Bojová píseň tygří matky (Amy Chuová). Jak jsem své děti učila vítězit (a sama přitom byla poražena) | Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

obálka knihyAmy Chuová je americká právnička čínského původu a své dvě dcery vychovávala v dnešním americkém prostředí tradičním čínským způsobem. Uplatnila přísné, tvrdé a nesmlouvavé metody a vštěpovala hodnoty poslušnosti, pracovitosti, vytrvalosti, skromnosti a přitom požadovala úctu k rodičům. Její dcery musely věnovat hodiny vyčerpávající dřině a drilu, jejich výsledky musely dosahovat nadprůměru, jinou známku než jedničku neuznávala. Čínská výchova se podle Amy Chuové nezabývá pocity a sebevědomím dětí. „Kdyby čínské dítě přineslo dvojku – což by se nikdy nestalo –, nastal by nejprve výbuch řevu a rvaní si vlasů. Zničená čínská matka by si pak opatřila desítky, ba stovky cvičných písemných testů a pracovala by na nich se svým dítětem tak dlouho, dokud by si nezlepšilo známku na jedničku. Čínští rodiče vyžadují výborné známky, neboť jsou přesvědčeni o tom, že na ně jejich dítě má.“

Po vydání knihy sklidila Amy Chuová vlnu kritiky. Byla zvána do mnoha pořadů, absolvovala spoustu rozhovorů, dostávala tisíce emailů a komentářů na internetu. Zatímco v USA vzbudila obavy ze vzestupu Číny, v západní Evropě šokovala, v Japonsku, Koreji, Singapuru a Tchaj-wanu byla přijata velmi přirozeně. V samotné Číně byla kniha propagována jako příběh o tom, jak je důležité dopřát dětem více svobody a zábavy, protože: „V dnešní Číně se dokonce i malé děti mnohdy učí a biflují od sedmi od rána do deseti do večera, školní známky se zveřejňují a o nějakém přespávání u kamarádů tu nikdo nikdy neslyšel.“

Přes to, že spisovatelka v závěru připouští nezbytnost určité míry svobodného rozhodování svých dětí, nabízí kniha srovnání hodnot a výchovných způsobů v různých částech světa. Publikaci doplňují fotografie ze soukromého rodinného alba a krásným zakončením je i upřímný dopis jedné z dcer, která se milým způsobem k tématu vyjadřuje.

Doporučuje: Kateřina Piryová

Vypůjčit nebo si prohlédnout knihu v katalogu →