Literární cyklovýlet za pověstmi Jičínska

Pracovníci knihovny o prázdninách nachystali pro veřejnost literární cyklovýlet nazvaný Okolo Zebína. Celou dobu jsme se totiž okolo Zebína pohybovali. Nejprve jsme od knihovny vyrazili k Dvoreckému rybníku, kde jsme mluvili o Prof. PhDr. Robertu Kvačkovi, který se roku 1932 ve Dvorcích u Jičína narodil. Okolo rybníka jsme pokračovali k malé plážičce na břehu.

Výhled do okolí byl úchvatný, využili jsme tedy příležitosti a přečetli si pověst o Zebínu. Výborný nápad měla kolegyně Věra Trybenekrová, když navrhla dramatické ztvárnění právě slyšené pověsti. Nelenili jsme a všichni jsme si rozdělili role – od čerta přes chasníka Václava, který pro lásku duši čertu upsal, až po divadelní úlohu dveří sedlišťského kostelíka. Představení tedy mohlo začít.

Naše další zastavení následovalo ve Studeňanech, kde přebýval Josef Váchal s Annou Mackovou. Zastavili jsme i u Studeňanské kapličky a domku, kam místní umístili expozici věnovanou právě Váchalovi a Mackové. Další váchalovské putování nás vedlo na hřbitov v Radimi, kde je Váchal pochovaný. V Radimi jsme si dále ukázali nově zrekonstruovanou Valešovu chalupu, v níž sídlí místní knihovna, a popovídali jsme si o Máchovi, který krajem procházel. Absolvovali jsme i zajížďku do Tužína, velmi krásné a malebné vesničky. Při odpočinku u kapličky ověřili přítomní nabyté znalosti v tematické křížovce. Díky tomu zjistili, kde se bude obědvat.

K polednímu jsme tedy směřovali do Železnice, kde jsme se posilnili a vyhodnotili celovýletovou hru „Kolíček“. Rovněž byla i možnost k zopakování Morseovy abecedy. Následovala cesta k místní knihovně a muzeu, dezert v podobě zmrzliny a návrat zpátky do Jičína. Někteří zdatní cyklisté šlápli do pedálů o něco víc a zpáteční cestu si prodloužili o Jinolice a Prachov.

A pokud nevíte, jak se hraje „Kolíček“, vydejte se na příští výlet s knihovnou s námi a zjistíte to.

Fotografie z cyklovýletu