Novinky v hudebním oddělení a zvukové knihovně pro nevidomé: srpen 2017

Podívejte se, jaké novinky jsme pro vás připravili v hudebním oddělení a zvukové knihovně pro nevidomé v srpnu 2017.

Novinky hudebního oddělení: srpen 2017

CD7731/
Cyrano z Bergeracu / Edmond Rostand; překlad Jaroslav Vrchlický – 2 CD audio (118:16);
Český rozhlas vrátil po šedesáti letech na rozhlasové jeviště jednu z nejslavnějších her všech dob Cyrano de Bergerac. Titulní roli hrdého gaskoňského bouřliváka, který svůj širák v souboji odhazuje v dál, ale před ženami se skrývá pod balkónem, převzal po Karlu Högerovi vynikající Jiří Langmajer.

CD7733
Zátopkovi u Nepilů / autor pořadu Karel Tejkal – 1 CD audio (77:02);
Dana a Emil Zátopkovi mi pomáhali propagovat hnutí Buď fit. Ve šťastné chvilce se zrodil nápad seznámit je se spisovatelem Františkem Nepilem. Na jaře 1988 jsme se sešli u Nepilů na proslulé chalupě ve Stradonicích. Paní a pánové brzy zmizeli, zůstali Dana, Zdenka, Emil a František. Důmyslný akvadukt ve stráni na zahradě ohromil všeuměla Emila, nádherné kraslice paní Zdeny zase Danu. Nenápadně jsem nahrával.

MP7746/
Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie / Eduard Petiška – 1 audiodisk (3 hod., 54 min.);
Kniha, seznamující s tisíciletými mýty nejstarších civilizací, je zpracována podle překladů ze starých papyrů a klínopisných záznamů a podle starověkých písemných památek. Egyptské a mezopotámské báje a pověsti, které autor poprvé vydal roku 1967 v souboru Příběhy, na které svítilo slunce, vycházejí nyní samostatně.

MP7816/
Zavřená truhla / Sophie Hannah; z anglického originálu Closed casket přeložila Veronika Volhejnová, 1 audiodisk (10 hod.);
Zatímco se hosté sjíždějí na její sídlo Clonakilty, lady Playfordová se rozhodne u slavnostní večeře oznámit, že hodlá vydědit oba své potomky a veškeré jmění odkázat osobě, které zbývá jen několik týdnů života. Na sešlost pozvala lady Playfordová i dva muže, s nimiž se nikdy nesetkala – slavného belgického detektiva Hercula Poirota a jeho přítele, inspektora Edwarda Catchpoola ze Scotland Yardu. Ani jeden z nich netuší, proč jsou tu… až Poirot začne mít podezření, že hostitelka očekává vražedný útok.

MP7829/
Husitská epopej. III, Vlastimil Vondruška – 3 audiodisky (28 hod., 6 min.);
Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky.

MP7837/
Husitská epopej. II, Vlastimil Vondruška -3 audiodisky (27 hod., 29 min.);
Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. Druhý díl se odehrává v letech 1416 až 1425. Rodina Prokopů se rozrůstá a každý její příslušník hledá štěstí jinde; nacházíme je v Táboře, mezi umírněnými pražany, na straně Rožmberků i v řadách pronásledovaných řeholníků. Kniha popisuje růst revolučních nálad v zemi, budování Tábora, první křižácká tažení do země, zápas o čtyři artikuly pražské a smrt Jana Žižky.

MP7871/
Čtyři roční doby. [zvukový záznam] / Stephen King, 1 zvuková deska (8 hod., 20 min.):
Todd Bowden zjistí, že v sousedství žije Kurt Dussander, který se skrývá pod cizím jménem. Chlapec zločince pozná a nabídne mu dohodu za mlčenlivost. Odměnou mu bude vyprávění o tom, co se opravdu dělo v koncentračních táborech za druhé světové války. Dohoda je uzavřena a chlapec tohoto muže začíná navštěvovat. Jeho vyprávění má však nedozírné následky. Informace ho nenechávají chladným a začínají ho měnit, takže další hrůzné činy na sebe dlouho nenechají čekat.

CD7889/
Deník malého poseroutky. Jeff Kinney; 1 CD audio (74:17);
Čtvrté pokračování humorných deníkových zápisků dvanáctiletého Grega. Pro děti od 10 let.

MP7891/
Já ještě nechci jít spát & Já chci taky do školy / Astrid Lindgrenová; 1 audiodisk (32 min.);
Dvě knížky Astrid Lingrenové v jedné audioknize. Poslechněte si tři veselé, prosté, ale kouzelné příběhy.

MP7893/
Kotě z Kocourkova / Václav Čtvrtek, 1 audiodisk (1 hod., 33 min.);
Krátké příběhy zvířátek, která humorem bojují proti hlouposti, tvrdohlavosti a jiným lidským nedostatkům.

