KMOTR DĚTSKÉHO ODDĚLENÍ KNIHOVNY VÁCLAVA ČTVRTKA V JIČÍNĚ:
logo Albatros


ROSTEME S KNIHOU
KAPMAŇ NA PODPORU ČETBY KNIH
Rosteme s knihou


ČTENÍ POMÁHÁ

Čtení pomáhá

BIBLIOHELP - léčba knihou

Bibliohelp - léčba knihou

CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM

Zapojte se do projektu: Celé České čte dětem

ČTEME SPOLU

Zapojte se do projektu: Čteme spolu

MEZINÁRODNÍ SDRUŽENÍ PRO DĚTSKOU KNIHU

IBBY - Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu

PARTNER NOCI S ANDERSENEM

Pleas a.s.

Aktuality

V pondělí 27. srpna se konala tvůrčí dílna pro děti, jejich rodiče a prarodiče. Na Skládání z knih přišlo přes dvacet účastníků a po dvouhodinové práci si odnášeli domečky, deštníky a další velice pěkné výrobky ze starých vyřazených knih.

fotogalerieV pondělí 20. srpna se konala v letní čítárně na terase knihovny tvůrčí dílna pro děti a jejich rodiče a prarodiče pod názvem Dětství našich prababiček. Větší děti si ušily hadrovou panenku a malé děti si vytvořily korálkový náramek.

fotogaleriePondělí 13. srpna jsme si prožili na téma Jak Jičín k Rumcajsovi přišel. Pověděli jsme si o malém Václavu Čtvrtkovi – o Vašíkovi Cafourkovi – a jeho jičínském pobytu, osahali jsme si jeho hlavu v Zahradě poznání, tam jsme si ukázali též autora Rumcajse a jeho rodiny ilustrátora Radka Pilaře. Pod Cipískovým dubem jsme si nasbírali žaludy tak, jak to dělával Cipísek pro Rumcajse. Přečetli jsme si pohádku, vymalovali si obrázky s Rumcajsem, Mankou a Cipískem a své znalosti vyzkoušeli na osmisměrce, křížovce a testu. Za odměnu jsme si vybrali drobnosti z kouzelné krabičky a pak se vydali na cestu po stopách Václava Čtvrtka – k domu, kde pobýval u dědečka Fejfara, k rybníku Kníže za vodníkem, na náměstí k zámku, kde bydlel knížepán, prošli jsme Valdickou bránou, kudy chodíval i Rumcajs, a zastavili se u plechového draka, který patří do spousty pohádek.

fotogalerieV pondělí 6. srpna jsme si připomněli, Jak se Zebín dostal do Jičína. S jedenácti účastníky výpravy, v níž dvěma nejmladším nebyly ještě ani čtyři roky, jsme se vydali lipovou alejí k lodžii, kde jsme se posilnili před náročným výstupem na jičínskou horu a přečetli jsme si pověst o Zebíně. Přes náročné klimatické podmínky všichni účastníci kopec úspěšně zdolali a pak se mohli kochat nádherným rozhledem od Liberce po Pardubice. Sestup nebyl také jednoduchý, ale děti se zabavily pozorováním oveček, a tak i tato část výpravy dopadla dobře. Cesta zpět do Jičína nám pak uběhla rychle, protože jsme si povídali o spoustě zajímavých věcí – o Václavu Čtvrtkovi, když jsme procházeli okolo domu, kde jako malý kluk pobýval, o Valdštejnovi a jeho architektech, o planetách, které jsme potkávali v aleji a v lodžii…

fotogalerieV pondělí 23. července patřil dopolední program v knihovně dětem a jejich rodičům a prarodičům. Na Zahradě poznání se četlo z knížky Karla Čapka Dášeňka čili život štěněte. Dětem se příběhy malé psí slečny velmi líbily, samy pak vzaly do ruky pastelky a Dášeňku namalovaly. Přišla řeč i na pana Čapka, jak byl moudrý a jak měl moc rád zvířátka. Společně jsme si vyzkoušeli psí štěkání a správné pořadí kladení předních a zadních tlapek. Všichni jsme se shodli, že Dášeňku je vhodné mít doma ve své osobní knihovničce. A kdo ji nemá, může si ji v knihovně kdykoliv půjčit.

fotogalerieV rámci dalšího prodlouženého víkendu se v pondělí 9. července v knihovně povídalo o panu Čapkovi a jeho kamarádech pejskovi a kočičce. Četlo se z knížky, povídalo se o vaření a pečení dortů a nakonec si všechny děti namalovaly dort, který by si rády daly v cukrárně. Na rozdíl od dortu, který pekl pejsek s kočičkou, v nich děti nemíchaly dohromady okurky a skořici, tvaroh a špekové kůže, ani ocet a bonbony. Naopak všechny dortíky byly plné ovoce a čokolády. Však se sami můžete podívat na fotogalerii.

fotogaleriePrvní prázdninové pondělí se v knihovně cvrnkaly kuličky. V rámci prodloužených víkendů a s odkazem na letošní 100. výročí republiky vybraly knihovnice hru, kterou hrávali naši prarodiče a kterou dnešní děti už tolik neznají. Na Zahradě poznání vyhloubily důlky, roztřídily kuličky dle barev a mohlo se začít cvrnkat.

fotogalerieV úterý 26. června se u nás sešlo sedm tříd prvňáčků jičínských škol na slavnostním setkání, kdy děti paní učitelky Bronislavy Podhajské sehrály pro ostatní příběh O modrém světle na motivy stejnojmenné knihy Daniely Krolupperové. Oslavovali jsme celoroční spolupráci tříd a knihovny a to, že se děti naučily číst, že má každé přečtenou minimálně jednu knížku a že objevily knihovnu a v ní spoustu knih, které je možné a lákavé si přečíst.

fotogalerieV pátek 22. června navštívil knihovnu Václav Vaněček, aby dětem povyprávěl o válečnickém umění. Své vyprávění začal u starých Slovanů. Děti si mohly prohlédnout na samotném přednášejícím, jak se takový slovanský bojovník oblékal a jaké zbraně nosil. Povídalo se i o dalších historických obdobích, o středověcích rytířích nebo o stylu boje armád z období vlády Marie Terezie. Končilo se v současnosti, kdy si děti mohly vyzkoušet, jak jim pasuje taktická vesta, sumky na zásobníky a přilba, a jak jim do ruky padne samopal BREN - samozřejmě že nenabitý, elektrický na airsoft.

fotogalerieVe čtvrtek 21. června ožila naše Zahrada poznání na celé dopoledne. Hned po ránu druháci s paní učitelkou Renatou Florianovou přišli vyhodnotit své čtenářské deníčky, kdy ti nejšikovnější dokázali za školní rok přečíst i 17 knih! Poté přišli prvňáci a třeťáci s paní učitelkou Broňou Podhajskou, kteří na naší zahradě ukončili celoroční projekt tutorského čtení. Tentokrát si děti přečetly vybraný komiks a poté ve dvojicích malý - velký namalovaly svůj vlastní. Některé dvojice za necelou hodinu zvládly obdivuhodná díla! Děti si nakonec vytvořily výstavu svých komiksů, aby si mohly pročíst i nápady svých kamarádů.

fotogalerieVe středu 20. června došlo v knihovně ke slavnostnímu pasování na čtenáře 14 prvňáčků ze Základní školy Bodláka a Pampelišky z Veliše. Za hojné účasti rodičů, prarodičů a sourozenců byly děti pasovány panem ředitelem a zároveň nám ukázaly, jak zvládají abecedu, když přečetly celou knihu o špačkovi Kamilovi, který neumí lítat.

fotogalerieV úterý 19. června byli našimi hosty nejen paní Štěpánka Živčáková s pořadem Děti a psi, ale i její dva psí společníci Venda a Lili. Dětem I. ZŠ v Jičíně pejsci ukázali, co všechno umí - jak reagují na jednotlivé povely, jak jsou šikovní ve zdolávání překážek a dalších úkolů apod. Paní Živčáková děti poučila o tom, jak je třeba reagovat při setkání s cizím psem, co má pes rád a kdy můžeme vyvolat nevhodným přístupem jeho agresivní reakci. Děti se naučily několik psích ras, procvičily si rozeznávání psí řeči těla a dokonce si každé z nich mohlo zadat vyvolenému pejskovi jeden povel a po splnění ho odměnit pamlskem. Děti odcházely nadšené a mnohé s tím, že si za vysvědčení nepřejí nic více než právě takového roztomilého kamaráda!

fotogalerieNa chvíli rytířem se skupinou Nostra Ex z Jičína

Téměř do roka a do dne se rytíři vrátili do knihovny. Šermíři z jičínské skupiny Nostra Ex přenesli 14. 6. knihovní Zahradu poznání do středověku. Rozložili tu své ležení a předvedli dětem souboje během rytířského klání, ukázali jim zbraně, zbroje a další vybavení, pasovali zbrojnoše a dobrovolníky oblékli do zbrojí. Dopoledne s si děti velmi užily. Dozvěděly se mnoho nových informací nejenom o rytířích a jejich zbraních, ale i o středověku. Zároveň se všichni bavili vtipy a fórky, kterých měli šermíři plné rukávy. Moc se těšíme, že nás zase někdy navštíví.

fotogalerieV úterý 12. června k nám až z Brna přijel spisovatel a ilustrátor Pavel Čech a děti tak měly možnost vidět na vlastní oči autora oblíbených knih O zahradě, Tajemství ostrova za prkennou ohradou, O klíči, Dobrodružství pavouka Čendy a dalších. Pavel Čech na sebe prozradil, že jeho celoživotní inspirací byly knihy E. T. Setona a Jaroslava Foglara. Krásně mluvil o kamarádství, které považuje za nejcennější poklad pro celý život. A my se teď můžeme těšit na další vydání Foglarovy Chaty v jezerní kotlině, které na podzim vydává nakladatelství Albatros a které bude ilustrováno právě Pavlem Čechem!

fotogalerieV pátek 8. června jsme v rámci literárního festivalu přivítali pana Jaroslava Brendla a jeho Kouzlo poezie. V prvním pořadu si připravil pro páté třídy básně Sládka, Erbena, Nezvala, Skácela a Vrchlického, ve druhém pořadu to byly pro šesťáky balady a romance Erbena, Nerudy, Bezruče, Vrchlického a Suchého. Paní učitelky přicházely s obavou, jak děti budou na recitaci reagovat, odcházely příjemně překvapené, že většina dětí pozorně naslouchala a spolupracovala. Pro většinu dětí to bylo první setkání s recitátorem a samy byly udivené, jak je dobře přednesená báseň dokázala oslovit.

fotogalerieLegionáři v Jičíně

V pátek 1. 6. Navštívili jičínskou knihovnu členové Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi Ing. Tomáš Pilvousek a Jakub Šíp. Na přednášku dorazili žáci ze tříd druhého stupně.
Poprvé jsme tuto přednášku pro žáky uspořádali na podzim loňského roku a pro úspěch opakovali i letos. Dorazilo něco málo přes třicet dětí a učitelský doprovod. Povídání to bylo opět velmi poutavé a zajímavé. Nebývalé množství znalostí umí Tomáš Pilvousek předat dětem velmi přijatelnou formou a tak, aby vzbudil jejich pozornost. Navíc s sebou vždy přiveze mnoho zajímavých věcí s legionářskou tematikou. Dospělí nebyli ochuzeni o erudovanější povídání po skončení besedy.
Největší pozornost vzbudily uniformy, které si zájemci mohli vyzkoušet. Děti se nadšeně převlékaly z kabátce do kabátce, zkoušely modrý baret francouzských legionářů, kapuci z velbloudí kůže, kterou používali legionáři na Sibiři, či kovové přilby s legionářským označením červeného a bílého proužku. Kluci se velmi zajímali o zbraně – pušky, bodáky či kulomet Maxim, ten před nimi navíc Tomáš Pilvousek rozebral a nechal je, ať si vyzkouší hmotnost jednotlivých dílů, se kterými se legionářské jednotky pěšmo přesouvaly i několik desítek kilometrů.
Vzhledem k významnému výročí české státnosti je připomínání legionářských zásluh téměř povinností. Díky živému setkání s historií, kterou si děti mohly doslova „osahat“, si informace o vzniku samostatného Československa lépe zapamatují. A kdo ví, třeba právě tato přednáška v některém z posluchačů vzbudila badatelskou touhu a bude se tématu Československých legií věnovat i jako budoucí student historie.

