatel. Procestoval mnoho zemí světa. V této knize popisuje zážitky, které zde prožívá se svojí rodinou. /Ženou Lenkou, dcerou Veronikou a synem Jakubem/. Ti nabírají jeho zkušenosti a také spolu s ním jsou někdy i v úzkých. Jsou to zážitky ze 3 zemí : Nového Zélandu, Havajských ostrovů a Austrálie. V každé zemi byli 3 měsíce, ale hlavně si úmyslně na pobyt zde vybírali neobvyklý čas - tamní zimní období. Kromě tropického počasí se zde setkali i se sněhem a ledem. Knihu doplňuje velké množství úchvatných barevných fotografií.
Vzkaz milovníkům cestopisných knih a především Leoše Šimánka : Určitě si tuto jeho poslední knihu přečtěte !

přečetla: Jana Skřivánková
odkaz na katalogSlepá mapa - Alena Mornštajnová

Velice čtivý román o třech generacích žen z jedné rodiny. Příběh začíná před první světovou válkou a vypráví o údělu Anny, vyprávěččiny babičky. Následuje Alžběta, která musí prchat před německou armádou z pohraničí. Dramatický je i osud vypravěčky příběhu, Anežky, které do života zasáhne spolupráce s STB. Je to strhující čtení, kronika s mnoha postavami, která čtenáře provede důležitými událostmi 20. století u nás. Mám ráda knihy, od kterých se nemohu odtrnout, tato paří k nim.


přečetla: Jana Benešová
odkaz na katalog

Inferno - Dan Brown

Hlavní hrdina, profesor Robert Langdon, se ocitá v nebezpečně rozehrané hře v Itálii. Zprvu vůbec netuší, jak se tam ocitl. Vodítkem v tomto napínavém příběhu mu je Alighieriho Božská komedie. S pomocí rozluštění skrytých symbolů se profesor Langdon ocitá tváří v tvář kruté pravdě a hrozbě pro celé lidstvo. Čtenářům Brownových knih je jasné, že zde opět jde o spoustu záhad, nebezpečí a čtenář je udržován v napětí až do konce knihy. V napínavém příběhu jsem ovšem ocenila i autorovu znalost míst, kde se děj odehrává, zde popisovaná fakta souhlasí se skutečností a kniha se Vám může stát i průvodcem po historické Florencii a dalších hlavním hrdinou navštívených místech.
Milovníkům napínavého čtení knihu stoprocentně doporučuji.

přečetla: Jana Havlíková
odkaz na katalog
Zlodějka knih - Marcus Zusak

Kniha Marcuse Zusaka mě zaujala již podle názvu. A když jsem se dozvěděla, že se kniha odehrává za 2. světové války, neváhala jsem a knihu si vypůjčila. Ve stejné době se její zfilmovaná podoba objevila v kinech, a pro velký zájem se kniha dočkala druhého vydání.
Děj knihy se odehrává v Německu během druhé světové války. Hlavní hrdinka, Liesel Memingerová, se jako malé děvče dostává do náhradní rodiny Hanse a Rosy Hubermannových. Liesel zažívá se svými novými kamarády spousty dobrodružství. Autor do knihy zařadil i vážnější témata, jako je holokaust, neustálá obava před bombardováním a těžký život obyčejných chudých Němců. Rodina Hanse Hubermanna schovává ve sklepě mladého židovského boxera Maxe Vandenburga. Liesel a Max se stanou nerozlučnými přáteli. Kniha má velmi silný a čtivý příběh. K tomu také přispívá zvláštní vypravěč, a tím je samotná "Smrt", která je během války všudypřítomná.
Nedivím se, že se kniha stala mezinárodním bestselerem. Určitě se k ní ještě několikrát vrátím.


přečetla: Zuzana Andrenková
odkaz na katalog
Královský klam - Steve Berry

Mám ráda knihy, ve kterých se prolíná dobrodružství, historie, moderní technologie a luštění tajemna. To všechno nacházím v dílech jednoho z mých oblíbenců S. Berryho. Proto jsem si nemohla nechat ujít jeho poslední dílo.
Každá postava znala kousek tajemství, proto si čtenář myslí, že ví vše. Ale zároveň neví nic. Další dobrodružství Cottona Maloneho, agenta ve výslužbě, začíná drobnou službou pro bývalé kolegy. Má v Londýně předat policii patnáctiletého kapsáře, ale nic nejde podle plánu. Chlapce hned po přistání unesou spolu s Maloneho synem. Aby zachránil syna, musí se vydat po stopách dávného tajemství z tudorovských dob, obklopujícího dětství královny Alžběty, po kterém pátrají únosci. Nalezení tajemného dokumentu by mohlo změnit současnou podobu Británie. Ne vše je tak, jak se zdá, jeden ze zloduchů zná tajemství Maloneho rodiny.
Kniha nebyla sice tak strhující, jako autorova předešlá díla, přesto mě nutila otáčet stránku za stránkou.

přečetla: Helena Vejvarová
odkaz na katalog
Jak jsem dostal ségru - Blanka Čapková

Dětem od 6 let je určena kniha Blanky Čapkové Jak jsem dostal ségru.. Tuto knihu jsem si přečetla na doporučení mé dcery a myslím si, že je určena i pro rodiče.
Příběh sedmiletého Kuby, kterému rodiče přivedou domů novou sestřičku Alenku z dětského domova, aniž by se s ním o tom poradili. Kluk se bojí o svou pozici v rodině a neví, jestli má mít ze sestřičky radost a nebo ji brát jako soupeře. Knížka není jenom o problematice adopce z pohledu dětí, ale Kuba se zde setkává i s drogami, šikanou a dalšími závažnými problémy.
Byla jsem překvapena tím, jak mou dceru kniha zaujala a na jaké dotazy jsem musela odpovídat. Viděla jsem, že četba této knihy nutí děti zamyslet se nad tím, co vidí ve svém okolí a uvažovat, jestli je to správné nebo ne.

přečetla: Ivana Tauchmanová
odkaz na katalog

Validní XHTML    Validní CSS