MP7897/
Příšerní nezbedníci / Martina Drijverová – 1 audiodisk (1 hod., 16 min.);
Byli jednou chlapečkové a ti pořád zlobili. Jeden zásadně nezdravil, další byl zlomyslný, třetí stále nakukoval, kam neměl. Jiný spoustu věcí zapomínal a tihle dva snad neumějí ani chodit – tenhle dupe a druhý do všeho jen kope. Ovšem ti ostatní nejsou o nic lepší. Ale na každého jednou dojde – zlobit se opravdu nevyplácí.

MP7898/
Svět podle Garpa / John Irving; 2 audiodisky (28 hod., 5 min.);
Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.

MP7901/
Zlobilky / Martina Drijverová, 1 audiodisk (58 min.);
Byly jednou holčičky a ty moc a moc zlobily. Jedna si pořád vymýšlela, že ji něco kousne, druhá se nechtěla mýt, jiná stále na někoho neslušně ukazovala. Další se toulaly, bály se a byly strašné nepořádnice. A co teprve ty ostatní! S takovými zlobilkami si ani rodiče nevěděli rady, ale, jak se říká, na každého jednou dojde. A cože se s těmi holčičkami nakonec stalo? Přečtěte si sami – zlobit se opravdu nevyplácí!

Nové zvukové knihy pro nevidomé a těžce zrakově postižené: srpen 2017

F1602/
Bílé kosti [zvukový záznam] / Graham Masterton – 2 audiodisky ve formátu mp3 (13:41:59)
Temný kriminální thriller z irského Corku. Podaří se komisařce vyřešit rituální vraždy spáchané před desítkami let, než brutální vrah udeří znovu?

F1603/
Faktor Churchill [zvukový záznam] / Boris Johnson – 2 audiodisky ve formátu mp3 (14:17:26)
Pohled na politickou činnost a složitou osobnost britského státníka Winstona Spencera Churchilla.

F1604/
Fotbal v drápech smrti [zvukový záznam] / Milan Macho – 1 audiodisk ve formátu mp3 (11:54:17)
Napínavé a zábavné čtení z pera známého sportovního publicisty a novináře. Autor thrilleru se nechal volně inspirovat prostředím fotbalu, které je poznamenáno řadou skandálů, korupčních afér a špinavých intrik.

F1605/
Hrozny hněvu [zvukový záznam] / John Steinbeck – 2 audiodisky ve formátu mp3 (22:46:35)
Rozsáhlý sociální román zobrazuje život amerických zbídačelých farmářů z Oklahomy, putujících v době hospodářské krize 30. let za výdělkem.

F1606/
Inovátoři [zvukový záznam]: Jak skupinka vynálezců, hackerů, géniů a nadšenců stvořila digitální revoluci/ Isaacson Walter – 2 audiodisky ve formátu mp3 (22:16:50)
Příběh lidí, kteří umožnili nástup digitálního věku.

F1607/
Klimtův polibek [zvukový záznam] / Boris Filan 2 audiodisky ve formátu mp3 (14:36:47)
Klimtův polibek vypráví o velké lásce krutě poznamenané dobou, v níž se odehrává. Je to krásně bolavý příběh o těch, kdo nedokážou odejít a nesmějí zůstat. O těch, kteří musí být spolu, přestože se nenávidí, i o těch, kteří se musí i přes životní lásku rozejít. Román se v roce 2010 stal na Slovensku Knihou roku.

F1608/
Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech [zvukový záznam] / Miloň Čepelka; Aleš Palán – 1 audiodisk ve formátu mp3 (7:16:16)
Kniha rozhovorů českého divadelního herce, spisovatele a dramatika, jehož život i dílo jsou pevně spjaty s Divadlem Járy Cimrmana.

F1609/
Otčina [zvukový záznam] / Robert Harris – 1 audiodisk ve formátu mp3 (03:52:35)
Kriminální a současně špionážní román na bázi fikce, předpokládající, že nacistické Německo vyhrálo válku a Hitler a řada nacistických pohlavárů dosud žije.

F1610/
S padesátkou na krku [zvukový záznam] / Jiří Maršálek – 1 audiodisk ve formátu mp3 (03:43:22)
Humorné příběhy o lidech nejen kolem padesátky.

F1611/
Strážce boleslavského mysteria [zvukový záznam] / Vlastimil Vondruška – 1 audiodisk ve formátu mp3 (12:08:56)
Tajuplný detektivní příběh o zločinech ve středověkých Čechách znovu uvádí na scénu Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora.

F1612/
Věk nevinnosti [zvukový záznam] / Edith Whartonová – 1 audiodisk ve formátu mp3 (04:49:41)
Příběh nenaplněné lásky se odehrává v 70. letech 19. století v salonech newyorské aristokracie, kde vládnou přísná a zdánlivě neměnná pravidla. V roce 1921 získala autorka za román Pulitzerovu cenu.

F1613/
Deník Bridget Jonesové [zvukový záznam] / Helen Fieldingová – 1 audiodisk ve formátu mp3 (08:49:03)
Kniha anglické autorky s humorným nadhledem sleduje snahu svobodné třicetileté ženy o zakotvení v uspokojivém manželském svazku.

← zpět