fotogalerieV úterý 29. května se děti III. ZŠ v Jičíně seznámily s tvorbou komiksu na akci Malované dějiny Evropy. O tom, že historie podaná formou komiksu může být pořádně zábavná, jim povyprávěli ředitel Albatrosu Ondřej Müller a spisovatel a redaktor Vít Haškovec.

fotogalerieBeseda s příslušníky policie ČR

Problematice kyberšikany a chování na internetu se společně s příslušníky Policie České republiky věnovaly děti 4. a 5. třídy z I. a II. ZŠ v Jičíně 25. 5. Do knihovny dorazil tiskový mluvčí a preventista nprap. Aleš Brendl a prap. Martin Kubánek z jičínského obvodního oddělení.
Povídání to bylo velmi poučné a zajímavé. V dnešní době, která je více než kdy jindy spíše dobou virtuální, je důležité dodržovat bezpečnostní zásady na internetu stejně jako v reálném světě. Všechny děti mají přístup na internet, většina z nich má své profily na nejrůznějších sociálních sítích a chytré telefony s neomezeným přístupem na web kdykoliv přes den jsou rovněž samozřejmostí.
Policisté dětem vysvětlili, jak se na internetu chovat, jak předejít zneužití citlivých informací, které děti na internetu publikují, a připomenuli jim, že veškerý obsah, který o sobě děti na internet vystaví, již nejde smazat a zůstane ve virtuálním světě navždy. Ve zdánlivě bezpečném prostředí svého pokoje, mohou děti na internetu narazit na nejrůznější nástrahy, které nezřídka vyústí ve velmi vážné problémy.
Děti si nakonec vyzkoušely práci policisty, který řeší kriminalitu páchanou na internetu. Děti byly velmi zvědavé, policisty nepustily jen tak a vyptávaly se na všechno možné: jaké to je pracovat u police, co vedlo Aleše Brendla a Martina Kubánka nastoupit k policii, jaké nejzajímavější případy řešili a „co to mají na uniformách za cedulky“.

fotogalerieMuzikoterapie

V úterý 22. 5. Knihovnu Václava Čtvrtka v Jičíně opět navštívila Ladislava Dlouhá. Přivezla s sebou nejrůznější nástroje a provedla prvňáky a druháky z I. a II. ZŠ v Jičíně muzikoterapií.
Děti si to moc užily. Vyzkoušely si nejrůznější nástroje od šamanských bubnů, přes různé roury až po tibetské misky. Díky muzikoterapii se děti naučí vzájemně se poslouchat a respektovat se. Rovněž se jedná o skvělý prostředek relaxace.
Nikdo nemusí umět hrát na hudební nástroj či každý den cvičit u notové partitury. Stačí jen rozeznět jednoduché nástroje a vlastní hlas stejně tak, jako to dělali naši předci. Děti si takové workshopy velmi užívají.

fotogalerieVe čtvrtek 17. května se v knihovně sešli již po patnácté ti, kteří mají rádi mluvené slovo a sami rádi vyprávějí. Na akci Čteme všichni – vypráví jen někdo se přihlásilo 23 dětí, které předvedly úžasné výkony již od nejmenších. Odborná porota ve složení Věra Rychterová, Draga Zlatníková a Bohumír Procházka byla také dětmi nadšena, když převyprávěly knihy, které přečetly, nebo příběhy, které si samy vymyslely. Do podzimního kola, které se uskuteční v naší knihovně v Týdnu knihoven ve čtvrtek 4. října, postupují: Maruška Bímová, Zuzanka Maternová, Barborka Šobková, Anička Lutrýnová, Linda Novotná, Selinka Havrdová, Adélka Krůtová, Sheila Havrdová, Elen Pavlásková, Jan Vaníček, Kryštof Elis, Aneta Pluhařová, David Chalupa, Kateřina Procházková a Kristýna Kosinová.

fotogalerieV úterý 15. května mezi nás již počtvrté přijeli Zuzana Koloušková a Milan Jeglík z hnutí Green Life a dětem z II. ZŠ povyprávěli o novinkách v záchraně pralesa na Sumatře a nových úlovcích fotopasti, kterou si děti na základě minulých setkání zakoupily. Poté je seznámili s problémem trofejového lovu, jeho dopadu na životní prostředí a aktivitami, které se snaží znovu některá zvířata vrátit do přírody, jako např. jejich kolegové v Rusku zubra evropského.

fotogalerieVe čtvrtek 26. dubna jsme u nás spolu s druháčky II. ZŠ přivítali královéhradecké autory Michala Širokého a Jaromíra Štejnara, kteří společně vytvořili knihu Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít. Jejich cílem je přivést děti zpět ke čtení a vzbudit v nich zájem o knihy. Tomu přizpůsobili i celý příběh, kdy hlavní hrdina medvěd Wrr objevuje kouzlo knih. V jeho světě, podobně jako v tom našem skutečném, se může snadno stát, že nás kniha svým příběhem naprosto pohltí. V této knize se tak děje doslova. Wrr se dostává do různých knižních příběhů a stává se jejich součástí. Dále autoři dětem představili novou karetní hru, která je postavena na příběhu knihy a má umožnit hráčům zažít příběh, jehož hlavní postavičkou je právě medvídek Wrr.

fotogalerieVe čtvrtek 19. dubna představila dětem 2. třídy II. ZŠ v Jičíně svou novou knihu Andělské pohádky nejen pro děti regionální autorka Terezie Schliková. Její kniha je o splněných snech, tužbách a přáních, ale také o chybách, které všichni děláme. Ve třinácti pohádkách zachytila postoje, které míváme vůči štěstí, důvěře, lásce i strachu. Po přečtení pohádky se děti rozpovídaly o svých snech, ale i smutcích, které vznikají, pokud potlačí svá přání a snaží se vyhovět tlaku okolí.

fotogalerieV úterý 27. března proběhlo v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně slavnostní oceňování čtenářů roku. Absolutním vítězem s největším počtem přečtených knih se stala Andrea Nožičková, která vyhrála již loni. Celkem si z knihovny odnesla 271 knížek. Na druhém místě se umístil Eduard Veselý a na třetím Jan Vaníček. Všichni tři dohromady mají na kontě přes 600 půjčených knih.
Na slavnostní dopoledne doprovodila Andreu celá její třída i s paní učitelkou. Pozvání přijali i vzácní hosté: spisovatelka Ilka Pacovská, ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller a ředitel Akademie Jana Ámose Komenského David Jung. Všichni tři povyprávěli o knížkách, které četli jako děti, mluvilo se o psaní a vydávání knih, o čtenářích a příbězích.
Jedním ze zajímavých čtenářských příběhů je i cesta ke čtenářství dvojčat Jáchyma a Štěpána Elisových. Čerství pětiletí kluci totiž vyhráli celostátní soutěž Čtenář roku, kterou již od roku 2011 vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.
Letošní ročník byl zaměřen na nejmladší čtenáře a jejich čtenářské příběhy. Nejvíce porotu zaujali právě Jáchym a Štěpán, kteří se po tři roky se účastní vypravěčské soutěže Čteme všichni – vypráví jen někdo, v níž každoročně suverénně ovládnou svou kategorii, mnohdy by mohli konkurovat i dětem starším. Jsou velmi bystří, vypravěčsky nadaní a sehraní jako tým – vyprávět příběhy jsou totiž schopni i dvojhlasně. To je věc, kterou i dospěláci musí dlouho trénovat. Jáchymovi ani Štěpánovi se nikdy nestalo, že by něco zapomněli, přeřekli se nebo se ztratili v příběhu. A pokud ano, tak si toho nikdy nikdo nevšiml.
Slavnostní předání vyhlášení nejmladších Čtenářů roku proběhlo 4. 4. v přímém přenosu České televize v rámci vyhlašování vítězů cen Magnezia Litera.

fotogalerieLetošní Noci s Andersenem se zúčastnili prvňáci z II. základní školy v Jičíně. Společně s paní učitelkou Broňou Podhajskou se kolem půl šesté v podvečer začali scházet v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně.
Dvacítka nocležníků se na tuto speciální noc opravdu těšila. Mnozí se po vybalení spacáčků a proviantu zapomněli dokonce rozloučit s rodiči, tak moc byli natěšení a rozjitření z nadcházejících zážitků. A že zážitků bylo hodně! Začalo se hraním her, pokračovalo stezkou odvahy, během níž děti hledaly indicie k objevení pokladu.
Po společné večeři, spíše by se slušelo napsat hostině, neboť rodiče dětem přibalili samé dobroty, jsme vyrazili na noční výpravu. U Valdické brány už čekal pan věžník Jiří Wilda, který nás zavedl až nahoru, poslechli jsme si zvonění a speciálně u příležitosti této zvláštní noci pan věžník zatroubil na roh. Výhled z věžního ochozu byl pro děti obrovským zážitkem, o kterém mluvily ještě ráno. Další zastávkou byla Rumcajsova ševcovna, kde si děti prohlédly fotografie Čtvrtkovy rodiny a ponořily se do příběhů o Rumcajsovi. Při návratu do knihovny je čekalo překvapení, jeden z knihovnických skřítků jim předvedl ohnivé divadlo.
Knihovničtí skřítkové a šotci měli vůbec nějak napilno. Když se prvňáci vrátili ke svým spacákům, zjistili, že jim šotkové poschovávali věci, v noci milí skřítkové prý hodné děti pohladili po hlavě a každému dítěti skřítci přes noc napsali vzkaz. Beztak to všechno spískal náš oficiální knihovnický skřítek Čtipísek Knihovnický, je to takový hračička a šprýmař.
Noční výprava některé účastníky zmohla natolik, že se po návratu zachumlali do spacáků a usnuli. Ti ostatní si ještě vyslechli několik příběhů o Pejskovi a kočičce a využili možnosti ojedinělého nočního půjčování knih. Následovalo hromadné čištění zoubků a přehlídka pyžamových modelů. Paní učitelka zazpívala dětem ukolébavku a za chviličku už všichni pravidelně pochrupkávali.
Od brzkého rána to však mezi spacáky začalo šustit a první vykukové vylezli už kolem páté hodiny ranní a ještě s baterkami se jali prozkoumávat vzkazy od knihovnických skřítků. Po snídani každý namaloval obrázek o prožité noci, obrázky budou v knihovně vystaveny v Galerii Václava Čtvrtka.

fotogalerieV pátek 2. února jsme pro děti a jejich rodiče a prarodiče připravili KNIHOHRANÍ, veselé dopoledne v den pololetních prázdnin. Všichni si zahráli spoustu krásných společenských her, někteří namalovali obrázky do výtvarné soutěže a všichni se dobře bavili, že se jim ani před polednem nechtělo domů…

fotogalerieKaždoroční pasování prvňáčků na čtenáře v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně je velkou událostí pro všechny zúčastněné. Celkem bylo ve dnech od 22. 1. do 24. 1. 2018 odpasováno 236 dětí ze všech jičínských základních škol.
Dětské oddělení se proměnilo v slavnostní sál a po tři dny v něm ředitelé škol skutečným mečem pasovali malé čtenáře přesně tak, jak králové kdysi pasovali rytíře. To vše za přítomnosti významných hostů: starosty JUDr. Jana Malého, místostarosty Mgr. Petra Hamáčka a místostarosty Ing. Jana Jiřičky, vedoucího odboru školství, mládeže a tělovýchovy Ing. Miroslava Kazdy, šéfredaktora nakladatelství Albatros Petra Eliáše a spisovatelky Daniely Krolupperové. Sváteční chvíli si nenechali ujít ani rodiče, prarodiče a sourozenci jičínských prvňáčků.
Každá třída si připravila speciální program určený právě pro tuto příležitost. Divadlo, básničky, říkanky, písničky, dokonce i tanečky. Vše bylo pečlivě nacvičené a paní učitelky se mohly právem dmout pýchou nad svými šikovnými dětmi. Při závěrečných proslovech, kdy bylo zdůrazňováno čtení jako ideální chvíle pro kontakt rodiče s dítětem, nejedné mamince ukápla slzička dojetí. Není totiž nic hezčího než si zalézt do pelíšku a společně s maminkou nebo tatínkem si číst knížku.
Knihovna by pro takové společné chvíle s knížkou chtěla být dobrým parťákem, který vždy pomůže a nabídne množství vhodné literatury, zázemí pro setkávání a vzdělávání maminek formou zajímavých přednášek.
Tak se nestyďte a přijďte pobejt, knihovnice velmi rády pomůžou s výběrem knížek pro prvňáčky i pro dospěláky.

fotogalerie:

II. ZŠ - 1. A | II ZŠ - 1. B | II. ZŠ - 1. C | IV. ZŠ - 1. A | IV. ZŠ - 1. B | IV. ZŠ - 1. C | IV. ZŠ - 1. D | I. ZŠ - 1. A | I. ZŠ - 1. B | III. ZŠ - 1. třída a ZŠ SoudnáVyhodnocení soutěže Můj zvířecí kamarád

Vyhodnocení soutěže Můj zvířecí kamarád, kterou vyhlásila Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně a KDK SKIP ČR.

výsledková listinaKnihohraní o pololetních prázdninách

Už máte program na pololetní prázdniny? V pátek 2. února 2018 od 8.30 hodin můžete přijít do dětského oddělení na KNIHOHRANÍ. Čekají nás společně hry, soutěže, čtení, povídání, malování, …

plakátekVýtvarná soutěž pro dětské čtenáře

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně vyhlašuje pro své dětské čtenáře výtvarnou soutěž na téma CO SI VEZMU S SEBOU DO POSTELE SNŮ. Tři nejhezčí obrázky odměníme. Výtvarné práce odevzdávejte do 16. 2. 2018 do dětského oddělení Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně. Nezapomeňte uvést jméno, příjmení, třídu a školu.

plakátekVe čtvrtek 23. listopadu se uskutečnila druhá beseda s jičínským veterinářem MVDr. Vladimírem Šoltysem. Představil jim svou novou knížku Tajemství kouzelného pírka, kterou předešlý den v knihovně pokřtil spolu se svou první knihou Proč má kos žlutý nos? Třída 2. C II. ZŠ s paní učitelkou Romankou Zikmundovou si setkání velice užila, děti byly zvídavé a dozvěděly se od autora knihy i Luboše Vaňka ze záchranné stanice Na Huslíku mnoho zajímavostí ze života domácích i divokých zvířat.Literární soutěž na téma MŮJ ZVÍŘECÍ KAMARÁD

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně a KDK SKIP ČR vyhlašují v rámci projektu Kde končí svět? Literární soutěž na téma MŮJ ZVÍŘECÍ KAMARÁD. Uzávěrka soutěže je 5. ledna 2018.

propozice soutěže
o projektu Kde končí svět?Ve čtvrtek 9. listopadu se u nás setkala 4. A I. ZŠ s jičínským veterinářem MVDr. Vladimírem Šoltysem, který jim představil svou novou knížku Tajemství kouzelného pírka. Přivezl s sebou i kamaráda pana Macka ze záchranné stanice Na Huslíku, který přinesl dětem ukázat živou sovu pálenou. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí ze života zvířecího doktora i spoustu veselých a smutných příběhů ze života zvířátek, která se častou vinou nezodpovědných lidí dostanou do záchranné stanice.

fotogalerieVe středu 8. listopadu nás již potřetí navštívili Milan Jeglík a Zuzana Koloušková s výchovně vzdělávacím projektem NEPZ – Nejbohatší ekosystémy planety Země, který vede děti k pochopení významu divoké přírody, vnímání jejího ohrožení a nutné ochraně. V první skupině byli sedmáci II. ZŠ v Jičíně, kteří pracují na projektu již třetím rokem a loni se rozhodli zakoupit fotopast, která může sdružení Green Life pomoci k ochraně sumaterského pralesa. Předání fotopasti přednášejícím se zúčastnil i ředitel školy pan Mgr. Roman Mareš. Dalšími účastníky první přednášky byly děti ze ZŠ Bodláka a Pampelišky ve Veliši, které se pochlubily, že si už za vydělané peníze zakoupily vloni jeden ar pralesa a letos by si chtěly naspořit na jednu fotopast. Ve druhé skupině byli sedmáci IV. ZŠ v Jičíně, kteří si vyslechli přednášku o katastrofální situaci světových pralesů a oceánů poprvé a mnohé z nich informace šokovaly natolik, že to vypadá také na nadějnou spolupráci s Green Life. Děti obou skupin nadchla možnost vyrobit si svůj amatérský film z materiálů nashromážděných z jejich fotopastí a pak se zúčastnit festivalu, kde by se jednotlivé filmy promítaly.

fotogalerieČTEME VŠICHNI – VYPRÁVÍ JEN NĚKDO: výsledky oblastního kola

Ve čtvrtek 5. října 2017 proběhlo v Jičíně podzimní postupové kolo 14. ročníku přehlídky vypravěčů Čteme všichni – vypráví jen někdo.

výsledková listina
fotogalerieV pondělí 31. července jsme pro děti, které zůstaly doma na prázdninách, uspořádali akci Jak Jičín k Rumcajsovi přišel. Pověděli jsme si, jak se stal Vašík Cafourek slavným spisovatelem Václavem Čtvrtkem, prohlédli jsme si jeho knihy a přečetli pár ukázek, pár starších dětí, které již Čtvrtkovy knihy mají přečtené, se pustilo do křížovky a osmisměrky. Nakonec jsme se s těmi, které se mohly ještě zdržet, vypravili do Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře na výstavu.

fotogalerieV pondělí 24. července jsme si pověděli, Jak se Zebín dostal do Jičína. V rámci prodloužených víkendů jsme uspořádali další pondělní akci, a to seznámení se s regionální pověstí a poté výšlap na vrch Zebín. Cestou jsme si povídali o přírodě, historii Jičína atd. Největší úspěch mělo setkání s kozím stádem při zpátečním krkolomném sestupu ze Zebína.

fotogalerieVe středu 28. června 4. B II. ZŠ s paní učitelkou Lenkou Dědečkovou předstoupila před krále a královnu v pohádkovém království a jednotliví žáci a žákyně vystoupili s programem, ve kterém předvedli své dovednosti. Děti také obdržely od paní učitelky ocenění, která si zasloužily za celý školní rok, a i královským párem byly odměněny za celoroční spolupráci s knihovnou.

fotogalerieV úterý 27. června navštívily první třídy všech jičínských základních škol Listování, které je pro začínající čtenáře ideální motivací ke čtení. Bylo vybráno jako odměna pro třídy, které se během školního roku zapojily do spolupráce s knihovnou. Scénické čtení knihy Kvak a Žbluňk v podání Lukáše Hejlíka a Alana Novotného nadchlo děti i doprovázející učitele.

fotogalerieŽivé knihy: Hobit

Předposlední červnový čtvrtek 22. 6. 2017 dorazili za dětmi do Jičína členové Živých knih. Společně s páťáky se vydali po stopách Bilba Pytlíka z knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky J. R. R. Tolkiena. Děti si zážitkovým způsobem vyzkoušely čtení tajných run pomocí citronové šťávy, zopakovaly si Morseovu abecedu v Meddědově chýši a dokonce navštívily Gluma v temných zákoutích podzemí Mlžných hor, ve které se na chvíli proměnil sklep knihovny. Po tom, co se dětem podařilo zachránit Jezerní město před drakem Šmakem, bylo jejich putování u konce. Čekala je cesta zpátky, a to do školy, ale mnozí se hned druhý den vrátili a půjčili si knihy J. R. R. Tolkiena domů, že je prý budou číst o prázdninách…

fotogalerieNa chvíli rytířem

Ve čtvrtek 15. 6. nakoukly děti z třetích tříd do minulosti. Dopoledne na Zahradě poznání Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně rozbili své ležení rytíři a rytířka ze skupiny Nostra Ex. Vzali děti na výlet staletími a ukázali jim nejrůznější zbraně; od seker, přes meče až po luky a hákovnice. Děti si mohly vyzkoušet, jak je těžký hauberk, tedy kroužková košile, kolik váží meč a jak pevná je plátová zbroj. Dle nadšených dětských obličejů je zřejmé, že děti tento výlet do středověku bavil. Však posuďte sami z naší fotogalerie.

fotogalerieV pátek 9. června k nám přijeli redaktorka nakladatelství Albatros Zuzana Drahovzalová a spisovatel Petr Hugo Šlik. Při setkání s třeťáky I. ZŠ v Jičíně na sebe autor prozradil, že působí v kapelách Neúspěšný atlet, Původní Bureš a tvoří jednu polovinu hudebního uskupení Hugo a já, živí se však jako zeměměřič. Krom toho je autorem několika povídek a básní pro dospělé. Pro děti zatím napsal dva dobrodružné příběhy ve foglarovské tradici. U nás vyprávěl o své poslední knize Ve staré cihelně se svítí, která je pokračováním Tajemství jeskyně pokladů. Zuzana Drahovzalová dětem zodpověděla spoustu dotazů ohledně vydávání knih a náplně své práce v nakladatelství.

fotogalerieVe čtvrtek 8. června se v knihovně setkali ti, kteří mají zálibu ve vyprávění, na akci Čteme všichni, vypráví jen někdo. Na letošním čtrnáctém ročníku se sešly děti od čtyř do třinácti let a převyprávěly pohádku nebo vystoupily s textem vlastním. Porota ve složení Věra Rychterová, Draga Zlatníková a Bohumír Procházka neměla lehkou práci při hodnocení. Ale vzhledem k tomu, že již tradičně je toto setkání více přátelské než soutěžní, dostaly děti rozdělené do pěti kategorií od poroty více rad než výtek, a my se již těšíme na podzimní kolo, které se uskuteční v Týdnu knihoven ve čtvrtek 5. října a kde se naši postupující vypravěči setkají s dalšími ze sousedních měst.

Postupující do podzimního kola:
Jáchym Elis, Štěpán Elis, Nella Kučerová, Maxim Svoboda, Jan Vaníček, Michaela Janíčková, Aneta Pluhařová, Elen Pavlásková, Kryštof Elis, Sophia Aurora Lius, Nikola Dubrovová, David Chalupa, Kateřina Procházková, Kristýna Kosinová, Jitka Kulhánková a Simona Eberlová

fotogalerieV úterý 6. června a 13. června si připravila pro šest tříd základních škol hodinu Muzikoterapie paní Ladislava Dlouhá. Děti objevovaly pro ně neznámé hudební nástroje, na které si mohly samy nebo kolektivně zahrát.

fotogalerieVe středu 3. května dopoledne navštívili Knihovnu Václava Čtvrtka v Jičíně herci z pražského divadla Buchty a loutky. Pro děti z II. mateřské školy v Jičíně si nachystali Norskou pohádku. Norská pohádka vznikla na motivy lidového příběhu o princi zakletém v medvěda a o dlouhé cestě k jeho vysvobození. Tento příběh, známý pod názvem „Na východ od slunce, na západ od měsíce“, zaznamenali na konci 19. století Peter Christen Asbjornsen a Jorgen Moe.
Inscenace divadelníků je určená pro děti od tří let. Za použití nádherných loutek výtvarníka Daniela Fleka zavedli herci děti do severské země, kde fičí vítr a v noci mrzne. Děti byly zcela zaujaté vším, co před nimi loutkoherci Vít Brukner, Zuzana Bruknerová a Radek Beran předváděli. Největší úspěch sklidil veliký lední medvěd, v kterého se v mžiku převtělil jeden z pánů herců. Děti mohly medvěda podrbat za uchem a užívaly si to mnohem víc než chlupáč.

fotogalerieV pátek 28. dubna se děti třetí třídy I. ZŠ a páté třídy IV. ZŠ seznámily v rámci komiksového workshopu s Danielem Vydrou s principy tvorby komiksu, zejména komiksového scénáře. Samy pak v týmu svůj vlastní vytvořily.

fotogalerieVe čtvrtek 20. dubna se prvňáčci II. ZŠ s paní učitelkou Renatou Florianovou setkali s regionálním básníkem panem P. Miroslavem Matoušem v pořadu Vzpomínky na mé mládí. Pětadevadesátiletý pan Matouš dětem vyprávěl o svém dětství, recitoval jim své básničky, k nimž ho především inspirovalo dění kolem něho a příroda. Společně si zazpívali lidové písně, které krásně propojily věkovou propast mezi nimi, a hezká chvíle nastala, když si navzájem začali dávat hádanky. Děti úžasně dokázaly reagovat novodobými verzemi na staré, které pokládal pan Matouš. Bylo to velice obohacující setkání pro všechny zúčastněné.

