Zemřel Vladimír Úlehla, autor knih edice Jičínsko Knihovny Václava Čtvrtka

Ve věku 91 let zemřel ve čtvrtek 29. června 2017 v jičínské nemocnici badatel v regionální historii Vladimír Úlehla, autor několika knih vydaných v edici Jičínsko Knihovny Václava Čtvrtka. Informoval o tom jeho spolupracovník Pavel Kracík, který se mimo jiné podílel také pořízením kompletního obrazového doprovodu na jedné z Úlehlových knih.

Vladimír Úlehla v edici Jičínsko vydal čtyři knihy: Samotářská dcera Boženy Němcové Theodora (2007), Václav Fejfar, mistr tesařský, starosta města, protektor Řemeslnické besedy, dědeček Václava Čtvrtka (2008), Procházka jičínským hřbitovem (2012) a druhé, doplněné vydání Theodory Němcové (2014). Poslední knižně vydanou monografií Vladimíra Úlehly je kniha Ze starého Jičína: Lohařové, věnovaná jičínským právníkům Františku a Jaroslavu Lohařovým, kterou vydal TomTour, vydavatel Nových novin, na konci roku 2015. Stejný nakladatel vydal v roce 2006 další z jeho knih, Jičín na konci 19. století.

„Říká se, že knihy dají člověku hodně. Jsem nesmírně vděčná, že jsem měla možnost seznámit se s panem profesorem Úlehlou a mít tu čest být při tom, když se knížky vydávaly. Pana profesora si nesmírně vážím nejen pro jeho znalosti a píli a čtivé vyjádření, ale vážím si ho i pro jeho lidské vlastnosti a mám ho moc ráda,“ uvedla ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně Jana Benešová loni při oslavě 90. narozenin Vladimíra Úlehly.

Vladimír Úlehla se narodil 18. ledna 1926 v Praze. Vystudoval obor čeština-filozofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Učil na několika školách (v Novém Boru, v Kopidlně, v Liberci), v roce 1963 nastoupil na Střední průmyslovou školu do Jičína. Z politických důvodů byl v roce 1970 přeložen na učňovskou drogistickou školu v Hořicích a od roku 1974 až do odchodu do důchodu pracoval jako čerpač v podniku Vodní zdroje Praha-Zličín.

V roce 1990 byl pověřen zpracováním historie událostí z let 1968–1970 na jičínském okrese. Potom se ve své badatelské činnosti zaměřil především na období 1860–1918. Jeho studie vyšly knižně, publikoval v novinách a odborných časopisech, vystupoval na přednáškách a konferencích a podílel se na scénáři k některým dokumentárním výstavám.

Zájem o kulturní a společenské dění v Jičíně ho přivedl do kulturní komise města, významně se zapojil do činnosti Občanského sdružení Lodžie, byl členem i několika dalších sdružení – Jičínské besedy, Spolku občanů a přátel města Jičína, Paměti a svědomí, Pekařovy společnosti Českého ráje. Za svou práci obdržel řadu ocenění, v roce 2007 mu byla udělena Cena města Jičína. Pro svou životní moudrost a distingované vystupování se stal všeobecně uznávanou morální autoritou.

Vladimír Úlehla s ředitelkou knihovny v Jičíně Janou Benešovou v březnu 2016. Setkání v knihovně u příležitosti životního jubilea badatele a zároveň 25. výročí trvání festivalu Jičín – město pohádky.

Vladimír Úlehla v rozhovoru s Ivanem Matějkou, jedním ze zakladatelů festivalu Jičín – město pohádky a bývalým starostou města Jičína. Březen 2016.

Vladimír Úlehla, 18. ledna 1926 — 29. června 2017.

Vladimír Úlehla v médiích:
Jičínská knihovna připomněla dvě významná výročí
Znalec jičínské historie Vladimír Úlehla oslaví v polovině ledna devadesáté narozeniny (rozhovor)
Vladimír Úlehla uvedl nové vydání své knihy o dceři Boženy Němcové
Jičínská beseda ocení Vladimíra Úlehlu Jičínskou pečetí
Vladimír Úlehla, známý regionální historik, oslavil 85. narozeniny (rozhovor)
Cenu města dostali Robert Kvaček a Vladimír Úlehla