Noc literatury 2017 v Jičíně: příznivce veřejného čtení lákala čtveřice zastavení

Mezi čtyřmi destinacemi korzovali 10. května 2017 příznivci současné evropské literatury v Jičíně při třetím ročníku Noci literatury. Čtveřici posluchačských zastavení tvořily Zahrada poznání knihovny Václava Čtvrtka, nádvoří Valdštejnského zámku, bývalá židovská škola čp. 100 a revitalizovaný Maňana bar, kde proběhl také závěrečný „Recitál tragéda“ Jana Stránského.

„Noc literatury je jedinečný projekt a cílem tohoto literárního happeningu je představit posluchačům současnou evropskou literaturu, a to na netradičních místech a v netradičních časech. Právě v tento okamžik ve stovkách měst po Evropě začínají veřejná čtení z vybraných románů,“ uvedla knihovnice Michaela Sehnalová z jičínské knihovny, která byla jedním z pořadatelů.

Právě v Zahradě poznání knihovny Václava Čtvrtka promluvil maďarský autor Gergely Péterfy se svým románem Vycpaný barbar v podání Radima Kalvody (na snímku). Jan Stránský předčítal z Morfia Szczepana Twardocha, Gabriela Holbová Šťastná na zámeckém nádvoří z díla Eleny Ferrante Geniální přítelkyně a v Židovské 100 si Tereza Beranová vybrala knihu Amose Oze Jidáš.

Jen v Česku se k Noci literatury každoročně připojuje mnoho desítek měst, v Jičíně se akce uskutečnila potřetí. Projekt zaštiťují Česká centra, v Jičíně jsou pořadateli knihovna Václava Čtvrtka, sdružení proVIZE a Baševi a město Jičín.

Průběh Noci literatury v Jičíně dokumentuje krátké video a fotografie níže.