fotogalerieVe středu 19. dubna nás již podruhé navštívili Milan Jeglík a Zuzana Koloušková, kteří zasvětili své životy ochraně deštných pralesů. V rámci projektu NEPZ, což je zkratka pro výchovně vzdělávací projekt Nejbohatší ekosystémy planety země, který vede děti, žáky a studenty k pochopení významu divoké přírody, vnímání jejího ohrožení a nutné ochraně, jsou děti partnerských škol přímo zapojené do ochrany světového přírodního dědictví deštných pralesů a do záchrany ohrožených druhů zvířat. Jsou vyzývané k tomu, aby se zamyslely nad tím, co děláme, co jíme a co nakupujeme. Tato přednáška s doprovodnými filmy, které se zúčastnily děti 1. a 2. stupně II. ZŠ v Jičíně, nás také přiměla k zamyšlení, kolik utrpení přináší lidská nenasytnost.

fotogalerieV úterý 18. dubna přijela do naší knihovny paní ing. Radana Sedláčková z nakladatelství Thovt a předvedla nám Motivační hry. Jako nakladatelství věnující se dětské literatuře se zabývají nejenom vydáváním knih, ale také hledáním různých způsobů, jak děti podpořit a pomoci jim se čtením, motivovat a rozvíjet u nich tuto dovednost. Jednou z těchto aktivit jsou právě motivační hry, jejichž hlavním cílem je děti nenásilnou a hravou formou přivést ke čtení, ukázat jim, že to není nic těžkého a hlavně, že to zvládnou. Program Pravěk navštívily děti ze II. ZŠ Jičín a Středověk děti ze ZŠ Bodláka a Pampelišky Veliš.

fotogalerieV úterý 11. dubna k nám po roce opět přijely Iveta Dušková a Petra Bílková z pražského divadla Kampa s dramatizací známé knihy o malém indiánovi z kmene Čerokí pod názvem Škola malého stromu.

fotogalerie7. literární festival v Zahradě poznání

program festivaluNoc s Andersenem

Noc z 31. 3. na 1. 4. strávili třeťáci ze IV. základní školy v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně. V knihovně nocovalo celkem 23 dětí s paní učitelkou Janou Dolejší.
Již po páté hodině odpolední se začaly scházet první děti. Vybaveny spacáčky, karimatkami a krabicemi s bábovkou od maminky se v knihovně zabydlely během chviličky. Na večer jsme již zahájili bohatý program v podobě her a doplňovaček. Letošní nocování se neslo v duchu Čtyřlístku, takže jsme si popovídali o Bobíkovi, Myšpulínovi, Fifince a Pinďovi. Po večeři jsme všichni společně vyrazili na výpravu po Rumcajsových stopách až k domu, kde před lety žil Václav Čtvrtek. Nechyběla zastávka u Valdické brány. Až nahoru na ochoz nás vzal pan věžník Jiří Wilda a ukázal mnoho krásného. Výhled z noční věže byl pro děti obrovským zážitkem, ještě ráno o něm mluvily. Své rumcajsovské putování děti zakončily v Ševcovně, kde si prohlédly fotografie Čtvrtkovy rodiny a plně se ponořily do příběhů o Rumcajsovi. Po návratu do knihovny na děti v Zahradě poznání čekal ohnivý skřítek, který jim předvedl své kejkle.
Ani zdaleka se však ještě nešlo spát. Děti dále pokračovaly ve hrách, které si předem poctivě nachystaly. Pantomima, živé pexeso či hádanky a vtipy. Paní učitelka i knihovnice se rovněž zapojily. S přibývající nocí nastal čas čištění zubů, zpěvu andersenovské písničky a pohádky na dobrou noc. Nocležníci usnuli, jako když je do vody hodí, a během chviličky již všichni pravidelně pochrupkávali.
S rozedněním první ranní vykukukové vytáhli baterky a začetli se do knih a komiksových Čtyřlístků. Paní učitelka využila probuzení do aprílového dne a zadala svým žáčkům diktát. Naštěstí všechno dobře dopadlo a po první větě bylo všem jasné, že si paní učitelka tropí žerty. Po bohaté snídani a rozcvičce si rodiče své ratolesti opět vyzvedli. Během celého rána si děti nadšeně povídaly o všem, co v noci zažily, a právě v tuto chvíli pravděpodobně vypráví své zážitky maminkám, tatínkům a sourozencům ve svých domovech.

fotogalerieVe čtvrtek 23. března jsme vyhlašovali již popáté Čtenáře roku. Nejaktivnější čtenářkou dětského oddělení naší knihovny za rok 2016 se stala Andrea Nožičková, žákyně 5. B I. ZŠ v Jičíně, která tím měla možnost vzít si na slavnostní vyhlášení celou třídu svých spolužáků. Andrea si v minulém roce v knihovně vypůjčila 203 knihy a knihovnu navštívila minimálně 39krát. Na druhém místě se umístil Jáchym Snopek se 156 knihami a na třetím místě Honzík Vaníček se 148 knihami. Děti od sponzora akce Akademie Jana Amose Komenského obdržely poukazy na jazykový kurz a další hodnotné ceny, knihovna pro ně pozvala spisovatelku a ilustrátorku Renátu Fučíkovou, která si pro ně připravila zajímavou besedu o J. A. Komenském s promítáním svých ilustrací. V rámci slavnostního dopoledne jsme všem přítomným ještě představili Čtenářskou babičku paní Stanislavu Bernou, nejaktivnější babičku, která knihovnu navštěvovala se svým vnukem a splnila podmínky akce Čteme spolu, akce na podporu čtenářství a společného čtení v rodině. Vzhledem k tomu, že z kraje postoupila do celostátního kola, převzala u nás jako krajská vítězka cenu od Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR v podobě hodnotné společenské hry.

fotogalerieV pátek 3. března jsme v rámci prázdninové akce Knihohraní vyhodnotili pětiměsíční akci Čteme spolu, čtení dětí a jejich prarodičů, akci na podporu čtenářství a společného čtení v rodině. Pozvány byly tři nejaktivnější babičky se svými vnoučaty – Stanislava Berná, Marie Nováková a Alena Pospíšilová. Na konci příjemně prožitého dopoledne byla vylosována paní Stanislava Berná jako postupující do krajského kola. Z krajských finalistek bude vybrána celostátní vítězka a té bude předáno ocenění dne 4. 4. 2017 v rámci vyhlášení cen Magnesia Litera v Národním divadle v Praze.

fotogalerieVe dnech 24.–26. ledna proběhlo již čtrnácté pasování prvňáčků na čtenáře.

24. ledna I. ZŠ v Jičíně foto 1. A, foto 1. B, foto 1. C a Základní škola a Praktická škola v Soudné foto
25. ledna IV. ZŠ v Jičíně foto 1. A, foto 1. B, foto 1. C a II. ZŠ v Jičíně foto 1. A
26. ledna III. ZŠ v Jičíně foto 1. A, foto 1. B a II. ZŠ v Jičíně foto 1. B, foto 1. CAngličtina pro mládež v klubu Free Time. Angličtina se koná každé první úterý v měsíci od 14.30 hodin v klubu Free Time, vždy má nějaké téma. Je určena mládeži od 11 let, vždy ji vede profesionální lektor, který je zároveň rodilý mluvčí.Čteme spolu! Přijď do knihovny se svou babičkou nebo se svým dědečkem. Za společnou návštěvu získáš do průkazky samolepku a za pět samolepek dárek a možnost zúčastnit se společného hravého odpoledne v březnu 2017.

podmínkyV úterý 13. prosince se mohly děti ponořit do objevování pro ně neznámých hudebních nástrojů a vyzkoušet si jejich tóny i souhru různých nástrojů celé třídy v rámci lekce muzikoterapie, kterou si pro ně poutavým způsobem připravila lektorka Laďka Dlouhá. Děti byly nadšené a moc si muzikoterapii užívaly a jistě by si ji rády i zopakovaly.

fotogalerieVe středu 30. listopadu mezi nás přijeli Milan Jeglík a Zuzana Koloušková, hlavní představitelé spolku Prales dětem a Oceán dětem, kteří dětem jičínských základních škol vyprávěli o ochraně divoké přírody a ohrožených druhů zvířat a o budování soukromé pralesní rezervace na Sumatře. Všechny projekty jsou postaveny pouze na lidské spolupráci a vzdělávání dětí a mládeže. Děti shlédly také několik poutavých filmů a fotografií o přírodě, zvířatech a dobrovolnících, kteří se rozhodli konat ve prospěch celku.

fotogalerieVe čtvrtek 6. října 2016 se uskutečnilo podzimní oblastní kolo vypravěčského setkání s názvem Čteme všichni, vypráví jen někdo. Tentokrát se sešel opravdový výkvět vypravěčů Českého ráje a porota ve složení Alena Pospíšilová, Hana Langrová a Bohumír Procházka měla velice těžkou práci při hodnocení.

výsledková listinaVe středu 5. října se sešly dvě druhé třídy II. ZŠ v Jičíně na besedě s mladou spisovatelkou Zuzanou Pomykalovou, kterou doprovodili z nakladatelství Albatros jeho šéfredaktor Petr Eliáš a redaktorka Kristýna Brunclíková. Autorka knih Vikinská princezna a Záhada prázdné zvonice si s dětmi popovídala o své druhé knize – kdo je zvoník, zvonař, jak se zvon vyrábí a k jakým účelům slouží. Autorské čtení spojila paní Pomykalová s výtvarnou dílnou, ve které všechny děti vytvořily vlastní ilustraci k uvedené knize.

fotogalerieV pondělí 29. srpna jsme pro děti připravili pořad Jak se dostal Zebín do Jičína. Seznámili jsme se s pověstí o Zebínu a pak se vydali kolem Čeřovky směrem ke jmenovanému kopci. Cestou jsme si pojmenovávali květiny, keře a stromy a připravovali pro děti do knihovny materiál na odpolední soutěž v poznávání přírodnin. Z kopce jsme se rozhlédli a viděli místa jmenovaná v pověsti – Kumburk, Soběraz, Železnici, Jičín atd. Zpátky jsme se vraceli lipami a zazpívali si všechny písničky, na které jsme si vzpomněli.

fotogalerieV pondělí 22. srpna jsme se v rámci akce Prázdniny v knihovně sešli v dětském oddělení na programu Jak Jičín k Rumcajsovi přišel. Děti si nejprve vymalovaly obrázky loupežnické rodiny, poté byly seznámeny s knihami Václava Čtvrtka a po splnění soutěžních úkolů jsme se vydali po stopách Vašíka Cafourka a jeho pohádkových hrdinů po městě Jičíně.

fotogaleriePřipravili jsme pro vás Prázdniny v knihovně. Několikrát během celých se prázdnin se v pondělí sejdeme buď v klubu Free Time, nebo v dětském oddělení a budeme se věnovat nějakému tématu. Poslechneme si audioknihy, budeme si vyprávět, představíme si triky s čísly nebo se vydáme po stopách spisovatele Václava Čtvrtka a jeho hrdinů či na Zebín. Podívejte se do programu a vyberte si, co vás zajímá.

programStudentka primy jičínského gymnázia a čtenářka naší knihovny Eliška Vojtěchová se stala 1. června rytířkou Řádu krásného slova. Každoročně jsou na nové rytíře pasovány jen ty nejlepší, nejkreativnější a nejúspěšnější děti celostátního knihovnického projektu výchovy ke čtenářství Kde končí svět, dále pak spisovatelé, interpreti a knihovníci.
Eliška byla nominována v letošním 10. ročníku za Královéhradecký kraj jako jedna ze tří poté, co zvítězila ve své kategorii se svou rozsáhlou povídkou Jmenovala se Keira v místním a pak v krajském kole literární soutěže na téma Jak je to s králem, která byla vyhlášena na podzim minulého roku u příležitosti 700. výročí narození Karla IV.
Slavnostní akce se konala v Konírně Nostického paláce, letos byly pasovány na rytíře kromě dětí i spisovatelka Daniela Fischerová a herečka Národního divadla Taťjana Medvecká.

celý článekV úterý 28. června jsme se sešli s prvňáčky čtyř tříd ze III. a IV. ZŠ v Jičíně na druhém kole akce Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka.

fotogalerieDivadelní spolek A proč ne čaj? z Dětenic sehrál ve čtvrtek 23. června dojemné představení Děti s cedulkou pro 7. třídu III. ZŠ. Pro výběr látky se soubor inspiroval ve stejnojmenné knize, která vypráví o nešťastném osudu lidických dětí za 2. světové války.

fotogalerieVe středu 22. června v 15 hodin došlo v knihovně ke slavnostnímu pasování 14 prvňáčků ze Základní školy Bodláka a Pampelišky z Veliše na čtenáře. Za hojné účasti rodičů, prarodičů a sourozenců byly děti pasovány panem ředitelem Bodlákem na čtenáře a zároveň předvedly publiku, jak zvládají abecedu, když přečetly celou knihu o špačkovi Kamilovi, který neumí lítat.

