Všichni touží ven z rakouského parlamentu. Přečtěte si, co psaly české noviny jen pár dnů před vyhlášením samostatného státu

Ilustrační náhled stránky z novin
Poslanec Zahradník na počátku své řeči vyslovil naději, že mluví v rakouské sněmovně naposledy, a ukončil svoji řeč provoláním slávy samostatnému státu českému. […] Všichni touží ven z rakouského parlamentu, jako jejich národové touží ven z Rakouska, které se stalo pro ně klecí a vězením. Všichni touží po rozloučení nepřirozeného společenství, v němž byli částkou bezprávnou a utlačovanou.

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku československé republiky. Díky digitální knihovně novin a časopisů Rakouské národní knihovny ve Vídni vám každý měsíc přinášíme ochutnávku toho, co psaly české noviny právě před sto lety. Podívejte se spolu s námi, co se na stránkách denního tisku objevilo jen několik dnů před vyhlášením samostatného Československa.