Vyšla kniha vzpomínek jičínských studentů z padesátých let

Chodili do školy v padesátých letech a složitou dobu si dokázali zpříjemnit studentskými vtípky právě tak, jak to dokáže mládí. Teď své vzpomínky někdejší studenti jičínského gymnázia, které svého času neslo označení jedenáctiletá škola, dali na papír a vydali knižně. Editorské práce na publikaci Na vyhlídce vzpomínek se ujali bývalí spolužáci František Větrovský a Vilém Hofman. V jičínské knihovně ji představili 3. srpna.

„Celá publikace vznikla z jakéhosi stesku po letech mládí. Každého to občas přepadá. Uvědomili jsme si, že když dáme vzpomínky dohromady, objeví se různé pohledy na skutečnost gymnaziálního studia. Měli jsme ohromnou radost, kolik se nám sešlo příspěvků. Byl tady základní konflikt: krásná gymnaziální léta, která jsme tady prožili, a hrozně mizerná doba, v které jsme žili. Tu dobu jsme chtěli vyrovnat tím, že jsme přizvali ke spolupráci děti a vnuky našich profesorů, aby nám napsali vzpomínky na své rodiče, protože jsme věděli, že tu dobu prožívali i profesoři a jejich rodiny. Takto se nám podařilo shromáždit asi jedenáct vzpomínek, hlavně díky panu doktoru Hofmanovi. Postupně se obzor rozšiřoval a chtěli jsme charakterizovat i dobu, takže jsme postupně psali, co se dělo v Jičíně v letech 1952 až 1955,“ řekl František Větrovský.

„Vesměs jsou to vzpomínky veselé. Některé jsou samozřejmě i smutné, jak život běží. Pokud si tam dělají študáci legraci ze svých učitelů, nebyl to záměr někoho dehonestovat. Neznamená to, že si jich neváží,“ zdůraznil Vilém Hofman. Publikace zachycuje vzpomínky na školu, na učitele či různé perličky ze školních lavic. Do sborníku přispěli i nejbližší rodinní příslušníci bývalých gymnaziálních učitelů.

Knihu si mohou zájemci zapůjčit u nás v knihovně.

Prohlédnout fotografie z uvedení knihy.
Zhlédnout video z uvedení knihy.

Vilém Hofman a František VětrovskýVilém Hofman (vlevo) a František Větrovský.

Kniha Na vyhlídce vzpomínek