fotogalerieVe středu 22. června nám představila Klára Smolíková své komikové příběhy rodiny Bradových v pořadu Na hradě Bradě – komiksem ke čtenářství. Děti I., II. a IV. ZŠ v Jičíně se dozvěděly, jak vzniká komiks, základní pravidla pro jeho tvorbu – komiksová řeč, výrazové prostředky komiksu, a pro jeho čtení. Při vyplňování pracovních listů se seznámily s hlavními postavami a událostmi knihy Na hradě Bradě. Některé scény z příběhu si mohly přímo na místě i zahrát.

fotogalerie
fotogalerieV úterý 21. června jsme se sešli s prvňáčky šesti tříd z I. a II. ZŠ v Jičíně na akci Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu, který pořádá Ústav pro informace ve vzdělávání – Národní pedagogická knihovna a podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, je rozvoj četby hned od prvních měsíců školní docházky dětí a vytvoření základů návyku pravidelného čtení. Všichni jičínští prvňáčci dostali za celoroční spolupráci s knihovnou jako dárek knihu Kláry Smolíkové Knihožrouti. Setkání příjemně obohatila pohádka o špačku knihomolovi Kamil neumí létat, se kterou vystoupila 1.A I. ZŠ paní učitelky Bronislavy Podhájské.

fotogalerieTři naše kolegyně knihovnice Kateřina Piryová, Michaela Sehnalová a Petra Lustigová sehrály v pondělí 20. června pro 3. a 4. třídy II.ZŠ divadelní představení na motivy knihy Pavla Šruta Pan Kdybych hledá kamaráda. Děti byly svědky seznamování pana Kdybycha a jeho mluvícího psa s různorodými postavami na Zebíně.

fotogalerieVe čtvrtek 16. června  se dětem prvních tříd ve dvou pořadech představil Marek Šolmes Srazil. V autorském čtení vystoupil se svou knihou Pohádky do postýlky. Dětem předčítal, hrál na kytaru, zpíval, učil je kreslit postavičky, s dětmi si zacvičil a na závěr vystoupení je naučil novou písničku. V průběhu celého vystoupení se děti aktivně zapojovaly – odpovídaly na otázky, zpívaly, cvičily a kreslily. Šikovným za odměnu Marek na ruku namaloval obrázek nebo jedničku s hvězdičkou.

fotogalerieV úterý 14. června k nám zavítal král český a císař římský Karel IV. prostřednictvím divadla jednoho herce, a sice Josefa Reného. Průvodcem představení k 700. výročí narození Karla IV. byl jeho šašek, který pomocí rozličných rekvizit předvedl a zahrál důležité momenty, které měly na život největšího z Čechů zásadní vliv.

fotogalerieVe čtvrtek 9. června zažili páťáci II. ZŠ v Jičíně cestu tam a zase zpátky z knihy Hobit po knihovně i zahradě poznání v rámci zážitkového programu Živé knihy. Děti se setkaly s Gandalfem, Glumem i Elrondem, hledaly ztracenou mapu, luštily měsíční runy, a dokonce si vyzkoušely i střelbu z luku na draka, aby získaly zpátky poklad.

fotogalerieVe čtvrtek 2. června proběhlo v knihovně oblastní kolo 13. ročníku přehlídky vypravěčů Čteme všichni, vypráví jen někdo, kterého se zúčastnilo více než 40 aktérů vyprávějících buď literárně známá díla, často však i své vlastní autorské texty. V porotě zasedli Alena Pospíšilová, Věra Rychterová a Bohumír Procházka. Postupující vypravěči se setkají s kolegy z několika měst Libereckého kraje v podzimním kole, které se bude konat v Týdnu knihoven v Jičíně.

fotogalerieV úterý 31. května k nám zavítaly herečky z pražského Divadla Kampa Iveta Dušková a Petra Bílková s adaptací světoznámé knihy Škola Malého stromu. Dopoledne sehrály jedno představení pro školy, ke kterému přibylo od 18 hodin i večerní představení za hojné účasti širší veřejnosti.

fotogalerieV pátek 27. května vysvětlil ředitel Albatrosu Ondřej Müller dětem ze 3. třídy II. ZŠ a z 5. třídy IV. ZŠ JAK SE DĚLÁ KOMIKS. Představil komiksovou produkci svého nakladatelství, světové i naše autory, děti seznámil se základy tvorby komiksu – jak namalovat zvuky, nálady atd. Děti živě diskutovaly a některé se svěřily, že i ony samy to již s komiksem zkoušejí. Druhá skupina byla tak nadšena besedou, že si pobyt v knihovně prodloužila o další hodinu čtení.

fotogalerieVe středu 25. května se s 1.C třídou I. ZŠ sešel pan Miroslav Matouš, již téměř pětadevadesátiletý autor mnoha sbírek dětské poezie, autor, který má vřelý vztah k přírodě a dokáže svou lásku k ní předat prostřednictvím svých básní i dětem. V pořadu ABECEDA V PŘÍRODĚ si s dětmi povídal o zpěvu ptáků, kráse květin a kráse českých slov, která dokáží dokonale vyjádřit zvuky, pocity a nálady.

fotogalerieV úterý 24. května k nám opět zavítal Jaroslav Brendl se svým recitačním vystoupením. V pořadu KOUZLO POEZIE se vždy snaží ukázat poezii ve srozumitelném světle a vzbudit o ní zájem. S programem o Williamu Shakespearovi se mu studenty MOA Jičín určitě oslovit podařilo.

fotogalerieV pátek 29. dubna k nám přijel z Olomouce Jan Sobotka. Dětem třetích tříd II. ZŠ a druhé třídy I. ZŠ vyprávěl o tom, jak přišla na svět jeho kniha O čertu Pepiášovi a poté pokračování Čert Pepiáš, kouzelníci a čarodějové. Jičínského rodáka přivítaly děti čertovskými písničkami a některé přišly i v čarodějnických kostýmech.

fotogalerieVýsledky výtvarné soutěže Čtipísek mezi knížkami

výsledková listinaVe čtvrtek 21. dubna jsme se setkali s regionální spisovatelkou Martinou Komárkovou, autorkou knih O pastelce bez barvy a Tarbíci a marabu. Děti druhých tříd II. ZŠ v Jičíně se dozvěděly, jak obě knížky vznikaly,co autorku při jejich tvorbě inspirovalo a jak se Tarbíci dostali do televize a do večerníčku.

fotogalerieLetošní Noc s Andersenem prožily 1. dubna v jičínské knihovně děti 3. B II. ZŠ v Jičíně s paní učitelkou Lenkou Dědečkovou. S sebou si přinesly spoustu výkresů s obrázky k pohádkám Václava Čtvrtka, kterými si vyzdobily celé oddělení. Po ustlání pelíšků se hned přestrojily do kostýmů a na úvod s nadšením sehrály na počest pana Andersena dvě divadelní představení Křesadlo a Malá mořská víla. Krásné nápadité kostýmy, scéna i rekvizity umocnily nadšené dětské výkony! Následovala vydatná večeře z dobrot, které dětem připravily maminky. Poté jsme zahájili zazpíváním písní s texty Václava Čtvrtka večer v duchu tohoto významného autora, u kterého si 4. 4. připomeneme 105. výročí jeho narození. Následovala noční výprava po jeho jičínských stopách – ukázali jsme si cestu, kterou chodil jako Vašík Cafourek ze školy k dědečkovi Fejfarovi, zdolali jsme Valdickou bránu, která patří do jeho pohádek. Věžník pan Jiří Wilda nám pověděl spoustu zajímavostí o bráně a odtroubil devátou hodinu. Pak nás s sebou vzal do Rumcajsovy ševcovny, kde jsme si prohlédli fotografie Čtvrtkovy rodiny a děti si užily pohádkovou atmosféru. Spousta krásných zážitků byla korunována ještě tajemnou krabicí, kterou děti dostaly darem od pana Wildy. Po návštěvě kovového draka na Husově ulici jsme již pospíchali do knihovny, kde nás čekala druhá večeře a další program. V něm si formou napínavé hry děti zopakovaly vše, co se dozvěděly ze života Vašíka Cafourka, a již následovalo přestrojení do pyžamek a čištění zoubků. Ve spacácích si děti vyslechly pohádku z knihy Cesty formana Šejtročka a pak již tipovaly, co se asi nalézá v té záhadné krabici… Čekalo je radostné zjištění, že je to krabice plná dobrých oplatek v krabičkách s obrázky Rumcajsovy rodiny a fotografií pana věžníka! Některé děti v této chvíli již začaly usínat, ale většina se ještě po půlnoci zúčastnila napínavé soutěže s otázkami z Andersenova i Čtvrtkova života. Noc byla krátká! Někteří nedočkavci si s prvními paprsky světla již vybírali knížky z okolních regálů a dali se do čtení. Po sedmé byla vzhůru již většina, tak jsme si dali rozcvičku a snídani. A to již začali přicházet první nedočkaví rodiče, kterým se již doma stýskalo po jejich dětech. Noc s Andersenem nám tak utekla! Snad bude pro většinu dětí zážitkem, na který budou dlouho vzpomínat…

fotogalerieV úterý 22. března jsme vyhlašovali nejaktivnějšího Čtenáře roku 2015, dětského čtenáře, který si vypůjčil nejvíce knih. Letos se jím stal Adam Vaníček, žák páté třídy II. ZŠ v Jičíně, který si vypůjčil 284 knihy. Jako druhý se umístil Josef Šimek (255 knih) a již podruhé se jako třetí umístila Nikol Mrákotová (224 knihy). Sváteční atmosféru této akce podpořila návštěva ředitele hlavního sponzora Akademie Jana Amose Komenského v Jičíně Davida Junga a ředitele Albatrosu Ondřeje Müllera, který s sebou přivezl spisovatelku Sandru Vebrovou a šéfredaktorku nakladatelství Fragment Karolínu Myškovou. Všichni po slavnostním aktu s přítomnými čtenáři a jejich doprovodem, který tvořili spolužáci vítězného čtenáře a doprovázející rodinní příslušníci, srdečně pobesedovali o nových knihách, psaní knih a nových trendech ve čtenářství, mezi které patří například e-knihy, audioknihy ad.
V rámci Března – měsíce čtenářů jsme zároveň vyhlásili klání o Čtenáře roku 2016. Vítěz bude vyhodnocen v březnu 2017 a stane se jím čtenář, který k 31. 12. 2016 dosáhne věku maximálně 15 let, během letošního roku si vypůjčí nejvíce knih a na vyzvání prokáže, že je přečetl. Jako odměna na něho čeká od Akademie Jana Amose Komenského v Jičíně opět pěkná cena.

fotogalerieVýsledky literárního kvízu

výsledková listinaV pátek 11. března se sešel s našimi čtenáři spisovatel Marek Toman a dětem nastínil příběh, který je hlavní linií jeho knihy VELIKÁ NOVINA O HROZNÉM MORDU ŠIMONA ABELESE. Děti, které měly knihu načtenou, se chytře ptaly a pan Toman jim na jejich dotazy poutavě odpovídal. Po besedě následovala návštěva výstavy v naší Galerii radosti, která vznikla na základě jmenované knihy. Expozice přináší jedinečné dokumenty dosud veřejnosti většinou nepřístupné a vypovídá o domnělé synovraždě v Praze roku 1694 a o židovsko-křesťanském napětí té doby.

fotogalerieVe čtvrtek 3. března navštívila naši knihovnu paní Marta Kottová a žákům III. ZŠ v Jičíně vyprávěla JAK JSEM PŘEŽILA TEREZÍN A OSVĚTIM. V poutavém vyprávění přiblížila dětem hrůzy 2. světové války.

fotogalerie


Vyhodnocení soutěže: Svět se řídí příkladem krále

výsledková listina
Literární kvíz o knížkách

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně vyhlašuje Literární kvíz o knížkách. Vítězové jednotlivých kategorií budou odměněni drobnými cenami.
podmínky soutěže
Kvízy jsou přijímány do pátku 26. 2. 2016


Ve čtvrtek 18. února proběhlo v dětském oddělení komorní pasování na čtenáře Klubu domácích školáků. Pasování se ujal samotný Rumcajs a Manka předávala dětem pasovací listy a čtenářské průkazy.


