Vypukla stávka proti tykvím, řepě a drahým hroznům. Čím žila Vídeň před sto lety

Vídeň stávkuje. Aniž by se byl kdo nadál, že se konečně vzchopí i vídeňské obyvatelstvo k nějaké sebeobraně, vypukla stávka: Stávka neorganisovaná, tu a tam někým porušená, než přece jen velmi pozoruhodná a jistě také účelná. Vypukla stávka proti tykvím, řepě a drahým hroznům. Řekla si posléze Vídeň: Jsem tu opravdu k tomu, aby sem sedláci se všech stran jen řepu sváželi? Kleslo vídeňské obyvatelstvo pod úroveň dobytčat, aby se jen řepou živilo?

A tak plouží již po několik dní vídeňský lid na trzích mezi pyramidami tykví a řepy a nekupuje je. Ženy tísní se kolem kukuřice a rajských jablíček, zelí a kapustu kupují přímo s vozů, na tykve a řepu však hledí s patra. A koupí-li tu a tam některá kilo řepy, žádá, aby jí byla vybrána pěkná žlutá. A nekupuje lid drahých hroznů. Opovažují se žádati na trzích 12 korun za kilogram. Proč, nikdo nedovede říci. Obchodníci si myjí ruce a říkají, že jsou nevinni. Ani hromadění tykve a řepy nezavinili. Ústředna ovoce a zeleniny prý vykonává na ně nátlak.

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku československé republiky. Díky digitální knihovně novin a časopisů Rakouské národní knihovny ve Vídni vám každý měsíc přinášíme ochutnávku toho, co psaly české noviny právě před sto lety. Podívejte se spolu s námi, co se na stránkách denního tisku objevilo přesně 10. září 1918.