Výročí osobností z regionu: koho si připomínáme v lednu

S jičínským regionem je spojena velká spousta jmen významných osobností. Každý měsíc pro vás vybíráme několik z nich, abychom si připomněli výročí jejich narození či úmrtí. Po několik let tak systematicky budujeme databázi regionálních osobností. Ta už dnes čítá stovky jmen lidí, kteří se zapsali do historie našeho regionu. Podívejte se, koho si připomínáme v lednu.

Hetteš, Josef Ferdinand – malíř

Narodil se 12. 1. 1864 v Jičíněvsi u Kopidlna, zemřel 31. 12. 1927 v Praze.

Akademický malíř, ilustrátor. Zabýval se historickou malbou, portrétem a krajinomalbou.

Dušek, Vendelín – kněz

Narodil se 18. 1. 1784 v Dolní Dobrouči, zemřel 21. 6. 1849.

Katolický kněz, pedagog, autor náboženských, vlastivědných a pedagogických spisů, beletrista. Působil jako kaplan v Nové Pace, pak jako farář a čestný děkan na Pecce. Autor zábavných a výchovných povídek, drobných časopiseckých próz, povídek pro mládež a statí vychovatelských.

Z díla: Rozmanitá poučení pro mládež (1821), Poučující povídky (1829), Naučné povídky (1829)

Bret, Jaroslav – architekt

Narodil se 26. 1. 1854 v Nové Pace, zemřel 16. 3. 1902 v Praze.

Architekt a stavitel. V Nové Pace založil čtvrť Vinohrady, budovu soudu, Suchardův dům.

Kafková, Marie – lékařka

Narodila se 30. 1. 1909 v Hodoníně, zemřela 25. 5. 2004.

MUDr. Od roku 1934 praktikovala a žila v Sobotce. Osvětová a sokolská pracovnice, hrála ochotnické divadlo. Spolu s manželem, též lékařem, působili v odboji a léčili partyzány. V roce 1995 byla jmenována čestnou občankou města Sobotky.