Čtipísek mezi knížkami

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně vyhlašuje výtvarnou soutěž na téma Čtipísek mezi knížkami. Vítězové jednotlivých kategorií budou oceněni a jejich práce vystaveny v prostoru knihovny.
podmínky soutěže
Práce jsou přijímány do čtvrtka 31. 3. 2016


V úterý 16. února dopoledne jsme si připravili v dětském oddělení program pro děti, které mají jarní prázdniny. Během Knihohraní si děti vyzkoušely spoustu her, společně jsme pak řešili hlavolamy, vyprávěli si příběhy, recitovali a skládali básničky atd. Mnozí se svými rodiči a prarodiči využili návštěvu knihovny i k zapůjčení knížek na prázdninové čtení.

Fotogalerie


Knižní výzva na měsíc březen. Podělte se s námi o své pocity z přečtených knih. A protože je měsíc březen, mělo by jít o knihu začínající písmenem B, nebo mít v názvu slovo žena (ženské jméno), či knihu s jarní tématikou...

Knižní výzva


Čtenářská výzva pro rok 2016! Úkolem této zábavné výzvy je přečíst celkem 20 knih dle zadání. A když se do toho se vší vervou obujete, zjistíte, že je to brnkačka.

Čtenářská výzva


Narodil se nám Čtipísek! Dětskému oddělení se nedávno s pomocí ilustrátorky Markéty Vydrové narodil nový patron a maskot Čtipísek. Děti 2.B IV. základní školy v Jičíně s paní učitelkou Janou Dolejší se ve středu 3. února zúčastnily jeho slavnostního křtu. Krásně mu zazpívaly, sudičky mu popřály do života hodně kamarádů - čtenářů, hodné návštěvníky, kteří nebudou trhat knížky, a jednou třeba i to, aby o něm někdo vymyslel pohádku apod. Paní ředitelka knihovny nakonec skřítka pokřtila pohádkovým mlékem a popřála mu, aby se mu u nás dařilo a brzy se dočkal své 3D podoby

Fotogalerie


Ve dnech 26.–28. ledna proběhlo již třinácté pasování prvňáčků na čtenáře.

26. ledna IV. ZŠ v Jičíně fotogalerie
27. ledna I. ZŠ v Jičíně fotogalerie a Speciální škola v Soudné fotogalerie
28. ledna III. ZŠ v Jičíně fotogalerie a II. ZŠ v Jičíně fotogalerie


V úterý 26. ledna a ve středu 27. ledna jsme uspořádali pro třeťáky a čtvrťáky II. ZŠ v Jičíně setkání se spisovatelkou Petrou Braunovou. Děti mají od této autorky již mnoho knih přečtených, proto je zajímalo, kam se chodí pro inspiraci, jak dlouho se knížka píše, jak se dostane rukopis do knižní podoby apod. Nadšeně přijaly výzvu na výlet do Prahy, kde by je paní spisovatelka provedla po Vyšehradě a okolí po stopách jejich oblíbené knihy Tramvaj plná strašidel. Tak třeba ještě dojde k dalšímu setkání…

Fotogalerie


Vyhlášení výsledků literárního kvízu: výsledková listina


Ve čtvrtek 26. listopadu k nám u příležitostí Dne pro dětskou knihu zavítala autorka současné výstavy v Galerii radosti výtvarnice Olga Klimešová. Čtvrťáky II. ZŠ v Jičíně zasvětila v rámci výtvarné dílny do tajů a základů abstraktní malby.

Fotogalerie.


V úterý 27. října děti osmi tříd jičínských škol zhlédly scénické čtení LiStOVáNí, tentokrát Prázdniny blbce č. 13 Miloše Kratochvíla. Úsměvně podaný příběh ze života prima kluka Tadeáše, kterému neleze učení do hlavy, a tak se setkává s nepříjemnými reakcemi rodičů na své vysvědčení. Mnozí školáci mají podobnou zkušenost – možná se po seznámení s touto knihou v podání herců Pavla Oubrama a Tomáše Drápely nebudou už vysvědčení tolik bát!

Fotogalerie.


Ve čtvrtek 8. října 2015 se konalo oblastní kolo 12. ročníku přehlídky vypravěčů ČTEME VŠICHNI - VYPRÁVÍ JEN NĚKDO.

výsledková listina
fotogalerie


Ve středu 7. října navštívila naši knihovnu spisovatelka Blanka Čapková a na besedě se setkala se třemi třídami prvňáků I. ZŠ v Jičíně. Dětem představila svou knihu Jak jsem dostal ségru, ve které vypráví o pocitech malého školáka, jehož rodina adoptovala malou holčičku, a knihu Zpívající kuchyň, kde se malý Pavel po rozvodu rodičů musí vyrovnat s novým domovem, novou školou a novými spolužáky. Paní spisovatelku velmi potěšilo, že si děti přinesly své ilustrace k jejím knihám, se kterými je paní učitelky již předem seznámily.
K dětem promluvil i šéfredaktor nakladatelství Albatros Petr Eliáš, který paní spisovatelku doprovázel.

odkaz na článek o besedě na stránkách Albatrosu
fotogalerie


Vyhlášení výsledků výtvarné soutěže - výsledky ke stažení ZDE.


Ve čtvrtek 25. června byli pasováni na čtenáře prvňáčci ZŠ Bodláka a Pampelišky ve Veliši. Paní učitelka Mgr. Mária Pátková si s dětmi na úvod připravila pro přizvané rodiče a prarodiče dvě písničky. Slavnostního aktu pasování se zúčastnil i ředitel školy Jan Jiterský, který dětem jednotlivě popřál chuť do čtení a hodně přečtených knížek.

Fotogalerie.


Ve středu 24. června přišli na besedu s programovým ředitelem nakladatelství Albatros Ondřejem Müllerem prvňáci a druháci jičínských škol. Dozvěděli se, Jak se vaří kniha, co všechno se musí hodit do hrnce, aby vznikla pěkná knížka, která by se hezky četla.

Fotogalerie.


V úterý 23. června shlédly tři třídy páťáků I. ZŠ v Jičíně drobná představení divadelních kroužků Korálovky Dětenice a Vratné lahve Kopidlno pod vedením paní učitelky Mgr. Ivety Vališkové. Děvčata si pro ně připravila Duhovou jiskru od Daniely Fischerové a Pohádku o princezně, která chtěla čelenku z perel rosy od J. Vladislava. Představení děti velice zaujalo a přímo si "vynutily" následnou diskuzi na téma v předvedených hrách.

Fotogalerie.


V úterý 16. června přijel na besedu s názvem Z Kroměříže do Paříže mladý český básník Robin Král. Prvňákům a druhákům předčítal své básně z knih Šimon chce být krotitelem a Z Kroměříže do Paříže, kde ho děti 1.C II. ZŠ mile překvapily, že spoustu jeho básní znají zpaměti. Dále dětem představil knihu O slonovi, který se bál výšky a z knížky Písničky na hraní jim představil některé své zhudebněné texty.

Fotogalerie.


Ve středu 10. června k nám opět zavítalo Listování, oblíbené scénické čtení - projekt na podporu čtenářství u dětí, tentokrát s herci Lukášem Hejlíkem, Alanem Novotným a Petrou Bučkovou a s tituly Bertík a čmuchadlo a Život k sežrání. Bertík a čmuchadlo je první kniha pro děti jedné z nejvýraznějších současných českých autorek Petry Soukupové, která svým osobitým stylem dokázala vytvořit z relativně jednoduchého námětu silný a neuvěřitelně autentický příběh o hledání vnitřní rovnováhy. Život k sežrání je knížka o hladu, pubertě a snech. Autor Mikaël Ollivier vtipně a lehce vypráví příběh kluka, který ví, co chce, dokonce ví, kde dělá chyby, a o to víc ho iritují rady okolí. Benjaminův příběh je trefným pohledem do pocitů dospívajícího.

Fotogalerie - Bertík a čmuchadlo
Fotogalerie - Život je k sežrání


Ve čtvrtek 4. června představil svou novou knihu Proč má kos žlutý nos? dětem 3. A II. ZŠ v Jičíně místní veterinář MVDr. Vladimír Šoltys. Kniha seznamuje malé čtenáře nenásilnou formou se základy ornitologie, učí děti ptáčky chránit a pochopit, co dobrého přinášejí nám i krajině, ve které společně žijeme. Povídalo se nejen o nové knížce, ze které autor přečetl ukázku, ale děti zajímala i zvěrolékařská praxe. Paní učitelka Renata Floriánová si s dětmi jako poděkování za besedu připravila kosí písničku a spoustu obrázků.

Fotogalerie.


V úterý 2. června jsme jako další akci našeho 5. literárního festivalu uspořádali setkání s Markétou Vydrovou. V současnosti jedna z nejoblíbenějších ilustrátorek povyprávěla dětem pátých tříd I. ZŠ v Jičíně o své práci a o své životní cestě, několikrát jim zdůraznila, že pokud je něco zajímá více než ostatní, mají si jít i přes překážky za svým snem jako ona, aby se jednou mohly živit tím, co je baví a naplňuje. Příjemnou besedu zakončil svým vystoupením její manžel muzikant Daniel Vydra, který si sám píše texty i hudbu pro děti.

Fotogalerie.


V pondělí 1. června přišly na besedu s kastelánem hradu Hrubý Rohovec a spisovatelem Jiřím Holubem děti čtvrtých tříd I. ZŠ v Jičíně. Mluvilo se hlavně o jeho knize Jak se zbavit mstivý Soni?, kterou, jak sám přiznal, napsal na základě vlastních školních zkušeností a zážitků. Autor dále děti seznámil se svými strašidelnými příběhy, z nichž jeden brilantním způsobem přečetl.

Fotogalerie.


V pátek 29. května jsme uspořádali již 12. ročník setkání dětských vypravěčů Čteme všichni, vypráví jen někdo. Ve třech kategoriích vystoupilo 13 dětí s vyprávěním přečteného, vymyšleného nebo prožitého příběhu, setkali se noví vypravěči se zkušenými, což jistě přispělo k jejich obohacení. Do podzimního celostátního kola, které se uskuteční ve čtvrtek 8. října v naší knihovně, postoupili z kategorie do 8 let Danielka Hrdá, Anitka Paličková a Adélka Kalhotková, z kategorie do 10 let Tomáš Prodělal a z kategorie do 12 let Pavlínka Smolíková, Katka Hakenová, Iveta Bartošová a David Chalupa. Někteří vypravěči vystoupí po dohodě s organizátory festivalu Jičín - Město pohádky druhý zářijový týden v rámci pohádkového programu.

Fotogalerie.


Ve středu 27. května měli možnost páťáci III. ZŠ v Jičíně s paní učitelkou Lenkou Paličkovou prožít na vlastní kůži knihu Karlík a továrna na čokoládu Roalda Dahla v rámci programu Živé knihy. Tři vysokoškolští studenti si připravili program, ve kterém prostřednictvím her a aktivit provedli děti světem knižních postav a představili jim jejich dobrodružství.

Fotogalerie.


Ve středu 6. května se setkala 1.D třída I. ZŠ v Jičíně paní učitelky Kateřiny Babíkové s regionálním básníkem P. Miroslavem Matoušem, který jim zarecitoval své říkanky a básně s přírodní tematikou, které napsal v padesátých letech minulého století. V pořadu Vzkazy matky přírody si též s dětmi popovídal o doprovodných ilustracích, které dětem promítal, a o jejich pocitech ze světa kolem nich.

Fotogalerie.


Zajímavé setkání proběhlo v pátek 24. dubna. Žáci osmé a deváté třídy I. ZŠ v Jičíně měli možnost se seznámit se spisovatelem Markem Tomanem a jeho poslední knihou Veliká novina o hrozném mordu Šimona Ábelese. Ve strhujícím románu autor vychází ze staré pražské legendy, řeší vztah otce a syna, hledání pravdy v dějinách i ve vlastním životě, virtuální realitu, židovství, křesťanství, lásku i nenávist.

Fotogalerie.


V úterý 21. dubna se sešli třeťáci ze II. ZŠ a poté páťáci z I. ZŠ v Jičíně na ilustračním workshopu s ilustrátorem Jiřím Fixlem. Na výtvarné dílně děti pod vedením známého výtvarníka malovaly ilustrace k přečtené knize. Třída paní učitelky B. Podhájské si připravila na setkání s panem Fixlem překvapení - všichni přišli v přestrojení za malíře a přinesli mu legrační dům podobný tomu, který před časem sám namaloval.

Fotogalerie.


V pátek 29. května proběhne regionální kolo přehlídky v umění vyprávět - ČTEME VŠICHNI, VYPRÁVÍ JEN NĚKDO.
Přihlášky přijímáme do 28. května 2015.
Podrobné informace.


V letošním roce se již po patnácté konala Noc s Andersenem a děti i dospělí v knihovnách, školách, klubech a dalších organizacích si po celém světě připomněli výročí narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Již tradičně se připojila i jičínská knihovna a tak se v pátek 27. března po zavírací době budova zaplnila dětmi, které přišly přespat. Ale ono to přespání je většinou velice krátké, protože následuje až po několikahodinovém maratónu akcí, které tuto již mediálně známou akci doprovázejí. Partnerem letošního ročníku se stala společnost Pleas a. s. a tak třeťáky 2. jičínské základní školy s paní učitelkou Romanou Zikmundovou přivítalo dětské oddělení plné nejen jejich krásných výkresů s pohádkovými postavami ze Čtvrtkových pohádek, ale i spousta balónků, které nocležníkům firma poslala. Děti se po zabydlení pustily do prvních úkolů. Po společné večeři si zazpívaly Čtvrkovy písničky a pak přivítaly významného hosta, samotného pana Andersena, který se stavil na krátkou návštěvu a dětem pověděl spoustu zajímavostí ze svého života. Třeťáci ho velice překvapili, když mu poté přečetli příběhy, které si sami vymysleli na motivy pohádek Václava Čtvrtka. Velice ho tím potěšili, protože viděl, že pohádky stále žijí - stále se čtou, vyprávějí a píší. Ve druhé části večera se děti vydaly s baterkami nočním Jičínem po stopách Vašíka Cafourka - později Václava Čtvrtka. Ten jako malý kluk bydlel několik let u svého dědečka Fejfara v Jičíně a chodil do stejné školy na Husově ulici jako ony. Děti si tedy prošly cestu od školy k dědečkovu domu v lipové aleji a pak obdivovaly noční město z Valdické brány. Putování zakončily v ševcovně, kde si prohlédly fotografie Cafourkovy rodiny a nasály atmosféru Čtvrtkových pohádek. Poděkování patří věžníku panu Jiřímu Wildovi, který nám obě místa i v tuto pozdní hodinu zpřístupnil. Po návratu do knihovny si děti prověřily, co si o Čtvrtkových pohádkových postavách zapamatovaly - a protože v křížovkách, osmisměrkách a záludných testech obstály na výbornou, každý v následné tombole obdržel nějakou cenu - někteří pyžamka od našeho sponzora, někteří pěkné knížky. Před půlnocí si děti zařádily na pyžamovém bále a po pohádce si nechaly zdát pohádkové sny. Ráno po rozcvičce a po bohaté snídani, kterou pro ně připravily maminky a babičky, napsaly pohled z Noci s Andersenem pro své blízké, kde vypsaly své největší zážitky, a po osmé hodině se již se svými rodiči rozcházely domů. A přestože byly ze spaní na karimatkách mnohé rozlámané, už se sháněly, kdy by zase mohly s paní učitelkou společně přespat!

Fotogalerie.


Ve středu 25. března se u nás sešla čtenářská elita - nejpilnější čtenáři dětského oddělení jičínské knihovny za rok 2014! Slavnostního vyhodnocení Čtenáře roku se zúčastnila zástupkyně Akademie Jana Amose Komenského v Jičíně Lenka Tobolková, která s sebou přinesla hlavní cenu pro vítěze v podobě dárkového poukazu na jazykový kurz, programový ředitel Albatrosu Ondřej Müller a spisovatelka Petra Neomillnerová přijeli poblahopřát vyhodnoceným čtenářům a pobesedovat s nimi a se sedmáky II. Základní školy v Jičíně, kteří doprovodili svého spolužáka Jana Rýdla. Ten se stal již podruhé nejlepším čtenářem se svými 244 přečtenými knihami. V pořadí druhým čtenářem roku se stal Tomáš Budín, který přečetl 129 knih a třetí nejlepší čtenářkou roku se stala se 125 knihami Nikol Mrákotová. Také v letošním roce budeme sledovat aktivitu našich čtenářů a s těmi nejlepšími se setkáme v březnu 2016. Sponzor akce AJAK Jičín slíbil opět pěknou hlavní cenu v podobě poukázky na 500,- Kč na jakýkoliv kurz AJ nebo NJ a plnou verzi mobilní aplikace COMENIS na procvičování slovíček a frází.

Fotogalerie.


Ve středu 11. března žáci osmých tříd IV. ZŠ v Jičíně a klienti stacionáře Kamarád navštívili v naší Galerii radosti výstavu Olga Havlová a poté se zúčastnili besedy s MUDr. Milenou Černou, ředitelkou Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Účastníci besedy se dozvěděli, kdy a za jakých podmínek nadace vznikla, jak se zacházelo se zdravotně postiženými občany před listopadem 1989 a jak správně komunikovat např. se spolužákem se zdravotním postižením. Fotogalerie.


V úterý 10. března mezi nás přijela z Červeného Kostelce autorka knihy Moudré pohádky vesmírných skřítků Anna Birke-Semeráková. Pohádky jsou zaměřeny převážně na mezilidské vztahy a vážou se k jednotlivým znamením zvěrokruhu. V jejím závěru je pak i malá nápověda, jak si lidé ve vztazích rozumí a kde se mohou setkat s problémy. Dětem se beseda líbila, souhlasily s tím, že se dívají na jednu věc různě, a myslím, že si alespoň některé uvědomily, že je více obohatí zamyslet se nad postojem druhého než ho hned odmítnout jen proto, že je jiný než jeho. Fotogalerie.


Ve středu 28. ledna jsme uspořádali pro třetí třídy II. Základní školy v Jičíně besedu se spisovatelkou Petrou Braunovou. Nejprve se děti seznámily s její novou knihou Nela Malá, co nechtěla být malá, kterou paní spisovatelka vydala v nakladatelství Baset ve spolupráci s ilustrátorem Tomášem Řízkem. Jedná se o příběh malé Nely, jejíž rodiče, zejména maminka, si vezmou do hlavy, že učiní ze své dcery mimořádně úspěšné dítě. Cílem autorky je "pobavit a nasadit dětem pár brouků do hlavy", popřemýšlet … V další části besedy se děti dozvěděly, jak vzniká kniha, co je úkolem ilustrátora a grafika, co je to korektura, anotace, tiráž apod. Petra Braunová píše již osmnáct let a za tu dobu napsala 25 knih. Píše maximálně sedm stran denně a dosud nebyla žádná její kniha zfilmována. Na závěr si děti připomenuly dříve vydané tituly a podělily se s autorkou o své postřehy a zážitky z jejich četby. Fotogalerie.


27. - 29. ledna 2015 proběhlo v dětském oddělení tradiční pasování prvňáčků na čtenáře. Za účasti spisovatelky Petry Braunové.
27. ledna - 2. ZŠ v Jičíně - fotogalerie
28. ledna - 3. a 4. ZŠ v Jičíně - fotogalerie
29. ledna - 1. ZŠ v Jičíně - fotogalerie
Městská knihovna Dobříš vyhlásila celostátní literárně-výtvarnou soutěž k 70. výročí úmrtí Josefa Čapka. Uzávěrka soutěže je 20. 2. 2015! Více informací o této soutěži naleznete ZDE.


Ve středu 10. prosince jsme v knihovně přivítali redaktora nakladatelství Albatros Petra Eliáše, který s sebou přivezl pedagoga a básníka Ondřeje Hníka, autora knih Malý pražský chodec a Malý český poutník . S oběma si přišla pobesedovat 5. třída IV. ZŠ v Jičíně s paní učitelkou Richterovou. To, že je autor v profesním životě zastáncem zážitkového přístupu ve výuce, se projevilo i u nás, navíc se beseda stala dobře vedeným dialogem. Odpovědi dětí na otázky: co by měl zvládat spisovatel, jak by měla vypadat ideální kniha pro dětského čtenáře ad. hodnotil jako skvělou inspiraci pro příručku, jak se stát dobrým spisovatelem. Podle něho by mělo být povinností spisovatele přispívat k tomu, aby byli čtenáři šťastní… Fotogalerie.Ve středu 26. listopadu besedoval s dětmi druhých a třetích tříd ZŠ v Jičíně spisovatel Radek Malý. Představil jim svůj příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic a básnické sbírky Kam až smí smích a Listonoš vítr, za kterou dostal cenu Magnesia litera v kategorii Kniha pro děti a mládež v roce 2012. Paní učitelky zaujalo též několik jeho čítanek, u kterých je autorem nebo spoluautorem. Děti výborně spolupracovaly, nejenže se podílely na tvorbě básniček ve spolupráci s přítomným básníkem, ale měly odvahu zarecitovat i své verše. Radek Malý je autorem poezie, která je hravá a velice nápaditá, jeho knihy ve spojení s originálními ilustracemi Pavla Čecha, Galiny Milínové, Anny Neborové ad. patří k tomu nejlepšímu v současné knižní tvorbě pro děti. Fotogalerie.

Besedy byly uspořádány v rámci projektu Světa knihy Rosteme s knihou na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže.


Ve čtvrtek 23. října přijela do knihovny pobesedovat spisovatelka Ivana Peroutková. Děti znají její sérii příběhů o Aničce a na besedě se seznámily s nejaktuálnějším dílem ANIČKA V AUSTRÁLII. Poslední vydanou autorčinou knihou jsou STRAŠIDELNÉ PRÁZDNINY, kde kamarádky Táňa a Áňa jedou jako každý rok o prázdninách na statek do jižních Čech, tentokrát se však začnou kolem nich dít podivné věci a rozvine se řetězec podivuhodných nálezů, nevysvětlitelných záhad a nebezpečných situací. Autorské čtení děti zaujalo natolik, že si s paní učitelkou knihu v Albatrosu objednaly pod vánoční stromeček a těší se, jak si celý příběh společně přečtou! Fotogalerie.


Ve čtvrtek 9. října 2014 se konalo celostátní kolo 11. ročníku přehlídky vypravěčů ČTEME VŠICHNI - VYPRÁVÍ JEN NĚKDO.
výsledková listina
Fotogalerie.


Kamarádka knihovna - 5. ročník soutěže o nejlepší knihovnu pro děti. Komiksový formulář na hodnocení si můžete vyzvednout v dětském oddělení.Ve čtvrtek 19. června přijel do knihovny kmotr našeho dětského oddělení programový ředitel Albatrosu Ondřej Müller a šesťákům II. ZŠ v Jičíně vyprávěl O KOMIKSU. Děti se dozvěděly základy jeho tvorby, dále o známých autorech, o podobě filmu a komiksu, o umění rozložení obrázků tak, aby se dostalo do příběhu vše podstatné, o významu citoslovcí, o úskalích překladu atd. Děti pokládaly při besedě zajímavé dotazy, našeho hosta překvapily přehledem a znalostmi. Jeden z žáků dokonce přinesl ukázat svůj vlastní komiks, který vyrábí s kamarády a s rodinou. Velice nás potěšilo, když nám po besedě pan Müller napsal: „Beseda se mně neobyčejně líbila, dodala mi radost a chuť do další práce, a některé zajímavé dotazy dětí mě podnítily k dalšímu vydávání komiksů.“ Fotogalerie.
Ve středu 18. června byla v naší knihovně PASOVÁNA NA ČTENÁŘE 1. TŘÍDA velišské Základní školy Bodláka a Pampelišky. Děti si připravily vystoupení, ve kterém ukázaly, jak již znají všechna písmenka a jak umí plynule číst. Poté je ředitel školy Jan Jiterský pasoval na čtenáře a z rukou třídní učitelky Michaely Jiterské dostaly knížku s osobním věnováním. Fotogalerie.
V úterý 17. června vystoupila na naší zahradě Helena Kriglová se svým programem KNÍŽKA HELČA, ve kterém vtipným a zábavným způsobem malým posluchačům vysvětlila, jak knížka vzniká, jací lidé jsou u jejího zrodu nejdůležitější, jak by s ní měli její majitelé zacházet a co prožívá knížka, která se dostane do knihovny. Fotogalerie.
Ilona Pluhařová

V pátek 6. června představila svou novou knihu ZEMĚ BLEDULEK regionální spisovatelka Ilona Pluhařová. S třeťáky paní učitelky Blanky Frýbové si povídala o nemocničním prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Jak se píše na obálce knihy: „Dostat vážnou nemoc je vskutku otrava, ale i v nemocnici se dají zažít zajímavé věci …“ Děti se z ukázek dozvěděly spoustu nových informací a samy pak mohly říci nebo nakreslit, jak by dané situace řešily samy. Fotogalerie.
Petra Braunová

Ve čtvrtek 5. června vyprávěla o své práci a o svých knihách dětem jičínských škol spisovatelka Petra Braunová. V besedě pro menší děti se soustředila na svou oblíbenou knihu EMA A KOUZELNÁ KNIHA. Autorka se posluchačům poté přiznala, že knihy vznikají tři až osm měsíců, nejraději je píše v posteli, a nejlépe se jí tvoří kolem druhé hodiny po půlnoci. „Knihy mě psát baví, protože si můžu vymýšlet a ještě za to dostanu zaplaceno. Hlavně píšu o tom, co bych sama ráda prožila.“ Její prvotinou byl Deník rošťáka Olivera, kniha, kterou psala pro svého syna, když byl v první třídě a nechtělo se mu číst. Díky němu se vlastně stala spisovatelkou. Od té doby píše již sedmnáct let a napsala 26 knih. Nejvíce čtené jsou knihy Kuba nechce číst a Ztraceni v čase.
Beseda pro starší děti byla především nad knihou KLUB RADOSTÍ VŠEDNÍHO DNE, o závislosti na internetu, která se dnes projevuje již na dětech předškolního věku a má podobné projevy jako závislost na alkoholu nebo na drogách.
Nakonec nám Petra Braunová prozradila, že jí v září vyjde další kniha, a to o malé modelce Nela Malá, která nechtěla být malá. Rozepsanou má knihu z cirkusového prostředí, třetí díl o malém školákovi Kuba nechce prohrávat a příběh otce a syna, kteří se vydali na kole do španělského města Santiago de Compostela. Fotogalerie.Listování

V úterý 3. června k nám opět zavítalo LISTOVÁNÍ, oblíbené scénické čtení, projekt na podporu čtenářství u dětí i dospělých. V podání Věry Hollé a Pavla Oubrama byli posluchači seznámeni s knihami Pachatelé dobrých skutků, veselým vyprávěním Miloše Kratochvíla o dvou nerozlučných kamarádech Michalovi Součkovi a Filipu Fialkovi, a Tobiáš Lolness, velkým dobrodružným románem od francouzského autora Timothée De Fombella, který se setkal ve světě s mimořádným čtenářským ohlasem. Fotogalerie.
V pátek 30. května se v naší knihovně sešli již pojedenácté vypravěči. Regionálního kola přehlídky v umění vyprávět prozaický text ČTEME VŠICHNI, VYPRÁVÍ JEN NĚKDO se zúčastnilo osmnáct vypravěčů ve všech kategoriích, tj. od mateřských po střední školy. Někteří vystoupili se svým vlastním příběhem, někteří převyprávěli přečtené. Do podzimního říjnového kola, kde se setkají nejlepší vypravěči Jičínska, Turnovska, Semilska, Liberecka atd. postupují: Anita Paličková (MŠ), Nela Morávková, Matouš Dolejší, Kamil Novotný (do 8 let), Ondřej Skrbek, Pavlína Smolíková, Jan Frýba (do 10 let), Kateřina Hakenová, Alžběta Pospíšilová, Adam Prášek (do 12 let), Eliška Rýglová a Anežka Rýglová. Čestné uznání poroty obdržely Kateřina Smolíková a Vlasta Pospíšilová. Všem postupujícím blahopřejeme, ale velkou pochvalu a obdiv si zaslouží všichni vypravěči, protože odvahu vystoupit před publikem, a často se svým textem, má málokdo! Fotogalerie.Ve středu 28. května vystoupil na naší zahradě s písničkovým recitálem pro malé děti a poté pro studenty JIŘÍ DĚDEČEK. Děti znaly některé jeho vtipné básničky a písničky z hodin českého jazyka a hudební výchovy, takže se mohly ke zpěvu často i přidat. Fotogalerie.

V pátek 23. května se konala na zahradě knihovny BESEDA SE SPISOVATELEM MILOŠEM KRATOCHVÍLEM. Originální způsob přivítání oblíbeného autora si připravila 5.A třída I. ZŠ v Jičíně s paní učitelkou Podhájskou. Děti se nechaly inspirovat populárním Listováním – scénickým čtením a sehrály příhodu kamarádů z knih Pachatelé dobrých skutků. Pan Kratochvíl byl nadšen a poté začal odpovídat na desítky dotazů, které si pro něj děti připravily. Během dlouhé autogramiády nás nechal nahlédnout do rukopisu nové knihy, ze které jsme si mohli první kapitolu nahlas přečíst. Děti příběh Prázdniny blbce číslo 13, ve kterém autor více fandí hrdinovi, který má na vysvědčení kromě jedniček i trojky, než všem okolo, kteří to s ním „myslí dobře“, hodně zaujal a už se těší na jeho vydání. Fotogalerie.


V úterý 27. května otevřela na jedno dopoledne naše knihovna ve spolupráci s AFS Mezikulturní programy, o.s. Jičín ŽIVOU KNIHOVNU. Knihami byli v tomto případě lidé, kteří sdíleli se čtenáři své příběhy a čtenáři s knihami tak vcházeli do osobního dialogu. Knihami tentokrát byli zahraniční studenti, kteří žijí jeden rok v české hostitelské rodině, a naši mladí lidé, kteří nějakou dobu pobývali v rodinách po celém světě. Čtenáři, kterými byli studenti jičínského gymnázia, si mohli knihu půjčit na dvacet minut, kniha odpovídala na položené otázky, a jedním z dalších pravidel bylo vrátit knihu v původním stavu, ve kterém si ji půjčili. Při závěrečném hodnocení si knihy chválily své čtenáře, kteří byli zvídaví a příjemní, a i čtenáři si pochvalovali, že se jim dostalo za krátký čas příjemným způsobem velkého množství zajímavých informací. Fotogalerie.


Poslední dubnový týden měla v knihovně několik besed se žáky základních škol spojených s autorským čtením jičínská rodačka Dana Beranová a to nad svou novou knihou Eva a kniha poznání. Je to první díl z plánované tetralogie fantazy o krocení čtyř živlů. Příběh vypráví o jedenáctileté Evě, která vyráží s rodiči a starší sestrou Sárou autem k moři. Po havárii se obě děvčata ocitají v lese, kde objeví dosud skrytý svět, v němž se jim stanou průvodci a rádci stromidé – bytosti žijící v dokonalém souladu s přírodou. Příběh podporuje ekologické a vlastenecké cítění čtenáře a už při besedě ho děti hodnotily jako velice poutavý a zajímavý. Fotogalerie.prof. Martin Hilský

V úterý 29. dubna navštívily první ročníky Lepařova gymnázia v Jičíně a Masarykovy obchodní akademie v Jičíně pořad TAK TROCHU SVÁTEČNÍ SHAKESPEAROVSKÁ POŠTA, který jsme zařadili do programu 4. jarního festivalu u příležitosti 450. výročí narození Williama Shakespeara. Jedná se o kombinovaný autorský pořad, který vznikl ve spolupráci překladatele a anglisty prof. Martina Hilského s hudebním skladatelem a interpretem Danielem Dobiášem a ve kterém zazněly nejen Shakespearovy Sonety, ale i doprovodný komentář Martina Hilského. V něm přiblížil zajímavou formou divákům Sonety v kontextech anglické a evropské renesance. Daniel Dobiáš je autorem hudby a sám zhudebněné Sonety zazpíval a prezentoval je jako výrazové šansony. Fotogalerie.
V pondělí 14. dubna nám přivezl redaktor Albatrosu Petr Eliáš na besedu Petra Šrámka, editora knih Hrábky drápky odpadky a Nebe peklo ráj. S páťáky I. ZŠ v Jičíně si povídali o sběratelství, koníčcích, poezii, poetickém vidění světa, skládání básní apod. Fotogalerie.Noc s Andersenem

Letošní Noc jsme prožili se dvěma Dány, s Andersenem a jeho pohádkami a s panem Larsem Kjellbergem, zástupcem velvyslance Dánského království, který přečetl dětem dánsky pohádku Princezna na hrášku a popovídal si s dětmi o tom, co je o Dánsku zajímalo. Děti druhé třídy II. ZŠ v Jičíně s paní učitelkou Renatou Floriánovou pro něj sehrály v angličtině pohádku Ošklivé káčátko a zazpívaly písničky s texty Václava Čtvrtka, aby mu představily i našeho významného pohádkáře, za jehož pohádkové postavy byly i celou dobu převlečené. Pan Kjellberg se poté účastnil i noční výpravy po městě Jičíně. S dětmi jsme navštívili dům Čtvrtkova dědečka, u kterého prožil rané dětství, Valdickou bránu, kde nám pan věžník Wilda odtroubil desátou hodinu, a poté Rumcajsovu ševcovnu, kde se děti dozvěděly ty největší podrobnosti ze života Rumcajsovy rodiny. Po návratu do knihovny jsme si ještě dlouho po půlnoci četli Andersenovy pohádky. Spali jsme málo, ale ráno se hned po rozcvičce a po snídani děti pustily do luštění připravených úkolů a mnoha se ani nechtělo domů.
Fotogalerie
Článek a fotky v Jičínském deníku
Rozhovor s dětmi a zástupcem Dánského velvyslance - zpravyceskyraj.cz

Nejlepší čtenář roku 2013

V pátek 28. března jsme v knihovně přivítali Čtenáře roku 2013. Stal se jím žák šesté třídy II. ZŠ v Jičíně Jan Rýdl, který za loňský rok přečetl 234 knih. Jako druhý se umístil Štěpán Rýgl (228 knih) a na třetím místě Vojtěch Glanc (196 knih). Slavnostního vyhlášení se zúčastnil ředitel Akademie J. A. Komenského v Jičíně David Jung, který přinesl cenu pro vítěze, z Prahy pak přijeli programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller a spisovatel a novinář Ondřej Neff, se kterými si mohli ocenění čtenáři i se svými spolužáky popovídat.

Pan Neff na sebe prozradil, že již jako malý kluk psal noviny pro rodiče a rád četl knihy Julese Verna. Aby byly verneovky čtivé i pro dnešní čtenáře, již jich osm převyprávěl. To ocenily přítomné děti, protože se přiznaly, že původní vydání je dnes potřeba číst již se slovníkem. Také nám pan spisovatel prozradil, že vzhledem k tomu, že Jules Verne moc necestoval, jsou v jeho románech chyby. Když např. navštívil Indii a procházel pralesem, poznal, že tygr nenašlapuje potichu, jak Verne píše, ale že je to pěkný rachot. A takových "překlepů" je v knihách více a děti je při pozorném čtení mohou samy objevit.

V rámci Března – měsíce čtenářů jsme zároveň vyhlásili klání o Čtenáře roku 2014. Vítěz bude vyhodnocen v březnu 2015 a stane se jím čtenář, který k 31. 12. 2014 dosáhne věku maximálně 15 let, během letošního roku si vypůjčí nejvíce knih a na vyzvání prokáže, že je přečetl. Jako odměna na něho čeká od Akademie Jana Amose Komenského v Jičíně opět pěkná cena. Fotogalerie.
Vyšla nová dětská knížka regionální autorky Dany Beranové - Eva a Kniha poznání. Zapojte se do soutěže: POHLAĎ ZEMI a pomožte Evě se záchranou světa. Poslední termín pro odevzdání soutěžních prací je 31. červenec 2014. Více informací o soutěži najdete zde.
4. Literární festival - NABÍDKA AKCÍ PRO ŽÁKY A STUDENTY JIČÍNSKÝCH ŠKOL.


V měsíci březnu byla v naší Galerii radosti výstava mandal dětí z kroužku Mgr. Zlatky Adolfové z II. ZŠ v Jičíně . Ve středu 5. března proběhla vernisáž, na kterou si děti s paní učitelkou připravily krásné vystoupení. Fotogalerie.


Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně, Nadační fond Jičín - město pohádky a časopis Pastelka vyhlašují Literární soutěž v rámci 24. ročníku festivalu Jičín - město pohádky
Více informací o soutěži - literarni_soutez2014.pdf
Ve dnech 28. - 30. ledna proběhlo v dětském oddělení Pasování prvňáčků jičínských základních škol na čtenáře. Na fotografie z pasování se můžete podívat v následujících fotogaleriích.
fotogalerie - 28.1.
fotogalerie - 29.1.
fotogalerie - 30.1.

Validní XHTML    Validní CSS